CoinAjans.com
Kriptopara Haber

İşte Ethereum’un geçmişi geleceği ve Overbit fırsatları! TAKİP ET

kripto para haber coinajans
huobi_koinmedya

Ethereum bu ay %43.48’lik şaşırtıcı bir büyüme gösterdi. ETH yalnızca geçen hafta %30.18 arttı. Her şey DeFi ile ilgili çünkü Ethnet ana ağının yaklaşan güncellemesi, PoS (Proof of Stake) konsensüs mekanizmasına bir geçiş anlamına geliyor. ETH’nin büyümesi devam edecek ve bu geçişin madenciler için ne anlama geleceği bu makalede gözden geçirilecektir.

ethereum'un geçmişi geleceği İşte Ethereum'un geçmişi geleceği ve Overbit fırsatları!

Başlangıçtan bu yana, Ethereum birkaç kez, önce Mart 2016’da Homestead, ardından birkaç Metropolis güncellemesini gerçekleştirdi: Ekim 2014’te Bizans ve Şubat 2019’da Konstantinopolis ve Aralık 2019’da son İstanbul.

Homestead

Homestead güncellemesi nedir? Homestead Ethereum ağında kanarya sözleşmelerini veya kanarya sertifikaları özelliğini ağdan kaldıran, böylece ağdaki merkezileşmeyi ortadan kaldıran bir gelişmedir. Ethereum ağında kullanılan Solidity programlama diline yeni kodlar ekleyen ve ETH depolama, gönderme ve alma için cüzdan Misk’i ekleyen ilk sert çataldı (hard fork). “Homestead” ilk yazılım döngüsü ürünü olarak düşünülebilir. Satın alma ve satma süreçlerinin güvenlik iyileştirmelerini içeren bir üründür.

koinmedya_brave

Metropolis

Homestead’den sonra, Bizans ve Konstantinopolis’in iki evresini içeren Metropolis güncellemesi uygulandı. İlk aşamanın sonunda işlemlerde durum alanları eklendi: satır 1: başarı ve satır 0: başarısızlık. Zorluk Bombası’nın uygulanması, Zorluk Bombası (difficulty bomb) 2015 yılında ağa dahil edilmiş olmasına rağmen, o zamandan beri hiç kullanılmamıştır. Zorluk Bombası, Ethereum’u en aza indirmeyi zorlaştıracak, yani PoS mekanizmasına geçiş için bir tür motivasyon kaynağı olacak. Belirttiğimiz gibi Zorluk Bombası hiç etkinleştirilmedi, ancak Eth2’nin başarılı bir şekilde başlatılması ve POS’a geçişin başlamasıyla yeniden değerlendirilecektir. Ağın iki PoW ve PoS kampına bölünmemesi için, büyük olasılıkla geliştiriciler yakında önemli bir güncelleme yayınlamak zorunda kalacaklar.

Konstantinopolis sert çatalına, bit verilerinin hareket ettirilmesi için talimatlar eklendi. Bu sayede ikili veri bitleri sola ve sağa hareket edebilir hale geldi. Böylece akıllı sözleşmelerdeki “gas” maliyeti 10 kat azaltıldı. Diğer önemli geliştirmeler:

  • Akıllı sözleşmelerin başka bir akıllı sözleşmeden elde edilen karma havuzuyla doğrulanması;
  • Madencilerin ödüllerinin blok başına 3 ETH’den blok başına 2 ETH’ye indirilmesi;
  • Zorluk Bombası aktivasyonunun 1 yıl daha ertelenmesi.

İstanbul

İstanbul sert çatalıyla, ağdaki bir veri talebi için işlem maliyeti bayt başına 68 gasdan bayt başına 16 gasa düştü. Blake2 sıkıştırma işlevselliği eklendi, bu da EVM’de BLAKE2b hash işlevlerini kullanma maliyetini düşürdü. SSTORE işletme kodları için gaz metriği, bu da gaz maliyetini düşürür.

Ehtereum 2.0 Serenity

Serenity güncellemesi PoW’dan (İş Kanıtı) PoS’ye (Bahis Kanıtı) geçiş anlamına gelir. Madencinin karmaşık matematiksel denklemleri çözmek için coin şeklinde bir ödül aldığı PoW mekanizması, Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Bitcoin Cash, Bitcoin SV, Monero, vb. gibi birçok blok zinciri tarafından kullanılır. Madencinin özel ekipmana ihtiyacı vardır. Bu alanda rekabet gerçekten büyüktür. Hem yatırım maliyeti yüksek hem de çok enerji sarfiyatına neden olduğundan işletme maliyeti yüksektir. Ayrıca, bazı ülkelerin hükümetleri madenciliği yasallaştırmak için faturalar hazırlıyorlar. Madencilik çiftliklerinin vergi ödemek zorunda kalacakları düzenlemeler kapıda. Hatta bazı hükümetler madenciliği tamamen yasaklamak istiyor. Bu arada madencilik şu 4 ülkede yasadışı bir faaliyet olarak değerlendiriliyor: Cezayir, Bangladeş, Nepal, Bolivya.

koinmedya_brave

PoW mekanizması ile fikir birliği sorunu sadece güç tüketimi değil aynı zamanda ölçeklenebilirlik ve kullanılabilirliktir. Her bloğun kendi boyutu vardır – bir bloğun depolayabileceği belirli bir veri miktarı, her bloğun madencilik süreci tanımlıdır. Başka bir deyişle, işlemle ilgili veriler kazılı bloğa düşmediyse, işlemi ağda işlemek için bir sonrakinin madenciliğinin tamamlanmasını beklemek gerekir. Madencilik süreci, yüksek rekabet ve yüksek ekipman maliyeti ve enerji tüketimi nedeniyle karlı ama çok pahalı bir faaliyettir.

POS’a geçiş, POW madencisinin ve elektriğin iki temel bileşenini bir doğrulayıcı ve bir payla değiştirir. Doğrulayıcı olmak için, Ethereum Vakfı tarafından oluşturulan resmi para yatırma sözleşmesine en az 32 ETH yatırmak, Ethereum 2.0 istemci yazılımını indirmek gerekir. Doğrulayıcının, Ethereum 2.0 ağındaki blokları doğrulaması gerekecektir, bloğun doğru onaylanması için, doğrulayıcı mevduat sözleşmesinde katkıda bulunan payın bir yüzdesini alır. Doğrulayıcının çevrimiçi olması ve blok onaylarını olabildiğince uzun süre yapması gerektiği unutulmamalıdır. Aksi takdirde ödül azalacaktır ve ağı veya verilere yetkisiz erişimi kasıtlı olarak kesmek için tüm pay cezalandırılacaktır.

32 Ethereum’unuz mu yok? Sorun değil!

Yukarıdaki yazdıkların tümü cazip. Bugünkü değeri 10.100 dolar olan 32 Ethereum satın alarak sisteme stake edecek binlerce yatırımcı var. Ethereum 2.0’ın piyasaya sürülmesinin heyecanıyla, Ethereum’un fiyatı sadece geçen hafta %30’dan fazla artış sağladı. Büyük olasılıkla, lansman tekrar iptal edilmezse büyüme devam edecek.

Overbit platformundaki Ethereum Fiyatı

Seçeneklerden biri, marj ticareti, karları artırmak için kaldıraçlı kripto para birimleri ticareti yapmaktır. Bunun için daha sonra Ethereum’u satın alabilir ve Ethereum Fonuna katkıda bulunabilirsiniz, ancak kaldıraçla işlem açmanın prensip olarak büyük bir risk oluşturduğunu unutmayın. Kaldıraçlı işlemlerde tüm sermayeyi kaybetme riski vardır. Bu nedenle fonları riske atmadan önce, ticaret stratejileri, teknik analizin temelleri vb. incelemeli, daha sonra demo ticaretindeki tüm bilgi ve becerilerinizi denemelisiniz, size Overbit platformunda tavsiye ediyoruz. Overbit’te bir demo hesabı açabilirsiniz ve işlem için otomatik olarak 8 BTC ve 50.000 USDT ile başlamış olursunuz. Diğer platformlarda tekliflerin ve spreadlerin demo ve gerçek hesaplarda farklı olduğunu, ancak Overbit’te aynı olduğunu belirtmek önemlidir.

Ancak, kısa vadeli alım satım taraftarı değilseniz ve ticarette fonlarınızı riske atmak istemiyorsanız, birçok şirketin bulunduğu ağdaki havuzlara dahil olabilirsiniz. Havuza belirli sayıda para ekleyebilir ve katkıda bulunan pay için bir ödül alabilirsiniz, şirket havuz üyelerinin belirli bir yüzdesini alacaktır. Burada çok dikkatli olmak gerekir. Güvenilir kripto borsalarının stake havuzlarına para yatırmak daha iyidir.

Ethereum 2.0’a geçiş aşamaları

Ethereum 2.0’a geçiş, bu makaleyi okurken düşündüğünüz kadar hızlı olmayacak, ancak 4 aşama içerecektir.

Aşama 0 – 2020 Ethereum ağında Beacon Zinciri başlatıldı. Bu aşamada doğrulayıcılar kaydedilecek ve PoS başlatılacaktır. Beacon Zinciri’nin ilk bloğunu başlatmak için ağdaki mevduat sayısı 524.218 ETH’den fazla olmalı, toplam doğrulayıcı sayısı 16.384’ü geçmelidir. Yukarıdaki rakamlara ulaşılıncaya kadar hiçbir hisse ödülü (stake ödülü) verilmeyecektir.

ethereum'un geçmişi geleceği İşte Ethereum'un geçmişi geleceği ve Overbit fırsatları!

Aşama 1 – Lansman tarihi henüz belirlenmedi, ancak Aşama 1’in 0. Aşamadan 1 yıl sonra başlaması bekleniyor. Kırık zincirlerin uygulanması: Ethereum 2.0 ağında, blockchain, senkronize olarak çalışacak ve birbirleriyle etkileşime girecek 64 parçalı zincire bölünecektir. Böylece, blokların işlenmesi parçalanmış zincirlere bölünecek ve onay için bekleme süresi birkaç kez azalacaktır.

Aşama 1.5 – Ethereum PoW blok zincirini yeni PoS blok zinciriyle birleştiren gelişme, PoW blok zincirinin tarihsel verilerini ve çalışmasını hiçbir şekilde etkilemeyecektir. Çünkü yeni PoW mekanizmasında blok zincir, parçalanmış zincirlerden biri olacaktır. Ağdaki varlığına rağmen, PoW blok zinciri PoW mekanizmasının kendisini desteklemeyecektir.

Aşama 2 – Şimdiye kadar bu aşamada ne olacağına dair kesin bir açıklama yok, ancak Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin ve Ethereum geliştiricileri tarafından hazırlanan yol haritasına bakılırsa, bu aşamada parçalanmış zincirler basit bir yapılandırılmış bir zincir haline veri kabı ve akıllı sözleşmelerin yeniden başlaması öngörülüyor. Her yığın eWASP tabanlı bir sanal makine çalıştıracak, Eth2’de hesaplar açacak, işlemler gerçekleştirecek, para transferi yapacak, cüzdanlardan para çekecek ve akıllı sözleşmeler gerçekleştirecek.

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’den Ethereum 2.0 yol haritası

 

Ethereum ve Cardano liderliğini takiben

Son zamanlarda, Cardano’nun ADA ağının PoS sistemi altında çalışacağı ve merkezileştirilmeden çalışacağı Shelley’e geçişinden bahsettik, Bitcoin’in yanı sıra diğer blok zincirlerinin de PoS’ye taşınması mümkündür. Şu anda, yol haritaları Litecoin, Ethereum Classic, Monero, bu ağların PoS’ye geçiş yapmaya dair hiçbir emare göstermiyor. Ancak zaman içinde işler kesinlikle değişebilir. 2020’de Dash blockchain ağının Dash Core’u güncellemesi ve PoS’ye geçmesi bekleniyor.

Özetle, güvenli bir şekilde, PoS’ye geçişin ağın çalışması üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu, işlemlerin işlem süresini ve ağın güç tüketimini azalttığını söyleyebiliriz. İkincisi, gezegenin ekolojik durumu üzerinde çok olumlu bir etkiye sahiptir, çünkü doğal kaynaklar elektrik tüketimi için kullanılır ve bazı durumlarda, kömür ve petrol istasyonlarından elektrik üretilirken, gezegenin ekosistemi zarar görür.

Etherum’un geçmişi ve geleceği oldukça parlak. Ethereum’un sunduğu fırastları deneyimli Overbit ekibi ile birleştirdiğinizde ortaya muazzam bir güç çıkacaktır. Bu fırsatı kaçırmayın!

Yazar:

Aziz Kenjaev – Overbit şirketinde Senior Business Developer, blockchain meraklısı, DeFi taraftarı, teknik analiz sever piyasa sörfçüsü.

Paylaşım için teşekkürler

Paylaşımlarınız bize güç veriyor…

İlgili Haberler

Santiment’in Analizi, 2 Altcoin’de İşaret Fişeğini Yaktı

Bakkt aralarında Microsoft’un da olduğu şirketlerden 300 milyon dolar fon topladı

Coin Ajans

Ripple fiyatı destek noktasında – XRP teknik göstergeleri olumlu işaretler veriyor TAKİP ET

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası