CoinAjans.com
ico

IEO’ların geleceği ICO’lara benzeyebilir mi?

fairspin_koinmedya

IEO’ların geleceği, 2017 yılında kripto para piyasasını kasıp kavuran ICO’ların akıbetine benzeyebilir mi? Yapılan bir araştırma, konuya ilişkin çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor.


IEO’ların geleceği nasıl? IEO’lar da ICO balonu gibi patlar mı?

Borsaların çıkardığı tokenlerin akıbeti ve 2017 yılında kripto para piyasasını kasıp kavuran ICO’ların akıbeti birbirine benzeyebilir!

Larry Cermak tarafından yapılan bir araştırma, ICO’lar ile ilgili ilginç detaylara yer veriyor ve araştırmacı IEO’ların geleceği konusunda yatırımcıları uyarıyor. İşte raporun detayları..

Bu haftanın başlarında, araştırmacı analist Larry Cermak, 2017 ICO (İlk Para Teklifleri) patlamasının, bir daha asla gerçekleşmeyecek bir balon olduğunu ilan etti. Cermak’a göre, ICO patlaması geldi ve piyasayı sarsarak geçti ve bir daha asla geri dönmeyecek.

Söylenen doğruysa, bu haberler, bugünlerde ‘shitcoins’ olarak adlandırılan altcoinlere yönelen yatırımcıların yüreklerine korku salmaya yetecek ve IEO’ların geleceği konusunda da yatırımcıları endişelendirecek.

Peki ICO’lar neden başarısız oldu?

Cermak’ın elde ettiği verilere göre, ICO balonu, “kurucular ve yatırımcılar arasında dengeli bir şekilde ayarlanmayan teşvikler” nedeniyle en sonunda patladı.

Ve pek çok startup şirketi, piyasa 2018’in başında düşüşe geçtiğinde Ethereum ve Bitcoin’deki fonlarını korumayı başaramadı.

Başlangıçta, halka açık token satışları devrim yaratan bir gelişmeydi ve genellikle ruhsatsız orta sınıf yatırımcıların, girişimci kapitalistler ve kurumsal yatırımcılara özgü yatırım fırsatlarına erişim sağlayabilecekleri bir fırsat olarak görüldü.

Dezavantajı ise bu sıradışı fon elde etme yönteminin cazibesine kapılan yatırımcıların, sahte veya başarısız olduğu kanıtlanan projelere yaptıkları yatırımlara ilişkin yasal hak talep edememeleriydi. Bu da aynı zamanda IEO’ların geleceği konusunda yatırımcıları korkutmaya yetiyor. 

Bugüne kadar, ICO’lar tarafından elde edilen ortalama USD kazancı %87’di ve bu rakam düşmeye devam ediyor. Grafikte de, ICO aracılığıyla toplanan fonların miktarının Ocak 2018’den bu yana hızla düştüğü görülüyor.

ıeoların-gelecegi

ICO’lar tarafından toplanan fonlar

Daha da rahatsız edici ve IEO’ların geleceği konusunda endişelere neden olan şey şu ki:

ICO’ya yatırılan sermayenin dönüşüne ait verileri elde etmek çok zor; çünkü projelerin çoğu ya çoktan piyasadan silindi ya da projelere ait tokenler tam olarak likit değil.

Cermak’ın, ICO’ların 2017’deki değerlerine asla tekrar ulaşamayacakları iddiası, toplu satış finansmanının yayılmasını ve toplam ICO sayısının Aralık 2017’de zirveye ulaştığını gösteren verilerle de destekleniyor.

ıeoların-gelecegi

Gerçekleştirilen ICO sayısı

Ve bir diğer ilginç husus da şu ki; ICO’ların sadece %10,8’i hala USD bazında bir kazanç sağlıyor. Ancak Cermak, tüm ICO’lardan elde edilen veriler dahil edildiğinde, bu rakamın önemli ölçüde daha düşük olacağını da belirtiyor.

Cermak, yatırımın ortalama USD getirisinin % -87 olduğunu ve %1.000′in üzerinde yatırım dönüşüne (ROI) sahip olan 11 adet ICO olduğunu ortaya koyuyor.

Bitcoin ile karşılaştırıldığında, sadece 30 ICO’nun Bitcoin’den daha iyi performans gösterdiğini ve tüm ICO’ların %74’ünün, BTC karşısında % 90’dan fazla değer kaybettiğini söylüyor. Cermak ayrıca, ICO’ların, ortalama BTC ROI’sinin % -91 olduğunun altını çiziyor.

Peki borsaların çıkardığı tokenlerin akıbeti nasıl olacak?

İşte başarılı ICO’lar!

Elbette sektörde başarılı ICO’larda yok değil. Örneğin; BNB, IOTA, Ethereum, Lambda ve ChainLink, BTC karşısında en iyi performans gösteren projeler arasında yer alıyor.

Bütün ICO’ların performansını merak edenler için, Cermak aşağıdaki çizelgeyi hazırlayarak raporuna ekliyor:

ıeoların-gelecegi

Cermak, yatırımcıları, tüm ICO’ların %89’unun yatırımcılarını zarara uğrattığı gerçeğini göz ardı etmemeleri konusunda uyarıyor ve IEO’ların “aynı trendi göstermeye başlaması” durumunda, bunun IEO’ların geleceği için ne anlama gelebileceğini düşünmelerini tavsiye ediyor.

Kaynak

İlgili Haberler

ABD’de SEC lisansız ICO projelerine ceza yağdırıyor

Coin Ajans

SEC ilk ‘uyumlu ICO’ satışını onayladı-Bu ne anlama geliyor?

Coin Ajans

Kripto paralarının geleceğine Asya yön verecek, ABD değil

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası