CoinAjans.com
Teknik Haberler

Kripto Temel Analiz Nedir? (İkinci Bölüm)

teknik eğitim haberler
fairspin_koinmedya

İlk bölümde geleneksel Temel Analizden bahsetmiştik. Bugün kripto para ekosistemindeki Temel Analiz hakkında bilgilendirmeler yapmaya başlayacağız. Yani kripto temel analizi nedir sorusuna cevap bulmaya çalışacağız


Kripto Temel Analiz Nedir?

Temel Analiz; kripto para projelerini, arkasındaki ekibi, coin’in/token’ın amacını, işlevini ve hedeflerini detaylı araştırarak bunların yatırım yapılabilir olup olmadığını belirleme yöntemidir.

Klasik Temel Analiz’de “gerçeğe en yakın değerinin hesaplanması” söz konusu iken kripto paralar için bu ifadeyi kullanmadım; çünkü bunun şimdilik mümkün olmadığını düşünüyorum.
Burada klasik temel analizden farklı unsurlara ba-kılması gerekmektedir.

Neler mesela?

Marketcap, hacim, dolaşımdaki miktar, toplam üretilecek miktar, web sitesinin niteliği, duyurular, etkinlikler, madenciliği yapılıyor mu, Coin mi token mı, sosyal medya hesapları, listelendiği borsaların sayısı ve niteliği, roadmap’i var mı ve güncelleniyor mu, shill’leyen bir grup var mı, melek yatırımcısı kimdir, web sitesindeki ekip gerçek mi değil mi ve başlangıç araştırmasının sonu olarak Whitepaper.

Bunlar kripto para piyasasındaki temel analizin en temel başlıklarıdır ama aynı zamanda olmazsa olmazıdır. Detaylı araştırmanın girizgâhı denebilir.
Alttaki görsel coinmarketcap.com sitesinde yer alan bilgileri göstermektedir ve sadece bu siteyi ziyaret ederek araştırdığımız kripto para hakkında ne kadar çok veriye ulaşabileceğimizi resmetmektedir.

kripto temel analiz nedir

 

Whitepaper neden önemli?

Projenin kaynağından bilgi toplama imkânı söz konusu. Zaman ayrıldığı takdirde proje hakkında çoğu şey öğrenilebilir.

Peki whitepaper’ın dezavantajı nedir?

Burada malını öven tüccarlarla karşı karşıyayız, yani her şey toz pembe! O yüzden az evvel “başlangıç araştırmasının sonu olarak whitepaper” dedim.
Bütün bu “ilk gözlemlerimiz sonunda” bizi rahatsız edecek, yatırımımızı ciddi riske atacak şeylerle karşılaşmadı isek artık proje araştırmasında detaylara inebiliriz demektir.

Elimizde bir şablon olması açısından Coin Değerlendirme Formu (CDF) değerlendirilebilir.

kripto temel analiz nedir

 

Bilinçli Temel Analiz yapmak istiyorsak buradaki maddelerin çoğuna cevap bulmuş olmamız gerek.
Projenin kendisine ait sitesinden ve diğer kaynaklarından -yani birinci elden- bilgileri topladıktan sonra nispeten daha objektif açıklamaların yapılmış olma ihtimalini düşünerek gidebileceğimiz bütün sitelere gitmeliyiz.
Neden böyle tereddütlü bir ifade kullanıyorum, çünkü karşılaşacağımız bütün veriler ve düşünceler şüpheli. Herkes kendi fikrini beyan ediyor, hatta kabul ettirmeye çalışıyor.
Bu anlamda sosyal medyayı etkili kullanmalıyız.

Sosyal medya kullanımı neden önemli?

Çünkü coin projelerine ve diğer sitelere ait sosyal medya hesaplarından yapılan duyuru, haber, anlaşma ve her türlü gelişme yatırımcının anında haberdar olmasını sağlar. Özellikle Twitter, Medium, Telegram, Reddit, Slack, YouTube, Facebook ve Discord çoğu proje tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.
Evet, bu mecralar bizim için veri cennetidir ancak neyi aradığımızı bilmezsek kendimizi cehennem karmaşasında da bulabiliriz.

O yüzden yukarıda anlatmaya çalıştığım gibi sistematik hareket etmek zorundayız.
Temel Analiz tecrübe isteyen ama özellikle kripto para piyasasında oldukça değişkenlik arz eden dinamik bir süreç.

Devam edeceğiz…

Sözlükçe

marketcap: piyasa değeri

coin ve token: İkisi arasındaki en belirgin fark; coin’in kendi blokzincirine sahip olması, token ise belirli bir platformda belirli bir amaç için üretilen ve dağıtılan bir varlığı temsil eden araç veya değerlerdir.

roadmap: yol haritası

shill(lemek): Bir coin’in alınması için genellikle art niyetle reklamının yapılması

whitepaper: Bir projenin detaylı olarak açıklandığı dokümanlar

Üçüncü bölümü okumak için TIKLAYINIZ.

Kripto Paralar ve Temel Analiz kitabım için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

Bitcoin severlerin bilmesi gereken 5 düşüş yönlü mum formasyonu TAKİP ET

Bitcoin grafiğinde hangi hareketli ortalama kullanılmalı?

Coin Ajans

Bitcoin Bart Simpson modeli nedir ve nasıl ortaya çıktı?

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası