CoinAjans.com
Blockchain

IBM Blockchain’i , Drone’ların Paketleri Çalmasını Durduracak

kripto para haber coinajans
fairspin_koinmedya

Kargo şirketleri paketleri kapımıza kadar getirecek drone’lar üzerinde çalışıyor. Ancak IBM  Blockchain’i drone’ların olası kötü kullanımına karşı önlem almaya başladı bile.


IBM Blockchain’i Drone hırsızlığına çözüm arıyor

Teknoloji devi IBM 12 Kasım tarihinde “Drone kaynaklı anonim hırsızlığı önleme” patentini aldı. IBM Blockchain’i, havalanmanın ardından tetiklenen ve Nesnelerin İnterneti (IoT) altimetresi ile paketin irtifasını takip ederek verileri platforma yükleyen bir sistemle çalışıyor.

Patent, iki modern problemin önüne geçmeye çalışıyor: İnternetten yapılan alışverişler ve kişisel drone’ların yaygınlaşması. IBM, insansız hava araçlarının hırsızlık amacıyla kullanılacağı bir gelecek öngörüyor.

Patent açıklamasında, “Drone kullanımı ve internet alışverişlerindeki artış, bir drone’un teslimattan sonra kapı eşiğinde bırakılan bir paketi isimsiz olarak almak için kötü bir niyetle kullanılabileceği bir durum doğurmaktadır.” ifadesi yer alıyor.

IBM Blockchain’i, paketleri irtifada bir değişiklik algılarsa tetikleyen bir IoT sensörüyle donatacak. Drone’nun uçtuğu yükseklikte veya taşıdığı ağırlıkta veya olması gereken sınırı aştığında sensör aktif hale gelecek ardından da alıcıya ve satıcıya bu bilgiler anlık olarak aktarılacak.

Açık olmak gerekirse, IBM’in aslında operasyonel bir cihaz oluşturmayı planladığına dair bir işaret yok. Şayet böyle bir cihaz üretilirse patente göre, blockchain yerine başka bir “güvenlik veritabanı” da kullanılabilir.

Ancak açıklama, IBM blockchain’i patentin “tercih edilen düzenlemesi” olduğunu söylüyor. Çünkü paket verisi girişi için kısmen farklı “güvenilir taraflara” a izin veriyor – tüccar, gönderici, vb. –

Amerika’da drone soygunlarının ne kadar yaygın olduğu belli değil. Şu anda, çoğu kargo şirketi yeni teslimat mekanizmaları oluşturmaya odaklanmış durumda.

İlgili: IBM blockchain konusunda ısrarcı

Kaynak

İlgili Haberler

Birleşmiş Milletler Genel Sekterinden Yeni Açıklama: BM Blockchain’i Benimsemek Zorunda

Coin Ajans

ABD İç Güvenlik Bakanlığı’ndan Blockchain yöneticilerine koronavirüs çağrısı

Coin Ajans

Dünyanın en büyük 2. bankası CCB blockchain platformu kurdu

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası