CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Kripto para girişimcisine dava: “ICO’da topladığı parayla futbol kulübü aldı”

kripto para haber coinajans

Amerikalı bir yatırımcı İsrailli kripto para girişimcisi Moshe Hogeg’i ve onun Blockchain şirketi Stox’u dava etti.

Vancouver’lı yatırımcı, Hogeg’i en az 430,000 dolar zararıyla sonuçlanan sözleşme ihlalleri ve dolandırıcılık iddiasıyla suçladı. 43 sayfalık dava dosyasında davacı Sean Snyder, şirketin ilk bildirilenden daha büyük miktarda token ihraç ederek dijital paranın değerinde büyük bir kayba neden olduğunu ve whitepaper’daki yükümlülüklerin yerine getirilmediğini öne sürüyor. Davacıya göre Hogeg ve diğer sanıklar, dünya çapında birçok yatırımcıyı yüz milyonlarca dolar dolandırmaktan sorumlu.

Hogeg tarafından kurulan Stox, Ethereum tabanlı açık kaynak bir tahmin pazarı platformu. Stox, Hogeg’in tek Blockchain şirketi değil. Girişimcinin büyük Blockchain telefonu geliştiricisi Sirin Labs ve Blockchain ağı LeadCoin gibi şirketleri de var. 

Davacı Hogeg’i yatırımcılardan topladığı paralarla birçok pahalı satın alım yapmakla da suçluyor. Dava dosyasına göre, bu harcamalar arasında Tel Aviv Üniversitesi’ne 1.9 milyon dolarlık bir bağışın yanı sıra Tel Aviv’de bir arsaya verilen 19 milyon dolar ve İsrail’in en büyük futbol kulüplerinden Beitar Jerusalem’in 7 milyon dolara satın alınması var.

2019 yılının Ocak ayında da bir Çinli yatırımcı, şirkete yatırılan milyonlarca dolarlık kripto paranın yanlış kullanıldığını iddia ederek Hogeg ve Stox’a 4.6 milyon dolarlık bir dava açmıştı. Burada da 2017’nin Ağustos ayında gerçekleşen ICO’da toplanan 33 milyon dolarlık paranın sadece 5 milyon doları Stox’u geliştirmek için kullanıldığı ileri sürüldü.

26 Ağustos 2017’de 2.60 dolar ile zirveyi gören ve yaklaşık 77 milyon dolarlık bir piyasa kapitalizasyonuna ulaşan STX, bugün sadece 0.01 dolar değerinde. Dijital paranın piyasa kapitalizasyonu da artık sadece 531,000 dolar.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

Justin Sun ve Charlie Lee’den “Gizli” Buluşma

Coin Ajans

Paribu’da alım satım bugün 3 saat kapalı olacak

CNBC’nin Hazırladığı Listede Ripple’a da Yer Var

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası