CoinAjans.com
Stellar Haberleri

Hoskinson: “55 milyon XLM yakmak kötü bir fikirdi”

fairspin_koinmedya

Piyasadaki 55 milyon stellar yakılması ve yankıları halen tartışılıyor. Stellar kurucularından   Hoskinson’a göre XLM yakmak kötü bir fikirdi.


XLM yakmak hangi sonuçları doğurdu?

2017’deki halka arzlar ICO (Initial Coin Offering) pek çok yatırımcının ilgisini çekti. Bununla birlikte bu ilgi zamanla azaldı. Stellar ve Cardano kurucularından Charles Hoskinson da ICO ateşi küllenmeye başlarken yakın zamanda bazı açıklamalarda bulundu. Hoskinson’a göre büyük piyasa değerlerinden dolayı ICO çılgınlığı  ile bazı projeler fonlandı ve çok insan zengin oldu. Hoskinson şu çarpıcı ifadelerde bulundu:

‘Büyük piyasa değerlerine ulaştık ve çoğu insan zengin oldu. Projeler ilk ortaya çıktığında bazılarının yürümeyeceği belliydi. Fakat ona rağmen kaliteli veya kalitesiz denmeden her projeye ciddi para akışı oldu. Şu anda bile çökmüş projelerde 1 milyar dolar yatırım var. Kültür, felsefe veya bir şeyler inşa etme gibi fikirler bir kenara atıldı ve sadece para kazanmaya odaklanıldı. Bu yden de hızlı zengin olmak isteyenler gerçekdışı beklentilere girerek yatırım yaptılar. Bir şeyler inşa etmenin ne kadar zor ve vakit alan bir süreç olduğu gerçeği hep ihmal edildi.’

Hoskinson ayrıca kripto endüstrisinin şimdiye kadar epey yol aldığını ve artık hükümetlerin bu konuya ciddi yaklaştığını da belirtti. Kripto paraların fiyat olarak sert bir kış yaşamasına rağmen yenilik yapma açısından tam gaz faaliyetlerin devam ettiğini de sözlerine ekledi. Tabi ki XLM yakmak fikrinin nasıl ortaya çıktığı konusunda da Hoskinson’un söyleyecekleri vardı. Bidiğiniz gibi Stellar Development Foundation [SDF]  55 milyon XLM tokenini yakın zamanda yakma kararı almıştı. Hoskinson  özeleştiri yaparak Stellar’ın bu konuda yanlış yaptığını belirtti.

BKNZ:Stellar fiyat düzeltmesi devam ediyor

‘İnsanlar XLM yakmak için neden bekliyorsunuz diye sürekli soruyordu. Bu gerçekleşince Stellar’a ne değer kattı? Bu olayı birisinin elinde bulunan bolca parayı yakması gibi bir şey.  Yani benim param çok ve bunlarla ne yapacağımı bilemiyorum. En iyisi bir kısmını yakayım da yeni kazanacaklarıma yer açılsın demek gibi bir şey. XLM yakmak kendi paranı yakmak anlamı taşır.’

Yakmak  yapmak kadar kolay değil

Bildiğiniz gibi Stellar 55 milyon XLM yaktı haberiyle fiyat aniden hareketlenip % 18 civarında prim yapmış ve burada tutunamayarak tekrar eski fiyatına geri dönmüştü.  Buradan açıkça görüyoruz ki Stellar topluluk gelişimi için yaptığı ilerlemeyi XLM yakmak ile kaybetti ve bu gelişme sadece spekülatörlerin işine yaradı. Hoskinson’un demeçlerinin satır aralarında Cardano (ADA) yakmak gibi bir fikirlerinin olmadığı sonucu da ortaya çıkıyor.

BKNZ:Stellar XLM FOMO sonrası yüzde 10 dump gördü

Gördüğünüz gibi saygıdderer okuyucularım XLM yakmak veya diğer kripto paraları yakmak aslında projelere zarar vermekten öteye gitmiyor ve kısa vadeli hareketlerin oluşmasına yol açıyor.

Kaynak

İlgili Haberler

Bitcoin cüzdan nedir? Wallet ne demek? En iyi 6 Bitcoin cüzdanı

Dünyanın ilk kripto para bankası XRP ile işbirliği yapacağını duyurdu TAKİP ET

Stellar XLM Japonya borsalarında listelenmeye başlıyor

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası