CoinAjans.com
Kriptopara Haber

IEO’lar yatırım yapmak için uygun mu?

kripto para haber coinajans
fairspin_koinmedya

Birkaç sene önce altın çağını yaşayan ICO projeleri 2018’da neredeyse tarih oldu. Peki, ICO’lardan sonra yeni trend olan IEO’lar yatırım yatırım yapmak için düşünülebilir mi?


ICO’lar bitti, yeni trend IEO’lar

2017 yılında Çin’in ICO projelerini tamamı ile yasaklamasının ardından Google, Facebook, Bing, Twitter gibi tanınmış şirketler de 2018 yılında ICO girişimlerini yasakladı. Projelerine fon bulmakta zorlanan token geliştiriciler zamanla ICO projelerinden vazgeçmeye başladılar.

Her ne kadar IEO (ilk borsa teklifi) projeleri eskiden meşhur olan ICO projelerinin bir üst versiyonu gibi değerlendirilse de ikisi arasında önemli bir fark var. IEO projeleri ile ICO  arasındaki en büyük fark IEO projelerinin bir kripto borsa üzerinden gerçekleştirilmesi.

IEO sürecinde token geliştirici şirket veya firma kendine fon oluşturmak amacı ile belli bir ücret karşılığında bir kripto borsa ile anlaşma yapar. Geliştiricilere hazır bir platform sunan borsa, token satışlarından belli bir yüzde alır ancak hedef kitleye ulaşma konusunda da token geliştiricilerin yükünü hafifletir.

ICO’dan farklı olarak halka açık bir şekilde gerçekleştirilen IEO satışlarının her safhası yatırımcıların neredeyse gözü önünde gerçekleşiyor. Çünkü projenin satışa sunulduğu borsada üyeliği bulunan her yatırımcı IEO sürecinin her aşamasını izleyebilme hakkına sahip. Bu yüzden IEO projeleri, yatırım yaparken şeffaflık ve güven arayan kişiler için biçilmiş bir kaftan.

IEO’lar yatırım yapmak için uygun mu?

Binance borsası, IEO projeleri yatırım yapmak için uygun mu sorusunu soran yatırımcılar için en güzel örnek. Ocak ayında BitTorrent satışını başlatan Binance, daha işin başında iken projeyi tüm yönleri ile inceletmiş ve yatırım onayı aldıktan projeye kapılarını açmıştır.

Aynı şekilde önümüzde günlerde geçekleşecek olan TROY IEO projesi için de Binance Research tarafından kapsamlı bir rapor sunulmuştur. Zaten Binance’in şimdiye kadar gelen tekliflerden sadece 9 tanesine olumlu yanıt vermesi bu konuda ne kadar hassas olduğunun en güzel kanıtı.

Bununla birlikte, her borsa IEO projelerinde Binance gibi ince eleyip sık dokumuyor. Token satışları ve proje ayrıntıları ile ilgili Binance’e kıyasla daha az bilgi paylaşan borsalar haliyle IEO projelerinde daha yatırımcı çekiyor. OK Jumpstart ve Huobi Prime projeleri bunlar için örnek verilebilir.

Öte yandan, Eminer, Pledgecamp ve Blockcloud gibi borsaların sponsor olduğu IEO projeleri ise aylar içinde değerlerinin yüzde 90’ından fazlasını kaybetti. Büyük ihtimalle projelerde bulunan bariz sorunlar nedeni ile bu hezimeti yaşayan borsaların bu durumunu bütün IEO projeleri temel alamayız. (Yeni trend IEO’ların görünmeyen yüzü-İşte 5 büyük tehlike!)

Baştan sona bütün sürecin sorumluğunu üzerine alan kripto borsalar, IEO’lar ile ilgili yatırımcıların aklındaki soru işaretlerine cevap vermekle sorumlular. Dolayısı ile daha önce ICO projelerinde ortaya çıkan sahtekârlıkların IEO projelerinde olması imkânsıza yakın. Çünkü böyle bir durum kripto borsanın da güvenilirliğine gölge düşürecektir.

Ayrıca, SEC’in IEO projelerine karşı tavrının ICO projelerine kıyasla daha ılımlı olması, ilgililere istenen mesajı vermektedir. Güven, şeffaflık gibi unsurların bir arada bulunmasının doğal sonucu olarak IEO’lar yatırım yapmak için düşünülebilir.

Kaynak

İlgili Haberler

ETH 2.0’daki Ethereum miktarı 3,6 milyar dolara tırmandı! Artış sürecek mi?

CNBC’nin Hazırladığı Listede Ripple’a da Yer Var

Her şey için tek zincir: 2021’de Polkadot için sırada ne var?

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası