CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

İsmail Hakkı Polat ve Paribu CEO’su Yasin Oral Bloomberg’de Bitcoin’in Geleceğine Işık Tuttular

bitcoin haberleri coinajans.com

BloombergHT’de Hande Berktan’ın sunmuş olduğu programa
Paribu CEO’su Yasin Oral ve Kaidr Has Üniversitesi Öğretim Görevlisi İsmail
Hakkı Polat katıldı.

Bitcoin’deki son durumu yorumlayan Polat, jeopolitik risklerin ve corona virüsünün tüm ekonomik enstrümanları tedirgin ettiğini, başlangıçta Bitcoin’de bir artışın olduğunu ancak sonrasında virüsün dünyanın diğer yerlere sıçramasından dolayı Bitcoin’de bir düşüş meydana geldiğini ifade ederek önümüzdeki dönemde virüsün azalmasına bağlı olarak bir iyileşmenin görülebileceğini vurguluyor.

Corona ve Bitcoin Hacmi

Virüsün Bitcoin hacimlerine ne gibi bir etkisi olduğuna yönelik olarak Paribu CEO’su Yasin Oral, virüs gibi afetlerin en kötü senaryosunun bankalara ulaşım yapamama olduğunu ifade ederek bu durumun özelde Bitcoin’e de etki edebileceğini belirtiyor.

Bitcoin’de regülasyonlarla ilgili yeni gelişmelerin yaşanabileceğini ifade eden Oral, Bitcoin’in tarihi gelişiminin kendisini ana koin yaptığını bundan sonrasında da Bitcoin’in marka değerinin onu temelde tutmaya devam edeceğini ifade ediyor. Ayrıca Bitcoin’in geliştirici topluluğunun son derece büyük olduğunu ve her çıkan yeni koinin Bitcoin karşısında kendini altcoin olarak konumlandırdığı sürece Bitcoin’in kripto paralar içerisinde de bir güvenli liman olma özelliğinin devam edeceğini ifade ediyor.

Çin’in Kripto Hamlesi Dünyadaki Merkez Bankalarını Uyandırdı

Merkez Bankalarının Dijital Paraya yönelik bakış açılarının özellikle ABD özelinde bakıldığında Çin’in hamlesi sonrasında son derece önemsenmeye başladığını İfade eden Polat, kripto paralarla ilgili FATF’nin hamleleri sonrasında regülasyonların bu sene önemli gündem maddesi haline geleceğini vurguluyor. Bu aşamada bakış açısının önemli olduğuna dikkat çeken Polat, geleneksel bir bakış açısıyla ele alınırsa kripto para birimlerinin inovatif olma özelliğinin öleceğini, dengeleme yapmak amacıyla yasal düzenlemelerin son derece dikkatli adım atmaları gerektiğini ifade ediyor.

Dünyada açılmış 650 milyon Bitcoin cüzdanının olduğunu ifade eden Polat, bunların sadece 30 milyonunun aktif olduğunu, 50 milyon cüzdanda ise sıfırın üzerinde bir Bitcoin olduğunu belirtiyor.

Dünyada doğu ve batı arasında bir rekabetin de olduğunu ifade eden Polat Kripto para alanındaki düzenlemelerin evrensel bir şekilde ele alınması gerektiğini altını çiziyor.

Paribu’nun Hedefleri

Paribu’nun ilerleyen aşamalarda kaldıraçlı bir sistem sunup sunmayacağına yönelik olarak Oral, Paribu’nun müşterilerinin çok büyük bir kısmının klasik finansal enstrümanlarla dahi tanışmadıklarını ve buradan hareketle belki de ilk defa Paribu aracılığı ile finansal enstrümana dahil olduklarını ifade ederek regülasyonun da bu konuda herhangi bir belirleyiciliği olmadan adım atmak istediklerini ifade ediyor.

Paribu’nun bir akademi kurma niyetinde olduğunu ve kendi blok zincirini oluşturma yönünde çalışmalar yaptığını ifade eden Oran, Mahremiyet koinleriyle, blok zincirinin herkese açık olduğu koinlerin bir arasını bulmak istediklerini ifade ediyor.

Çeşitli sektörlerde blok zinciri üzerinde neler yapabiliriz şeklinde soruların ortaya çıktığını ifade eden Polat, burada blok zincirinde güven unsurunun öne çıktığını vurguluyor. Örneğin Türkiye’nin çeşitli gümrük protokollerini geliştirdiğinin altını çizen Polat, Paribu’nun hedeflediği şeylerin aynı zamanda bir tokenizasyonu da beraberinde getireceğini vurguluyor.

Türkiye pazarına daha çok Asya pazarının ilgi gösterdiğini ancak Avrupa ve Amerika’daki kripto para borsalarının çok ilgi göstermediğinin altını çizen Oral, bu durumun kendisini tedirgin ettiğini hacim olarak da Türkiye’nin hacminin tüm hacimler içerisinde sadece Yüzde 1’lik alana sahip olduğunu ifade ediyor. Türkiye’nin teknolojiye adapte olma noktasında son derece hızlı olduğunu ifade eden Oral, yaptıkları işler nedeniyle fintechlerle önemli kesişim alanlarının bulunduğunu vurguluyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

İlgili Haberler

Çin’den İnanılmaz Açıklama: Bitcoin, Altın ve Borsayı Geçerek En Kârlı Varlık Oldu!

Avalanche CEO’su Habertürk’te kripto nedir tane tane anlattı! TAKİP ET

Coinajans.com

Seçici Bitcoin Borsası Gemini Popüler Altcoini Platformuna Ekliyor

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası