CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

İddia: PlusToken ponzi vurgununun Kasım ayındaki Bitcoin dalgalanmasında etkisi var

bitcoin haberleri coinajans.com
fairspin_koinmedya

Çin merkezli PlusToken ponzi yapılanması Bitcoin piyasalarını olumsuz etkilemeye devam ediyor. PlusToken, Bitcoin Kasım ayı fiyat dalgalanmalarından sorumlu tutuluyor.


PlusToken ve Bitcoin fiyatları ilişkisi

Geçtiğimiz Ağustos ayında kripto para analisti Dovey Wan, Çin’deki PlusToken adındaki bir ponzi yapılanmasından bahsetti. Wan’ın iddiasına göre PlusToken’ın sahtekar yöneticileri, yüklü miktarda Bitcoin vurgununda bulunarak Çin’den kaçtılar. Bu şahıslar çalıntı Bitcoin’leri Binance borsası ve başka borsalarda farklı hesaplardan satışa sunarak sürekli BTC dump’ında bulunuyorlar. Wan’a göre dump yapılan BTC sayısı günlük 100 BTC.

Lütfen Bkz: BTC niye $13K’a yükselemedi: İşte 3 sebebi

Fakat kripto para analisti Ergo, PlusToken Bitcoin’leri üzerinde gerçekleştirdiği analizlerini bir dizi tweet ile takipçileriyle paylaştı.

Ergo’nun iddiaları ise Dovey Wan’a göre daha vahim. Ergo’ya göre PlusToken daha fazla vurgunda bulundu ve yaklaşık 200 bin adet Bitcoin çaldı. Çalınan bu Bitcoin’ler ise düzenli aralıklarla piyasaya dump ediliyor.

Ergo’nun diğer iddiası ise Kasım ayında Bitcoin fiyatlarında yaşanan dalgalanmaları (eğer doğruysa) kısmen açıklıyor. Ergo’ya göre Kasım ayından bu yana PlusToken ile ilgili olan hesaplardan günlük yaklaşık 1100 adet BTC piyasaya dump ediliyor. Bir ay boyunca dump edilen rakam 33 bine ulaşıyor.

Wasabi Mixer adı verilen bir yöntem sayesinde PlusToken Bitcoin ‘leri takip edilemiyor. Bu sistemde Bitcoin’ler ve diğer kripto paralar bir havuzda toplanıyor. Havuzda toplanan kripto paralar karıştırıldıktan sonra sahiplerine tekrardan dağıtılıyor. Bu sayede PlusToken Bitcoin’lerinin takibi zorlaşıyor.

İşte bu nedenle Bitcoin ve kripto para piyasalarında regülasyonlar önemli. KYC/AML (müşterini tanı/kara para aklama ile mücadele) protokellerinin denetçiler tarafından zorunlu tutulması, PlusToken gibi ponzi yapılanmalarını minimize edecekti.

Lütfen Bkz: Güney Kore FATF kripto regülasyonları yasası komiteden geçti

Kaynak

İlgili Haberler

İşte Kilit Direnci Kıran Bitcoin Fiyatı İçin Rotayı Çizecek Seviyeler

Bitcoin ve kripto paralar düşerken dipten alım fırsatı doğuyor

Coin Ajans

Ünlü Ekonomistten Bitcoin Tutkunları İçin Şükran Günü Mesajı

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası