CoinAjans.com
Kriptopara Haber

HSBC kayıt sistemini tamamen blockchain ağına taşıyor

kripto para haber coinajans
fairspin_koinmedya

İngiltere merkezli bankacılık devi HSBC kayıt sistemini blockchain ağına taşıyor. 2020 yılının Mart ayında 20 milyar dolarlık finansal varlığın kaydı artık blockchain’e emanet edilecek.


HCBS kayıt sisteminde blockchain teknolojisi kullanacak

Blockchain teknolojisini ilk kullanan sektörlerin başında finans ve bankacılık endüstrisi geliyor. JPMorgan’ın dijital coin hamlesinden sonra İngiltere merkezli bankacılık devi HSBC Bank’da bu teknolojiye kucak açıyor. HSBS, evrak kayıt sistemini kağıt tabanlı geleneksel yöntemden blockchain tabanlı kayıt sistemine taşıyor. Bilindiği üzere bankalar server’larına kaydedilen işlemlerin kağıt tabanlı kayıtlarını (hard copy) alarak arşivliyor. Bu yöntem ise hem kaynak hem de zaman israfına neden oluyor.

Lütfen Bkz: Shell blockchain teknolojisini kullananlar listesine katıldı

HSBC’nin kağıt tabanlı kayıt sistemini tamamen bırakacağı henüz kesinlik kazanmasa da üçüncü bir yöntem olarak blockchain tabanlı kayıt sistemine başlayacağını Reuters üzerinden kamu oyuna duyurdu.

HSBC, 2020 yılının Mart ayında ilk etapta 20 milyar dolarlık bir varlığı blockchain sistemine aktaracak. Blockchain sistemi üzerinden finansal sözleşmeler daha hızlı ve güvenli biçimde sorgulanacak. HSBC blockchain sistemine aktarılacak finansal kayır değerini kısa sürede 50 milyar dolara yükseltmeyi planlıyor.

Lütfen Bkz: Deutsche Telekom blockchain teknolojisine göz kırpıyor

HSBC bu teknolojik gelişim sayesinde ciddi maliyet tasarrufu sağlamayı planlıyor. Benzer biçimde insan kaynakları etkinliğini de arttıracak.

Küresel finansal varlıkların değeri ve bankacılık işlemlerin hacmi günden güne ciddi artışlar gösteriyor. Artan bu işlem hacmi karşısında kayıt ve arşiv maliyeti ciddi biçimde artıyor. Blockchain teknolojisi hem bu karmaşanın üstesinden gelecek bir çözüm öneriyor. Bu sayede arşivleme sisteminin neden olduğu kağıt israfı da engellenmiş olacaktır.

Kaynak

İlgili Haberler

DigiByte kurucusundan kripto borsalarına yaylım ateşi

Coin Ajans

Binance ve Akbank Anlaşması Yattı

Coin Ajans

Blockchain Federasyonu, Telegram’a SEC’e Karşı Yasal Destek Verecek

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası