CoinAjans.com
Bitcoin Bitcoin Haberleri

İsviçre bankasından Bitcoin açılımı TAKİP ET

bitcoin haberleri coinajans.com
koinmedya_telegram

Bitcoin kurumsal finans dünyasında ilgi görmeye devam ediyor. Son olarak İsviçre’nin önemli bankalarından birinden kritik bir Bitcoin açılımı geldi.


İsviçre bankasından kripto servisi

İsviçre’nin önde gelen bankalarından biri şimdi kripto trade servisi sunuyor.

177 Yıldır faaliyet gösteren, İsviçre temelli Bordier & Cie bankası dijital varlık bankası Sygnum ile işbirliğine giderek kripto para servisi açtı.

Sygnum’un ile yapılan anlaşma ile, Bordier müşterileri Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Bitcoin Cash (BCH) ve Tezos (XTZ) alabilecekler.

“daisyturkiye”
Bordier & Cie (Singapore) | LinkedIn

Bordier yönetim ortaklarından Evrard Bordier konuyla ilgili şunları söyledi:

“daisyturkiye”

Sygnum Bank ile ortaklık kurarak, müşterilerimize, tek noktadan entegre bir çözüm sağlayarak, bu yeni ve büyüme oranı yüksek varlığa yatırım imkanı sunuyoruz.

Bordier, bankanın bu hamlesinin, portföylerini çeşitlendirmek isteyen müşterilerin talepleri doğrultusunda geldiğini belirtti.

Firma, kripto para birimi ile ana akım finans piyasaları arasındaki korelasyon eksikliğini vurgulayarak, kripto varlıkları “çeşitliliği artırmak ve riske göre ayarlanmış üstün getiri elde etmek için güçlü bir araç” olarak nitelendirdi.

Bordier & Cie, 1844 yılında, Cenevre‘de Bordier ailesi tarafından kurulmuş özel bir banka. Bankanın kripto ile tanışması, 2021 yılının kripto para dünyasının geleneksel finans kurumlarıyla entegrasyonun bir başka adımı olarak kayıtlara geçmiş oldu.

Canlı BTC fiyatı: $ 47,828.00

İlgili: Bitcoin nasıl alınır? Bitcoin almanın 8 kolay yolu

İlgili: En iyi, en güncel Bitcoin forumları BTC konuşulan Telegram toplulukları

İlgili: Bitcoin cüzdan nedir? 2021’nin en iyi Bitcoin cüzdanları

İlgili: Bitcoin dom teknik analizi: Altcoin boğa koşusu ne zaman?

Kaynak

Dubai şirketinin olağanüstü Bitcoin planı

Dubai‘li iş adamı yeni şirket stratejisi olarak, 4,8 milyar dolar değerinde, 100,000 BTC alım sözü veriyor.

Böyle bir alım şimdiye kadar görülmemiş bir yatırım miktarı olabilir.

Şirket sözünü tutar ve alım gerçekleşirse, Elon Musk’ın BTC yatırımı gölgede kalabilir.

Yatırımın arkasındaki kişi, Dubai menşeili, IBC Group Başkanı Khurram Shroff. Shroff, uzun soluklu bir kripto para taraftarı. Shroff’un Ethereum 2,0 taraftarı olduğu ve kasım ayında yapılan Beacon Chain lansmanına, ETH stake ederek katkıda bulunduğu da biliniyor.

kurumsal yatırım İsviçre bankasından Bitcoin açılımı
Dubai IBC Group Başkanı Khurram Shroff

Khurram Shroff Bitcoin yatırımı ile ilgili şunları söylüyor:

Tarihteki en büyük Bitcoin yatırımını yaparak şehirlerin blockchaini benimsemelerine katkıda bulunmak, [Bitcoin’in] yaygın olarak benimsenmesini mümkün kılacak kilit unsur olarak görüyoruz.

IBC Group’un Bitcoin yatırım projesi, ABD‘nin Miami kentinde 1 milyar dolara yakın gayrimenkul yatırımı olan Burkhan World Investment şirketinin teklifiyle ortaya çıktı.

Bilindiği üzere, Miami Belediye Başkanı Francis Suarez, bir süre önce Bitcoin’i, kentin günlük hayatına katma konusunda girişimlerde bulunacaklarını duyurmuştu. Bu noktada Miami 2,0 Blockchain Strateji Vakfı kurulmuş ve faaliyetlere başlamıştı.

Atılan adımların Bitcoin ve kripto dünyasına neler katacağını hep birlikte göreceğiz.

Kaynak

Bitcoin, ABD-Çin savaşının ortasında kaldı

Kurumsal müşteri hedefli kripto para trade platformu FalconX CEO’su Raghu Yarlagadda, Bitcoin’e olan kurumsal ilgiden ve bu durumun BTC fiyatına olan etkisinden bahsetti.

Kurumsal ilginin arka planı

Raghu Yarlagadda, son zamanlarda Bitcoin’e olan kurumsal ilginin nedenleriyle ilgili sözlerine şöyle başlıyor.

İlk ve en önemli neden, enflasyona karşı önlemdir.

Dünya daha fazla para basmaya devam ederken, Bitcoin’in enflasyon hedge unsuru haline geldiği çok açık

Yarlagadda, kurumsal firmaların Bitcoin’e olan ilgisinin arkasındaki başka bir nedenden de bahsediyor: jeopolitik riskten korunmak

Yeni ABD yönetiminin gelmesiyle birlikte, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının biraz daha şiddetleneceğini söyleyen birçok insan var.

Bitcoin, ABD-Çin ilişkileri kötü gittiğinde fiyat açısından iyi bir performans sergiliyor.

Ethereum geliştiricisi Vitalik Buterin de geçenlerde buna benzer bir açıklama yaparak, ABD-Çin geriliminin insanlık için kötü olsa da kripto alanı için iyi bir gelişme olabileceğinden bahsetti.

Yarlagadda, Bitcoin’e olan kurumsal ilginin üçüncü nedenini, kripto alanın 7/24 çalışıyor olmasına bağlıyor.

Kurumlar, ülke ya da sınır fark etmeksizin Bitcoin’in sürekli ulaşılabilir olmasını takdirle karşılıyorlar.

kurumsal yatırım İsviçre bankasından Bitcoin açılımı

Telsa’nın durumu

Raghu Yarlagadda, Bitcoin’e yatırım yapan ana akım şirketlerin başında Tesla’yı gösteriyor. Yarlagadda’ya göre Tesla’yı farklı kılan unsur yatırım miktarı, zira Tesla, bilançosunun %8’i kadar olan 1,5 milyar dolar değerinde Bitcoin yatırımı yaptı.

Şirketlerin çoğunluğu bilançolarında enflasyona karşı koruma sağlamaya çalışıyor. Bu durum genellikle %1-2 oranında oluyor.

Fiyat artışının arkasında kurumlar mı var?

Raghu Yarlagadda son dönemde yaşanan fiyat artışının arkasında kurumlar mı var sorusuna şöyle yanıt veriyor.

On chain, verilerimiz ve analizlerimiz aracılığıyla söyleyebilirim ki, son beş gün içerisinde, öyle ya da böyle büyük bir şirket alımından bahsetmek mümkün değil.

FalconX verilerine göre, Bitcon’in 50 bin doları geçtiği son rallinin ana unsurunu perakende alıcılar oluşturuyor.

FalconX CEO’su son olarak, Bitcoin fiyatının, 2017’de olduğundan çok daha sürdürülebilir olduğunu vurguluyor. Yarlagadda’nın son sözleri ise oldukça ilginç.

Son 6-8 ayda, 100 kurumsal firmayla [Bitcoin alımı konusunda] organik olarak ilişki kurduk, şu anda bir satış ekibim bile yok.

Kaynak

Bitcoin kurumsal yatırımcıyla ana akım haline geliyor

Bitcoin’e kurumsal alıcı iştahı dinmek bilmiyor. Şu anda Bitcoin toplam arzının %3’ü olan 460,000’den fazla BTC kurumsal yatırımcıların elinde bulunuyor.

Bitcoin verileri incelendiğinde, 24 kurumsal adresin yaklaşık, 22 milyar dolar değerinde 460,500 BTC sahibi olduğu görülüyor.

Michael Novogratz‘a göre bu verilen rakamlar, kayıp olduğu düşünülen 3 milyon BTC dışında kalan rakamlar olarak karşımıza çıkıyor. Novogratz, kurumsal alıcılar bu alım trendini sürdürürlerse yakında BTC arzı kıtlığı yaşanacağını düşünüyor.

Şu anda mevcut listede; MtGox K K , 141.690 BTC, Block.one 140.000 BTC, MicroStrategy 71.000 BTC ve Tesla 38,500 BTC ile yer alıyor.

Analisler, Bitcoin’in enflasyon hedge gücü sayesinde yakında kurumsal firmalar için BTC tutmanın bir standart uygulama haline geleceğini söylüyorlar.

Bitcoin’in altın alternatifi olarak kendini gösterdiği şu dönemde, sınırlı arza sahip olması ve ek madencilik gibi bir arz olanağının olmaması, BTC’yi stable bir varlık olarak ortaya çıkarıyor.

Bununla birlikte, yüksek miktarda BTC tutan balina hesaplar Bitcoinleri çoğunlukla soğuk cüzdanlarda tutuyorlar. Bu durum piyasadaki arz miktarını azaltan bir başka unsur.

kurumsal yatırım İsviçre bankasından Bitcoin açılımı
En büyük piyasa değerine sahip; şirket, değerli metal ve kripto paralar. 8marketcap.com

Geçtiğimiz hafta boyunca BTC fiyatında yaşanan yükseliş, Bitcoin’i Market Cap değeri açısından Tesla‘nın önünde, 9. sıraya yerleştirmiş durumda.

Şunu açık olarak söylememiz gerekir ki, kurumsal alıcılar için Bitcoin almak geçmişte oldukça cesur bir hareket olarak yorumlanırken şimdi oldukça son derece karşılanan bir hamle olarak görülüyor.

Şu anda mevcut değerlere bakıldığında dünya çapında, yaklaşık 10 trilyon dolarlık bir kurumsal sermaye olduğunu görebiliriz. Bunun yalnız %3’nün Bitcoin’e kaydığını varsayarsak 300 milyar dolarlık bir sermayenin Bitcoin’e gireceğini söyleyebiliriz.

Bitcoin’in %60’ı bir yıldır hiç adres değiştirmedi. Geri kalan ve piyasada dolaşan %40 BTC yaklaşık 355 milyar dolar değere sahip. Bu durumda 355 milyarlık bir varlık için, 300 milyarlık potansiyel girişin piyasayı derinden etkileyebilecek bir potansiyele sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Bununla birlikte, yılda yaklaşık, 16,3 milyar dolar değerinde 341,640 yeni BTC piyasaya çıkıyor.

Bütün bunlar dikkate alındığında, Bitcoin’e olan kurumsal ilginin devam etmesi BTC fiyatını çok yakında iki katına çıkarabilecek bir etki yaratabilir demek yanlış olmayacaktır.

Kaynak

Deutsche Bank’ın gizli Bitcoin planı!

Alman devi Deutsche Bank‘ın Bitcoin planı Dünya Ekonomik Forum’unda sunulan bir raporda ortaya çıktı.

Deutsche Bank, varlık sınıfına yatırım yapan fonların hedge edilmesinde kripto para saklama sistemini araştıran büyük finans kurumları kervanına katıldı.

Her yıl İsviçre’nin Davos kentine toplanan Dünya Ekonomik Forum’u bünyesinde yayımlanan bir rapora göre, Deutsche Bank dijital varlık emanet (Deutsche Bank Digital Asset Custody) prototipinin, “kurumsal müşteriler ve onların dijital varlıkları için geniş kripto para birimi ekosistemine kesintisiz bağlantı sağlayan tam entegre bir saklama platformu” şeklinde olması planlanıyor.

Dünya Ekonomik Formu Aralık 2020 raporunun 23. sayfasında gömülü bir pasajdan, Almanya’nın en büyük bankasının, dijital ve fiat varlıkları geleneksel bankacılık hizmetleriyle birleştiren, token ticaret ve ihraç platformu oluşturmayı planladığı anlaşılıyor.

Dünyanın en büyük saklama bankası Bank of New York Mellon ile bu hafta başlarında partiye katılan büyük bankalar şimdi neredeyse günlük bazda kripto gözetimine girme planlarını duyuruyor.

Almanya’da firmalar, yasa düzenleyici kurum BaFIN’den kripto saklama lisansı almak için çaba gösteriyorlar.

Dünyanın en büyük 21. bankası konumunda bulunan Deutshche Bank, müşterilerine, kurumsal düzeyde, sigorta sınıfı korumalı, hem sıcak hem de soğuk saklama hizmeti sunmayı hedefliyor. Bu noktada henüz bir coin ismi zikredilmiş değil.

Image result for deutsche bank

Dijital varlık saklama platformu, aşamalı olarak hizmete sokulacak. Nihayetinde, platform üzerinden müşteriler, iş birliğine gidilecek borsa ve brokerlar üzerinden dijital varlık alıp satabilecekler.

Banka ayrıca, vergilendirme, değerleme hizmetleri ve fon yönetimi, borç verme, stake etme ve oylama gibi katma değerli hizmetler sunacağını ve üçüncü taraf sağlayıcıların katılımına izin vereceğini söylüyor.

Oluşturulacak servis hizmetinin, varlık ve servet yöneticileri, aile şirketleri, çok uluslu şirketlere ve dijital fonlara yönelik olması planlanıyor.

Banka 2021 yılı içerisinde pilot bir girişim için küresel müşteri ilgisini araştırmaya devam ediyor.

Öte yandan Banka yetkilileri konuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçınırken, önümüzdeki hafta daha net bir açıklamanın gelmesi bekleniyor.

Kaynak

Dünyanın en büyük emanetçi bankasından Bitcoin servisi

ABD‘nin en eski bankası, Bank of New York Mellon (BNY Mellon), yeni bir kripto para emanet servisi kuracağını duyurdu.

CNBC haberine göre, banka, kripto para birimlerinin, ABD Hazine tahvilleri ve hisse senetleri gibi geleneksel araçlar için kullandığı finansal ağdan geçmesine izin verecek.

BNY Mellon’un kripto para hamlesi, aylar süren analizler sonucunda alınan bir karar olarak karşımıza çıkıyor. Öte yandan anlaşıldığı üzere, BNY Mellon son 2 yıldır kripto para emanet sistemi üzerinde çalşıyor.

BNY Mellon, varlık hizmetleri CEO’su Roman Regelman, finans kurumunun “dijital varlıklar için entegre bir hizmet sağlama planlarını duyuran ilk küresel banka” olmaktan gurur duyduğunu söyledi. Regelman;

Dijital varlıklara yönelik artan müşteri talebi, gelişmiş çözümlerin olgunluğu ve yasal düzenlemelerin netliğinin iyileştirilmesi konusunda, mevcut hizmet yelpazemizi bu yeni alana genişletmek için muazzam bir fırsat sunuyor.

Ragelman, gerekli işlemlerin tamamlanmasıyla birlikte, kripto para servisinin bu yıl içerisinde hizmete girmesini beklediklerini söyledi. Yapılan açıklamadan sonra BK hisseleri %3 değer kazandı.

Dünyanın en büyük emanetçi bankası konumunda olan BNY Mellon bünyesinde, 41 trilyon dolarlık varlık bulunuyor. Bankanın bu hareketiyle kripto para alanın meşruiyet kazanmasına önemli bir katkı sağlayacağı düşünülüyor.

BNY Mellon yöneticilerinden Mike Demissie, servisin öncelikle önde gelen kripto paralar için hizmete sokulacağını ancak ilerleyen dönemlerde, yasal yönetmelikler ve müşteri talepleri doğrultusunda servisin genişleyebileceğini söyledi.

Demissie şöyle devam etti:

… Yani bu sadece varlıkların emanet edilmesi değil, [müşteriler, kripto paralardan] kredi verme, teminat gösterme amacıyla yararlanmak istiyorlar. Biz, tokenize hisse senetleri, gerçek varlıklar gibi dijital varlıklar ihraç etmek istiyoruz.

Kaynak

Oracle da Tesla’nın izinde!

Bitcoin piyasasının artık güvenli olduğundan kimsenin şüphesi yok. 10 yıldan fazla bir süredir varlığını sürdüren kripto para dünyası gün geçtikçe yerini daha da sağlamlaştırıyor. Bitcoin artık kafalarda soru işareti bırakmayacak kadar kendisini kanıtlamış durumda. Bu konuda en güzel örnek dünyanın bir numaralı firması Tesla’nın da Bitcoin piyasasına girmesi.

8 Şubat itibariyle Bitcoin 47 bin dolar gibi bir rakama ulaştı. Sebebi de Tesla’nın Bitcoine yatırım yaptığını açıklaması ile Bitcoin 24 saat içinde % 20 artış göstermesi.

kurumsal yatırım İsviçre bankasından Bitcoin açılımı

Bitcoin çok değil bundan bir kaç ay önce Ekim 2020 de 10,000 dolardan işlem görürken şu anda 46,000 dolarda. Bunun en temel nedeni ise kurumsal yatırımcıların, düyanın önde gelen yatırım firmalarının bu Alana yönelmiş olması. Bitcoin piyasası oluştuğundan beri en önemli dayanağı olan kurumsal yatırımcıların desteğini bu zamana kada görememişti. Şimdi ise bu durum tersine döndü ve tabiri caizse piyasaya kurumsal yatırımcı sel gibi akıyor neredeyse. Bu yatırımların temelinde iyi bir kazanç olması ya da tasarruf aracı olarak Bitcoin’in güvenilir bulunması var.

MicroStrategyGrayscaleJack Dorsey’s Square Inc, ve şimdi Tesla, hepsi Bitcoine yatırım yaparak kurumsal akışın başını çekiyorlar. MicroStrategy 1,57 milyar dolarlık Bitcoin aldı ve şu anda iki kat fazla kazanç elde etmiş durumda.

Max Keiser, kripto para piyasasının tanınmış isimlerinden, Bitcoine yatırım yapan kurumlardan sözederek sırada Amerikalı milyarder yatırımcı, dünyaca ünlü yazılım firması Oracle’ın kurucu ortağı olan Larry Ellison’un olduğunu söylüyor.

Söylediğimiz gibi Bitcoini şu anda ki 46 bin dolar seviyesine bir anda çıkartan Elon Musk’ın Teslasının Bitcoine 1,5 milyar dolar yatırmış olması. Tesla’nın bu alım haberinin ardından bir saat içinde Bitcoin fiyatı 47.000 doları buldu.

Elon Musk’ın kim olduğunu bilmeyen yoktur, Tesla ve SpaceX firmalarının CEO’su, şu ana kadar Bitcoin karşıtı bir tutum içinde olan Musk son zamanlarda sağlam bir dönüşle Bitcoin taraftarı oldu. Önce Twitter’da Bitcoin paylaşımı ile dikkatleri üzerine çeken Musk çok geçmeden yüklü miktardaki alımı ile hem herkesi şaşırttı hem de piyasayı bir anda yükseltti.

Oracle firmasının Larry Ellison’u da Elon Musk’ın ayak izlerini takip ediyor gibi. Şu anda Ellison’un Bitcoin piyasasına gireceği sadece söylenti olsa da,şunu göz önünde bulundurmakta fayda var,Ellison aynı zamanda Tesla’nın Yönetim kurulunda ve Tesla’nın 1,5 milyarlık Bitcoin alım kararında onun da imzası var.

Musk ve Ellison’ın geçen Aralık ayında Hawaii’de bir araya geldikleri ve Tesla’nın Bitcoin alımını konuştukları söyleniyor. Aldığımız haberlere göre kuurmsallar 25 milyardan dolardan fazla bir miktarda Bitcoine bu yıl yatırım yapacaklar. Bu kurumsalların içinde Ellison ve şirketi de var. Eğer Ellison gerçekten Bitcoin almaya karar verirse Oracle piyasaya giren son şirket olmayacaktır. Bu şekilde yatırım firmalarının bu piyasa yönelmesi devam edecek ve bunun sonucu da Bitcoin bakalım hangi seviyelere kadar çıkacak.

Kaynak

Tesla dopingi!

Tesla Bitcoine 1.5 milyar dolar yatırdı. Elektrikli otomobil üreticisi, bu sabah SEC’e yıllık 10 K raporunu sundu ve yeni bitcoin yatırımını açıkladı. Tesla ayrıca yakın gelecekte ürünleri için bir ödeme şekli olarak bitcoin kabul etmeye başlayacağını da söylüyor. Tesla müşterileri, kurucu ve CEO Elon Musk’u son zamanlarda araç satın alımları için bitcoin kabul etmeye çağırıyorlardı. Musk, Twitter’da Bitcoini destekleme konusunda konuşmuştu, hatta son zamanlarda profiline # bitcoin bile eklemişti.

Şirketin açıklaması şöyle:

Ocak 2021’de, yeterli işletme likiditesini sürdürmek amacıyla nakit getirilerimizi daha da çeşitlendirmek ve maksimize etmek için bize daha fazla esneklik sağlamak üzere yatırım politikamızı güncelledik. Politikanın bir parçası olarak, bu tür naktimizin bir kısmını belirli belirli alternatif rezerv varlıklarına yatırabiliriz.

Bu politika kapsamında bitcoin’e toplamda 1.50 milyar dolar yatırım yaptık. Ayrıca, yakın gelecekte ürünlerimiz için, geçerli yasalara tabi olarak ve başlangıçta sınırlı bir temelde, bir ödeme şekli olarak bitcoin’i kabul etmeye başlamayı umuyoruz,

Tesla yatırımı haberi, bu sabah Bitcoin fiyatını 43.000 doların üzerine çıkarıp tüm zamanların en yüksek seviyesini kırdırdı. Hem kurumsal hem de perakende alıcılardan gelen talep arttıkça, Bitcoin fiyatı 2021 boyunca kademeli olarak artacak gibi duruyor. Yine de, fiyat sadece Ocak ayında 30.000 doların  altına düştüğü için hala değişken bir kripto para birimi olmaya devam ediyor.

.

Bitcoin ABD’li dev yatırım şirketinin radarında!

Ha 2018 de olacak, ha 2019 da, olacak ha 2020 olacak derken kripto çılgınlığı 2021 yılında tüm benliğimizi sarmış bulunuyor. Özellikle kurumsalların kriptoya olan ilgisi, bu çılgınlığın hat safhalara ulaşmasının önünü açıyor.

Bitcoin ve altcoinlere yatırım yapan Grayscale ve MicroStrategy gibi firmaların çoğunun Amerikan menşeili olması ise dikkatlerden kaçmıyor. Bitcoin’e yatırım yapacak son kurumsal olarak ise karşımıza, yine ABD’li bir fon yönetim şirketi olan Miller Value Funds çıkıyor.

kurumsal yatırım İsviçre bankasından Bitcoin açılımı

Merkezi ABD’nin Baltimore yerleşkesinde olan Miller Value Funds, geçtiğimiz günlerde SEC’e sunduğu etkinlik raporunda Bitcoin’e yatırım yapacağını bildiren bir ibareye yer verdi.

Miller Value Funds’un kurucusu Bill Miller’ın Twitter’da yaptığı paylaşım ise, şirketin Bitcoin’e yatırım yapacağının kanıtı olarak algılandı. Bill Miller, ünlü kripto analizcisi PlanB’nin çizdiği Bitcoin yol haritasını paylaşarak, bu paylaşımı sayfasının en başına sabitledi. Bill Miller’ın bu hareketi, Miller Value Funds şirketinin, BTC’ye yatırım yapma niyetinde olduğunu doğruladı.

3 milyar dolarlık fon yöneten Miller Value Funds’un, sermayesinin en az %15’ini Bitcoin’e yönlendirmesi bekleniyor.

Bununla birlikte Bitcoin’in bugün tekrar 40.000 dolar seviyelerini görmesi, PlanB’nin çizdiği yol haritasını güçlendirirken, yeni kurumsalların piyasaya taze kan getirmesinin de önünü açıyor.

Kurumsallar, altın satıp Bitcoin almaya başlıyor!

Jefferies’in üst düzey yöneticilerinden biri, milyar dolarlık yatırım firmasının portföyünde Bitcoin lehine bir değişiklik yaptığını açıkladı!

Bitcoin 23.000$’ın üzerinde yükselişe devam ederken, Jefferies’in küresel yatırım stratejisi başkanı Christopher Wood, şirketin portföyündeki altının bir kısmını satarak Bitcoin satın aldığını söylüyor.

Bitcoin haber gündem son dakika gelişmeler 3

2020 yılının 3. çeyreği itibariyle, yönetiminde 51 milyar dolarlık varlık bulunan firma, küresel portföyündeki altın varlıklarının bir kısmını Bitcoin’e dönüştürdü. Wood, piyasada yaşanan son pump hareketinin ardından bir düzeltme gelirse; şirketin, portföyündeki kripto para oranını artırmayı planladığını söylüyor.

“Külçe altın, portföyün yüzde 50’sini oluştururken; bu oran, Bitcoin’e yatırılan parayla birlikte son birkaç yıl içinde ilk kez %5 azaldı. 20.000$ seviyesinin üzerindeki tarihi kırılmadan sonra Bitcoin, mevcut seviyelerinden büyük bir düşüş yaparsa; BTC portföyümüzü genişletmeyi düşünüyoruz.”

Bu özel fondaki varlıkların oranı şöyle:

  • Külçe altın: %45
  • Asya merkezli (özellikle Japonya) hisse senetleri: %30
  • Hedge edilmeyen altın madenciliği hisseleri: %20
  • Bitcoin ise: %5
kurumsal yatırım İsviçre bankasından Bitcoin açılımı

Wood, merkez bankalarının mali genişleme politikalarını benimsemeye devam edeceğine inandığını ve bu yüzden de hala altın konusunda iyimser olduğunu belirtiyor.

Bu arada, Weiss Rating analistlerinden Juan Villaverde ve Bruce Ng, Jefferies gibi başka şirketlerin de enflasyona ve ekonomik resesyona karşı bir önlem olarak, kripto paraları tercih etmeye başlaması durumunda Bitcoin’in çok daha büyük bir yükseliş yapabileceğini öne sürüyor.

“… Devlet tahvillerinde yaklaşık 30 trilyon dolar bulunuyor. Bu miktarın %10’unun altına ve Bitcoin’e dönüştürüldüğünü varsayalım. Bu 3 trilyon dolarlık bir sermaye girişi demek.. Ve eğer bu eşit olarak bölünürse, sonuçta …

1.5 trilyon dolar altına gitmiş olacak – altının piyasa değerinin %15’ine tekabül eder (şu anda altının piyasa değeri yaklaşık 10 trilyon dolar). Ve… Bitcoin’e 1.5 trilyon dolar gelecek – ki bu da piyasa değerinin 4,4 katı demek.”

Jp Morgan’dan “Bitcoin’e hücum” beklentisi

2020 yılı, finans kurumlarının Bitcoin ilgilerinin zirve yaptığı bir dönem haline geliyor. Önde gelen BTC kurumsal yatırımcıları yanı sıra, yeni kurum ve şirketlerin de BTC almaya yöneldiklerini görüyoruz. Bunlardan halkaya son katılan ise ABD sigorta şirketi MassMutual oldu.

MassMutual yeni bir kurumsal akım başlattı

Bloomberg‘in bildirdiğine göre, en büyük ABD bankası olan JPMorgan Chase, 600 milyar doların potansiyel olarak Bitcoin’e akabileceğini tahmin ediyor.

JPMorgan analisti Nikolaos Panigirtzoglou, son notunda Bitcoin’in önümüzdeki yıllarda artan kurumsal talep için hazırlandığını yazıyor.

Geçtiğimiz günlerde, yatırım hesabında 235 milyar dolar olan, 169 yıllık Massachusetts Mutual Life Insurance Company, 100 milyon dolarlık BTC yatırımı ile kripto para birimi endüstrisini şaşkına çevirdi.

Panigirtzoglou, bu süreçte daha fazla kurumsal yatırımcının MassMutual’ın yolunu takip edeceğini ve böylece bir domino etkisinin tetikleyeceğini tahmin ediyor:

MassMutual’ın Bitcoin satın alımları, kurumsal yatırımcılar tarafından Bitcoin’in benimsenmesi konusunda bir kilometre taşını temsil ediyor. Diğer sigorta şirketleri ve emeklilik fonlarının MassMutual örneğini takip etmeleri ile birlikte, önümüzdeki yıllarda ortaya çıkabilecek potansiyel görülebilir.

 

Kripto paranın yatırımcısına sunduğu kazanç kurumsal şirketleri de çekiyor.

bitcoin kurumsal yatırımcı
Bloomberg

 

 

Stratejisiler, ABD, euro bölgesi, İngiltere ve Japonya’daki emeklilik fonları ve sigorta şirketleri varlıkların% 1’ini Bitcoin’e tahsis ederse, bunun 600 milyar dolarlık ek Bitcoin talebiyle sonuçlanacağı görüşünde.

CoinMarketCap‘e göre, kripto para biriminin mevcut piyasa değeri yaklaşık 356 milyar dolar.

Kaynak

Kurumsal yatırım: MicroStrategy Bitcoin’e doymuyor

Önde gelen BI (Business Intelligence) firması MicroStragy Bitcoin’e 400 milyon dolar daha yatırmanın planları içerisinde.

Daha bir kaç gün önce MicroStrategy CEO’su Michael Saylor şirketin, 50 milyon dolar değerinde BTC satın aldığını duyurmuştu.

Dünyanın halka açık en büyük BI şirketi MicroStrategy Bitcoin alabilmek için 400 milyon dolarlık borçlanmaya gidecek. Ancak borçlanmanın Convertible Debt yöntemiyle yapılacağı bildirildi.

7 Aralık’ta şirketten yapılan açıklamada şöyle denildi;

MicroStrategy tahvil satışından elde edilecek geliri Bitcoin’e yatırmayı planlıyor.

Mevcut fiyatlarla, 400 milyon dolar, şirketin elinde bulundurduğu BTC miktarını 20.833 adet daha artıracak. Neticede firmanın toplam kripto birikimi, yaklaşık olarak 62.000 BTC’ye çıkaracak.

MicroStrategy yeni borçlanma sürecinde, tahvil sahiplerine Aralık 2025 tarihine kadar faiz ödemesinde bulunacak. Firma ayrıca, tahvilleri 20 Aralık 2023 tarihine kadar nakde çevirme hakkına da sahip.

Yapılan bildiride bunlara ilaveten, firma isterse, ilk tahvil alanlara 13 gün içerisinde 60 milyon dolarlık ek tahvil alma hakkı da sunabilecek.

MicroStrategy’nin son bildirisine finans dünyasından ilk tepkiler de gelemeye başladı. Ney York merkezli yatırım şirketi VanEck CESO’su Gabor Gurbacs, şirketin bu borçlanma talebinin, halka açık bir şirketten ziyade bir dijital varlık fonu talebi olabileceğinin altını çizdi.

 

MicroStrategy CESO’Su Michael Saylor da, şirketin yapmayı planladığı tahvil satışını Twitter üzerinden duyurdu.

 

 

MicroStrategy daha önce Ağustos ayında 250 milyon dolarlık ilk Bitcoin yatırımı sonrası, BTC’yi birincil rezerv varlıkları olarak belirlediklerini açıklamıştı.

MicroStrategy gibi halka açık kurumsal firmaların BTC yatırımları, üstelik BTC ATH seviyesinde iken, yatırımcılarda ve pazarın genelinde büyük memnuniyetle karşılanıyor. BTC bu tip alımlarla güven tazelerken, piyasada al baskısı da tetiklenmiş oluyor.

Convertible Debt (Dönüştürülebilir Borc) nedir?

Convertible Debt, finansman sağlamanın bir yoludur. Kendi öz kaynakları olmayan girişimcilerin, düşük faiz oranları ile borçlanmalarına imkan sağlayan bir yöntemdir. Borç alan şirket dilerse borcunu hisse karşılığı ödeyebilir. Bu yöntemle borç veren kişi ya da kurum, borç alan şirketin hissedarı durumuna geçer.

Kaynak

Kurumsal yatırım: MicroStrategy 50 milyon dolarlık BTC hamlesi

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor twitter üzerinden yaptığı açıklama ile şirketin yeni Bitcoin alımı yaptığını duyurdu.

Daha önce yaptığı 425 milyon dolarlık alımla elinde 38,250 BTC tutan yatırım şirketi, 2574 adet daha BTC satın aldı. Şirketin tanesi yaklaşık 19,427 dolardan Bitcoin alması oldukça ilgi çekici.

MicroStrategy’nin bu fiyattan BTC alması, Bitcoin yatırımcıları açsından güven verici bir haber. Ayrıca dev IT şirketinin de uzun vadeli, makro bir Bitcoin stratejisinin olduğunu gösteriyor.

 

Michael Saylor Tweetter üzerinden yaptığı açıklamada şunları söyledi;

 

MicroStrategy, rezerv politikası gereği 50 milyon dolar değerinde, Bitcoin başında ortalama 19,427 dolardan, yaklaşık 2,574 Bitcoin satın aldı. Şimdi elimizde, yaklaşık 40,824 Bitcoin mevcut.

 

 

MicroStrategy 2020 - Helping Companies Move Faster - Smartbridge

MicroStrategy 2020 yılı içerisinde iki alım daha yapmıştı. Bilgi teknolojileri alanında faaliyet gösteren şirket, ağustos ayında 250 milyon dolar, eylül ayı içerisinde de 175 milyon dolar değerinde Bitcoin almıştı. Bu şekilde şirketin toplam Bitcoin yatırımı 475 milyon dolara çıkarken elinde tuttuğu 40,824 BTC’nin bugün ki değeri yaklaşık 769,454,834 dolar.

Şirketin Bitcoin yatırımı özellikle hisse fiyatındaki artış dikkate alınırsa, oldukça yarar sağlamış görünüyor. Alımlardan önce 120 dolar olan hisse fiyatı geçtiğimiz günlerde 360 dolara kadar yükseldi.

MicroStrategy hisse fiyat grafiği.

kurumsal yatırım İsviçre bankasından Bitcoin açılımı
MSTRUSD Tradingview

MicroStrategy, ABD menşeili mobil yazılım, bulut-tabanlı hizmetler ve çözüm ortaklığı sunan uluslararası bilgi teknolojisi şirketi. MicroStrategy, Michael J. Saylor ve Sanju Bansal tarafından 1989 yılında kuruldu.

MicroStrategy, halka açık şirketler arasında en fazla Bitcoin tutan şirket durumda.

En fazla Bitcoin sahibi halka açık şirketler

1-MicroStrategy inc. 40,824 BTC
2-Galaxy Digital Holdings 16,651 BTC
3-Square inc. 4,709 BTC

Kaynak

Kurumsal yatırımcılar kimlerdir?

Dünyanın dev fonları, büyük yatırım şirketleri kurumsal yatırımcılar olarak bilinir.


Bitcoin’e yatırım yapan fonlar hangileri?

Bitcoin’e yatırım yapan dev fonlardan bazıları; GrayScale, BlackRock, MicroStrategy, Coinshares, Square


Bitcoin’e en fazla yatırım yapan kurumsal firma hangisi?

Bitcoin’e en fazla yatırım yapan kurumsal firma yaklaşık 600.000 BTC ile tüm Bitcoinlerin % 2,85’e sahip olan GrayScale.


Kurumsalların toplam Bitcoin’i ne kadar?

20 Kasım 2020 itibari ile kurumsal firmaların 842,228 Bitcoini var. Bu rakam toplam Bitcoin’in %4,54’dür.

Paylaşım için teşekkürler

Paylaşımlarınız bize güç veriyor…

İlgili Haberler

Ünlü Analist “Bitcoin Fiyatı Büyük Düşebilir!” Dedi ve Bu Seviyelere İşaret Etti

Bitcoin Fiyatının Düşüşü veya Yükselişi, Google Aramalarını Tetikliyor!

Coin Ajans

Öncü Bitcoin Borsası BtcTurk Bankalara TL Çekmede İşlem Ücretlerini Askıya Alıyor

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası