CoinAjans.com
Kriptopara Haber

İşte Ethereum’u koltuğundan etmeye en yakın aday TAKİP ET

kripto para haber coinajans
huobi_koinmedya

Tezos Ethereum’u koltuğundan etmeye en yakın aday. Çünkü XTZ ağının sahip olduğu özellikler böyle düşünmeye gerekçeler sunuyor. Bir dizi banka ve yatırım kuruluşunun Tezos’u tercih etmesi de bunun kanıtı.


Tezos Ethereum’u koltuğundan etmeye en yakın aday

2017 yılında, o zamanın değeri ile 232 milyon dolarlık rekor ICO (initial coin offering) düzenleyen Tezos (XTZ), kripto para dünyasında kendisine ses getiren bir yer edindi. Peki, bu İsviçre – ABD ortak girişimi bu alanda ilerleyebilecek yeterli kapasiteye sahip mi?

İlk önce kripto para piyasasında binlerce kripto arasında Tezos’un nasıl bir yere sahip olduğunu anlamak gerekiyor. XTZ, “proof of stake” (hisse ispatı) tabanlı bir konsensüs modeli kullanıyor. Bu şu an Bitcoin ve Ethereum’un kullandığı “proof of work” (iş ispatı) modelinden farklı. Blokchain protokolünde yapılan madenciliğe bağlı olarak çalışmaz.

İlgili – Bitcoin fiyatı hack olayı ile savaşırken gözünüz Tezos ve Chainlink fiyatında olsun!

koinmedya_brave

Bunun yerine Tezos daha demokratik bir model kullanıyor. Hisse sahipleri protokolün yönetiminde yer alıyor ve Tezos “kendini değiştiren blockchain” olarak da biliniyor. Bu modelin en büyük faydası, hard fork sonucu iki farklı blockchaine bölünmeleri engelliyor. Mesela hard forklar sonucu Bitcoin Cash Bitcoin’den ayrılmış, Ethereum da Ethereum Classic’ten kopmuştu.

Daha ayrıntılı anlatacak olursak, Tezos, “protokol yükseltmelerini teklif etmek, seçmek, test etmek ve etkinleştirmek için resmi on-chain bir mekanizma kullanır”. Sonuçta Tezos protokolü üzerinde olduğu sürece kullanıcılar yapılacak tüm güncellemeleri kontrol edebiliyor. Bu yönüyle benzersiz bir mekanizmaya sahip.

Bütün bunlar Tezos’un potansiyelini artırıyor. Zaten bundan dolayı da hem insanların hem de yatırımcıların merakını uyandıran bir proje. Mesela “Bank of France” Tezos’un bir düğümünü test ediyor. Ayrıca Silicon Valley Coin ismi verilen bir teknoloji yatırım şirketi de fonlarını tokenize etmek için Tezos’un seçti. Ethereum’u değil de Tezos’u seçmesi dikkat çekici.

İlgili – XRP, EOS ve Tezos satın almadan bunu okumalısınız

koinmedya_brave

XTZ aynı zamanda STO (security token offering) piyasasında da ses getirdi. Global yatırım bankaları BTG Pactual, tZERO ve Alliance Investments, Tezos blockchainde bulunan 2.6 milyar dolardan fazla STO’da önemli bir paya sahip.

Bütün bunlar yükselişe geçecek bir sonraki coin olarak Tezos’u öne çıkarıyor. Hata bazılarına göre Tezos Ethereum’u koltuğundan etmeye en yakın aday.

Kaynak

Paylaşım için teşekkürler

Paylaşımlarınız bize güç veriyor…

İlgili Haberler

Ethereum DeFi’lerinde  patlama yaşıyor: İşte Aave ve UMA’nın yükseliş nedenleri

Ünlü Youtuber analist, 2021’de izleyeceği en iyi 10 coini açıkladı

Ethereum (ETH), kendi blok zincirinde geçilmeye çok yakın

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası