CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Kripto 2030’da fiat paranın yerini alacak: Rapor

kripto para haber coinajans
fairspin_koinmedya

Kripto 2030’da fiat paranın yerine geçecek. Bu yönde bir sonuç, Deutsche Bank’ın raporunda yer alıyor. 


Kripto 2030’da fiat paranın yerini alacak

Kripto paralar zor bir başlangıç yapmış olabilir. Ancak öyle görünüyor ki fiat paraların geleceği hiç de iyi görünmüyor.

Fiat paraların göreceli olarak istikrarlı olduğu yönündeki görüntüsü artık yıpranmaya başladı. Yüksek enflasyon oranları, ağır vergilendirme politikaları ve devlet destekli fiat para birimlerinin sürdürülebilirliği konusundaki endişelerin artması, insanları alternatif para birimlerine yönlendirmeye başladı. Bütün bunların ışığında şunları söyleyebiliriz. Aşısı devlet kontrolü ve çok yüksek bankacılık ücretlerinden bıkan insanlar için kripto paralar ve onların merkezsiz yapısı çok cazip gelmeye başladı.

Fiat paralar 2030’a kadar kriptoya yer açacak

Deutsche Bank’ın “Imagine 2030” başlıklı son raporu, kripto meraklıları için ümit aşılıyor. Bloomberg’in haberine göre ise gelişen bir varlık sınıfı olan kripto paralar 2020 yılı itibariyle hız kazanacak. Bu hızın arkasındaki faktörler ise fiat paraların güç kaybetmesine sebep olacak.

İlgili – Alman bankası borsaların 10 yıllık boğa koşusunun sebebini açıkladı

Deutsche Bank analisti ve raporun yazarı Jim Reid, fiat paraları bir arada tutan gücün risklere karşı çok dayanıksız olduğunu söylüyor. Eğer fiat paranın arkasındaki bu güçler geri adım atmaya başlasa, o zaman insanlar kripto ya da altın gibi alternatif aramaya başlayacak.

Yine de “büyük değişim” kolay olmayacak

Tabii bütün bu olumlu öngörülere rağmen kripto paraların benimsenmesi kolay olmayacak. Bu varlık türünün daha üstesinden gelmesi gereken önemli engelleri var. Birinci ve en önemlisi, finansal düzenleyiciler ve devlet kurumlarının gözünde itibarlı bir varlık olduğunu kanıtlaması gerekiyor. Bu kolay olmayacak. Çünkü kripto paralar en başka aşırı volatiliteli olması ve yasadışı amaçlar için kullanılmaları ile de biliniyorlar.

İkinci engel ise global ödeme sektörüne ulaşmak. Reid, bu hedefe ulaşmak için şu an piyasaya hakim olan mobil uygulamalar ve kart şirketleri ile stratejik ortaklıklar yapılabileceğini düşünüyor.

İlgili – Lee, 2020 yaklaşırken Bitcoin konusunda neden pozitif olduğunu açıkladı

Bu sektörün diğer sorunları arasında siber saldırılar ve kripto paraların elektriğe olan bağımlılığı var. Çok daha iyi bir benimsenme oranlarına ulaşmadan topluluğun bunlar üzerinde çalışması gerekiyor. Reid, kripto endüstrisi bu endişe verici meseleleri daha iyi kontrol altına aldığında, finansal kurumlar, dijital para birimleri, özel ve kamu sektörü arasındaki mesafelerin de azalacağını belirtiyor.

Kaynak

İlgili Haberler

Donald Trump’tan Hazine Bakanı’na: Bitcoin’in Peşini Bırakma!

Önümüzdeki 3 yıl Merkez Bankaları kripto parası dönemi olacak

Coin Ajans

Grayscale Ethereum Trust’ta büyük tasfiye: %70 düştü

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası