CoinAjans.com
Teknik Haberler

Kripto para piyasasında güvende kalmanın 5 olmazsa olmaz kuralı

teknik eğitim haberler
fairspin_koinmedya

Eğer kripto para piyasasında güvende kalmak istiyorsanız sizin için sıraladığımız 5 kuralı mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.


Kripto Para Piyasasında Güvende Olmak İsteyenler Buraya

Herkesin kripto para piyasasında işlem yapmak ve en azından bir miktar kar elde etmek için kendine göre metotları bulunuyor.

Kripto topluluğu genel olarak üç farklı kategoriye ayrılır. Bunlardan ilki liderlerdir. Bunlar neredeyse her Allah’ın günü grafik ve analizlerle karşımıza çıkıyor. İkinci kategoridekiler takipçilerdir. Onlar bu grafikleri ve kendi bilgilerini kullanarak işlem yapıyor. Üçüncü bir grup ise “YOLO yatırımcılar”. Bunlarda projelerin CEO’larının Tweet’lerine yada basitçe coinlerin trendine bakarak yatırım yapıyor.

Yukarda sayılan tüm yatırımcıların piyasada başarılı veya başarısız oldukları dönemler olabilir. Fakat merak edilen soru her zaman en iyi hazırlık yapanlar en çok kar edenler oluyor mu?

Kripto dünyasında kar elde etmenin onlarca yolu olabilir fakat bunlar arasında en önemli olanları aşağıda sizin için sıralandı.

1. Teknik Analizi Öğrenin

Birçok kişi kripto para birimleri için teknik analizlerin gereksiz olduğunu söylese de hemen hemen herkes bu fikri kabul etmeme eğiliminde.

Teknik analizler piyasa trendleri ve genel duyarlılık gibi bazı göstergelere ve grafiklere bakarak coinlerin fiyat hareketlerini tahmin etmeye çalışıyor.

Teknik analizlerin işle yaramasının en önemli nedeni birçok insanın bunu yapıyor ve fikirlerini bu analizlere dayandırıyor olması. Adeta kendini gerçekleştiren kehanet gibi. Fakat dikkat edilmesi gereken bir husus var. Eğer teknik analiz yapıyorsanız mümkün olduğunca doğru olarak yapmaya çalışmalısınız çünkü aynı analizleri yapan milyonlarca insan var.

Bu analizlerde kullanılan birçok farklı araç mevcut fakat bilinmesi gereken bunların salt gerçeklikleri göstermeyip sadece tahminlerden ibaret olduğu. Eğer yeteri kadar insan benzer tahminlerde bulunuyorsa bu tahminin gerçeğe dönüşme ihtimali daha yüksek görünüyor.

2. Piyasa Hassasiyetinde Mutlaka Gözünüz Olsun

Bu durum genellikle temel analizlerle ilgili görünüyor. Yukarıda saymış olduğumuz grafik analizlerini ve araçları öğrenmek istemeyen yatırımcıların yaygın olarak tercih etmiş oldukları yöntem olarak biliniyor.

Temel analizde, tek bir proje ekibinin almış olduğu karara veya kripto piyasasında deneyim ve düşüncelerini paylaşan tecrübeli yatırımcıların geçmişte ve şimdi ne söylediklerine bakarak karar alınıyor.

Bunun için Twitter ve kripto bloglarında dönen önemli haberleri yakından takip ederek hızlı değişen piyasa hassasiyetine göre reaksiyon göstermelisiniz.

3. Büyük Resmi Görmeye Çalışın

Hem yeni başlayanlar hem de kıdemli yatırımcılar için en önemli konulardan biri de grafiklere bakarak çok fazla zaman harcıyor olmaları.

Kripto piyasası son derece değişken ve başka piyasalarda felaket sayılabilecek % 10’luk bir hareket, kripto piyasası için parkta yürüyüş yapmak gibi olabilir. Bazen günlük veya saatlik grafiklerde sizin için çok olumsuz gibi görünen bir pozisyon aylık veya haftalık grafiklerde avantaja dönüşebilir. Sürekli grafiklerle boğuşmak zihinsel olarak sizi yorabilir.

Bundan kaçınmak için yapmanız gereken ise grafiklere daha çok uzun vadeli olarak bakmak. Bakış açışınızı değiştirmek duygusal ve zihinsel olarak da sizi rahatlatabilir.

4. Kar – Zarar İçin Uygun Emirleri Kullanın

Çoğu durumda başlangıç aşamasında olan kişilere genellikle piyasa emirleri yerine limit emirleri kullanması tavsiye edilir. Piyasa emirlerinde temel olarak o anki fiyata göre coin alım satımı yapılıyor.

Limit emirinde ise fiyatın yukarı veya aşağı doğru hareket edeceğine dair beklentinize göre doğru noktaya yerleşirsiniz.

Bu durumda “stop-loss” ve “take-profit” emirlerini kullanabilirsiniz. Peki bu nasıl çalışıyor?

Stop loss emri vermeniz daha fazla zarar etmemek için elinizde bulunan bir varlığı belli bir fiyat noktasında satmak istediğiniz anlamına geliyor. Mesela BTC’nin 10,000 dolar olduğu bir durumda siz 9,500 dolar seviyesinde stop loss emri verebilirsiniz ve BTC bu fiyata doğru düşüş yaşadığında derhal elinizden çıkarabiliyor ve istediğiniz bir varlığa dönüştürebiliyorsunuz. Take profit emri de aynı mantıkla ve yukarı yönlü fiyat hareketleri için geçerli oluyor.

İnsan olarak bir saniye içerisinde bir satış reaksiyonu veremeyebilirsiniz fakat bunu sizin için program yapıyor. Her zaman manuel olarak satış emri veremeyebilirsiniz. Bu emirler sayesinde siz online olmasanız dahi istediğiniz seviyelerde sizin için bu işlemler yapılabiliyor.

5. Varlıklarınız Çeşitlendirin

Herhangi bir coinin gelecekteki potansiyeli ne olursa olsun bütün paranızı tek bir coine bağlamak çok mantıklı bir fikir olmayabilir. Yani bütün yumurtanızı tek bir sepete toplamayın.

Piyasa hareketi çoğunlukla tek taraflı oluyor fakat bazen birçok coinde düşüş yaşanırken bazı coinler yükseliş sergileyebiliyor. Mesela piyasanın çoğu yokuş aşağı giderken Walmart ortaklığı sayesinde VeChain % 40 oranında bir yükseliş gösterebiliyor.

Kaynak

İlgili Haberler

Kripto Temel Analiz Nedir? (İkinci Bölüm)

Coin Ajans

Bitcoin’de Stop-Loss kullanmanın felakete dönüştüğü zamanlar – Ani fiyat hareketleri

Coin Ajans

Bitcoin grafiğinde hangi hareketli ortalama kullanılmalı?

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası