CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Hindistan ulusal blockchain stratejisi üzerinde çalışıyor

kripto para haber coinajans
fairspin_koinmedya

Kripto paralara karşı sergilediği sert tutumu ile bilinen Hindistan ulusal blockchain stratejisi üzerindeki çalışmalarını hızlandırdı. Hintli yetkililer blockchain teknolojisini çok kısa sürede ülke geneline yaymayı planlıyor.


Hindistan ulusal blockchain stratejisi hazır!

Teknolojik gelişmeleri yakından takip eden hükumet, Hindistan ulusal blockchain stratejisi taslak çalışmasını çoktan hazırlamış durumda. Hükumette Elektronik ve Bilgi Teknolojisi Bakanı olarak görev yapan Sanjay Dhotre, sıcak haber ile ilgili hemen bir bilgilendirme toplantısı yaptı.

Dhotre, blockchain teknolojisinin potansiyelini ve kullanım alanlarının çeşitliliğini göz önünde bulundurarak böyle bir stratejik plan geliştirdiklerini açıkladı. Teknoloji Bakanı, Blockchain teknolojisini yönetimden bankacılığa, sağlık sektöründen sigortacılığa, finans sektöründen siber güvenlik alanlarına kadar birçok alanda kullanabileceklerini ifade etti.

Bu amaca yönelik olarak, Bankacılık Teknolojisi Geliştirme ve Araştırma Enstitüsünün de dahil olduğu birçok devlet kurumu “Blockchain teknolojisinde mükemmellik merkezi” adlı bir projeyi destekleme kararı aldı. (Blockchain 2020’de Hindistan’da patlama yapacak)

Bununla birlikte, Elektronik ve Bilgi Teknolojisi Bakanlığı blockchain tabanlı bir “kimlik ispat” programı (PoE) üzerindeki çalışmalarını tamamlamayı başardı. Bu programın yardımı ile bakanlık, akademik sertifikaların, satış belgelerinin doğruluğunu teyit etmiş olacak.

Bakanlık ayrıca, yine blockchain teknolojisini kullanarak bir konsept kanıtı (Proof of Concept) sistemi geliştirdi. Bu sistem ile hükumet, araç döngüsü yönetimi ve otel kayıtlarının takibini daha rahat ve güvenilir bir şekilde yapabilecek.

Hindistan’ın kripto para düşmanlığı sona erer mi?

Geçtiğimiz haftalarda Hindistan, kripto paraları tamamen yasaklayan bir yasa tasarısını meclise getirmeyi planlamıştı. Bu yasa tasarısı ile kripto para ticareti yapan bir kişi hakkında 10 yıl hapis cezası verilmesi öngörülmüştü. 2020’de yürürlüğe girmesi planlanan yasa tasarısı gelen tepkiler üzerine şimdilik bir süreliğine ertelendi. (Hindistan kripto paralara karşı tavrını yumuşatıyor mu?)

Ek olarak,  Hindistan Merkez Bankası geçtiğimiz Nisan ayında bankaların borsalara ve şirketlere kripto para hizmeti vermesini tamamen yasakladı. Bankalar bu hukuksuz yasağa karşı yasal itiraz haklarını birçok kez kullanmalarında rağmen dosyalar hala Yüksek Mahkeme’de görüşülmeyi bekliyor.

Beklenenden uzun süren belirsizlik hali ve yasakçı tutum sebebi ile Koinex, Coindelta, Coinome ve Zebpay gibi çeşitli kripto para borsaları kepenkleri indirmek zorunda kaldı. Diğer taraftan, geçen hafta bir başka kripto para borsası Binance’dan beklenmedik bir atak geldi.

Binance, Hindistan’ın ünlü kripto para borsası WazirX’i satın alarak ülkedeki 1 milyardan fazla insana hizmet etme hakkını eline almış oldu. Bu gelişme, Hindistan’ın kripto paralara karşı tutunduğu negatif tavrın yakın zamanda yumuşamaya başlayacağı şeklinde yorumlandı.

Kaynak

İlgili Haberler

Türkiye’nin blockchain kenti Konya IstanBlock2020’de

Coin Ajans

MicroStrategy’nin 650 milyon dolarlık daha BTC alımı Bitcoin’de alım fırsatı mı?

Londra Borsası’nda listelenen dev madencilik şirketinden Zcash yatırımı

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası