CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Hindistan’da 2020 yılı blockchain patlama yılı olacak

kripto para haber coinajans
fairspin_koinmedya

Hindistan’ın kripto paralar konusundaki yasakçı yaklaşımına rağmen blockchain ülkede hızla yayılmaya devam ediyor.  Bu yüzden 2020 yılı blockchain teknolojisi için birçok gelişmeye gebe.


Hindistan’da 2020 yılı blockchain yılı olabilir

Birçok ülkede olduğu gibi Hindistan’da da halk Blockchain’i destekleyenler ve karşı çıkanlar olmak üzere çoktan ikiye ayrılmış durumda. 2017 yılında Bitcoin’in inanılmaz bir değer artış yaşaması birçok kişiyi bu sistemin bir parçası olma gayreti içine soktu.

Hindistan’daki yetkili organların kripto paralara, özellikle de Bitcoin’e karşı sert bir tavır içinde olmaları ve buna yönelik yasaklar getirmeleri herkesin malumu. Bununla birlikte, birçok yatırımcı ve büyük şirket bir sonraki sene yüzde 80’lere varan düşüşe rağmen kripto paralardan ve blockchain bağımlılığından kurtulamadı.

Kripto paralara karşı tutumunda bir değişiklik göstermeyen Hindistan hükumeti, blockchain konusundaki tavrından zamanla uzaklaşmaya başladı. Toplum üzerindeki bıraktığı etkinin farkına varan yetkililer, bu sefer de blockchain teknolojisini birçok alanda kullanmaya ve kullanımını özendirmeye başladı. (Hindistan’daki kaotik ortam ve Bitcoin yasağı)

Şu anda blockchain sağlık sektöründen siber güvenlik alanına, sigorta işlemlerinden bankacılık faaliyetlerine kadar birçok kamu hizmetinde aktif olarak kullanılıyor. Uzmanlar ise, mevcut durumdan hareketle Hindistan’da 2020 yılı blockchain yılı olacak tezini savunmaya başladı. (Hindistan’da bakanlıkça desteklenen “Blockchain Teknolojisine Giriş” dersi)

Blockchain her alanda kullanılmaya başlandı

Blockchain’in kullanımı sadece resmi birimlerle sınırlı değil. Özel sektörde de blockchain teknolojisi kullanılarak birçok yenilik faaliyetleri yapılıyor. Bunun en somut örneğini bankalarda görüyoruz. Bankacılık sektörü başta uluslararası işlemler olmak üzere birçok alım-satım faaliyetinde blockchain tabanlı ürünler ile müşterilerine hizmet veriyor.

Ek olarak, Hindistan Merkez Bankası önümüzdeki yıl itibari ile bankacılık faaliyetlerinde blockchain ürünlerini kullanacaklarını duyurdu. Blockchain uygulamalarının en üst kurumlar tarafından kullanılmaya başlanması ile birlikte 2020 yılı blockchain için patlamaya sebep olabilir.

Reliance ve Tata gibi Hindistan’da hizmet veren saygın şirketler de bu teknolojiyi epey zamandır kullanıyor. Bu şirketlerin özendirici etkisi yakın zamanda diğer büyük kuruluşların da blockchaini kullanmasını sağlayabilir.

Son olarak, Hindistan’ın en zenginlerinden olan milyarder Mukesh Ambani yakın zamanda kamuoyuna bir duyuruda bulundu. Ambani, blockchain altyapısına sahip yeni bir güvenlik modeli kuracaklarını açıkladı. Bu model uluslararası şirketler veya otoriteler tarafından değil, toplumun bizzat kendisi tarafından kontrol edilecek.

Kaynak

İlgili Haberler

6 Milyon Dolarlık Bitcoin İşleminin Hizmet Bedeli Sadece 0.65 Dolar

Coin Ajans

XRP analizi: Düşen kanal içindeki XRP, bir yükseliş kırılımı gerçekleştirebilir mi?

Coin Ajans

Zcoin’in adı ve logosu tamamen değişiyor

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası