CoinAjans.com
Kriptopedia

Kripto Temel Analiz Nedir? (On Beşinci Bölüm)

Kripto para borsa incelemesi
fairspin_koinmedya

On dördüncü bölümde Temel Analiz yaparken kaçınılması ve dikkat edilmesi gereken durumları anlatmaya devam etmiştik. Bugün bu seriyi noktalıyoruz.


Kripto Temel Analiz Nedir? (On Beşinci Bölüm)

7. Kripto Paranın Listelendiği Borsalar

Borsaların biz kullanıcıları ilgilendiren yönleri; işlem hacmi, likidite, komisyon ücretleri, listelenen coin sayısı, listelenen coin’lerin niteliği, arayüzü ve kullanım kolaylığıdır. Bunlara ilaveler de yapılabilir.

Coinmarketcap.com verilerine göre şu an 301 adet kripto para borsası var (Bu sayı elbette daha fazla). Dolayısıyla mümkün olan en doğru seçimi yapmak zorundayız.

Bu seçimlerden birinin kesinlikle YoBit olmamasını tavsiye ederim. Zira kendilerine ait Twitter hesabı ve e-mail’leri yoluyla belirledikleri bir saatte bir coin’e pump yaptıracaklarını haber veriyorlar.

Şu an popüler olan borsaları zaten biliyorsunuz fakat bu borsalar coin’lerinizin sonsuza dek güvende olduğunu garanti edemiyor. Cüzdanınızın hack’lenme ihtimali her zaman var.

Borsalardaki coin’ler sizin değildir, sizinmiş gibidir. Her an her şey olabilir. Bu çok can sıkıcı bir durum ama realite böyle. 2FA, farklı e-mail/şifre önlemlerine rağmen problemler yaşanabiliyor.

Bu noktada coin’lerinizi soğuk cüzdan denen Ledger Nano, Trezor gibi cold wallat’larda (soğuk cüzdanlar) saklayabilirsiniz. Bunları güvenilir yapan şey çevrimdışı olmaları. Fakat bu cüzdanlar bütün coin’leri desteklemediği için yine tam bir çözüm sunamıyorlar.

Bu hatırlatmalardan sonra konunun özüne tekrar dönelim.

Araştırıp da almayı düşündüğünüz coin’in hangi borsalarda veya kaç tanesinde listelendiği önemli bir veridir. ICO’dan aldığınız token’ın süreç sonunda borsalarda listelenmemesi de çok ciddi bir problemdir.

Bir coin’in listelendiği borsaları görmek için;

1. coincheckup.com sitesinde istediğiniz coin’i seçin. Örneğin Siacoin.
2. Açılan sayfadaki Markets sekmesine tıklayın. Burada Siacoin’in listelendiği bütün borsaları göreceksiniz.

8. MLM Şeması

MLM “Multi-Level Marketing” teriminin kısaltmasıdır. Bu terim ise Çok Katlı Pazarlama anlamına gelmekte. Günlük hayatta Avon ve Amway gibi örnekleri görülen bu pazarlama sistemine zaman zaman kripto para ekosisteminde de rastlanmaktadır.

Sisteme dâhil olmanız için birilerinin referanslarına ihtiyaç duyarsınız ve bulduğunuz her üyeden de komisyon alırsınız.
Kripto paraların ortaya çıkış amacıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan bu tür oluşumlardan kaçınmalısınız. Aşağıda bunlardan bazılarına örnek verilmiştir:

Bitconnect, Onecoin, Mavro, My Trader Coin, Latium, Ormeous Global, Digital Gold Share, Starbit, Mastercoin Plus, BitClub, Trade Coin Club, Mindset 24 Global, iCoinPro, Firstcoin

9. Web Sitesinin Güvenirliği

Chrome örneği üzerinden:

Bir web sitesini ziyaret etmenin güvenli olup olmadığını öğrenmek üzere site hakkındaki güvenlik bilgilerini kontrol edebilirsiniz. Siteyi ziyaretiniz güvenli veya gizli olamıyorsa Chrome sizi uyarır.

1. Chrome’da bir sayfa açın.
2. Bir sitenin güvenliğini kontrol etmek için web adresinin sol tarafında bulunan güvenlik durumuna bakın.

3. Site ile ilgili ayrıntıları ve izinleri görmek için simgeyi seçin. Chrome’un algıladığı bağlantı gizliliğinin özetini görürsünüz.

HTTPS (Secure Hyper Text Transfer Protocol) güvenli metin aktarma iletişim protokolüdür. Klasik HTTP protokolüne SSL (Güvenli Soket Katmanı) protokolü eklenmesi ile oluşur. Yani, web sitelerinin metinlerle kurduğu iletişimin şifrelenmesi demektir.

Protokol şifreleme yaparken doğrulanmış ve güvenilir sunucu sertifikaları kullanır. Kullanıcı HTTPS ile şifrelenmiş sayfaya erişmek istediğinde sayfanın şifreleme sertifikasının tarayıcı tarafından tanınmış olması gerekir. Eğer sayfa tarayıcı tarafından tanınmış bir sertifika ile çalışıyorsa, tarayıcı bu sayfayı güvenli olarak değerlendirir.

Eğer sertifika tarayıcı tarafından tanınmıyorsa kullanıcıya sertifikaya güvenip güvenmediği sorulur. Örneğin Monero Classic’in web sitesine girdiğinizde adres satırının solunda “Not secure” yazıyor. Oraya tıkladığınızda ise alttaki açıklamayla karşılaşıyorsunuz.

10. Bilgilendirici Siteler

Bugün eskiye kıyasla kripto para ekosistemiyle ilgili bilgi sahibi olabileceğimiz pek çok site var. Araştırma hevesimiz ve vaktimiz olduğu sürece bu sitelerden rahatlıkla yararlanabiliriz. Fakat iş eninde sonunda bizim analiz-sentez yeteneğimize kalıyor. Görülen her bilgi gerçeği yansıtmıyor olabilir.

Doğru sonuçlara ulaşabilmemiz için belli bir araştırma pratiği kazanmamış olmamız gerek, bu da bıkılmadığı takdirde zamanla oluşacaktır.

2018 yılı boyunca yaklaşık 1000 kripto para projesi “scam, ürüne dönüşememe ve düşük hacim” gibi nedenlerle piyasadan silinip gitti. Dolayısıyla portföyümüzdeki coin’lerle ilgili gelişmeleri yakından takip etmeliyiz. “Aldım, 1 yıl unutacağım zaten, o zamana dek bakmam bile” denilen coin’lerin çoğu tamamen unutuldu gitti…

Yitip gidenleri görebileceğiniz iki link:

https://deadcoins.com/
https://www.coinopsy.com/dead-coins/

Evet, bu açıklamalarla birlikte bu seriyi de sonlandırıyoruz.

Bol kazançlar dilerim…

Kripto Paralar ve Temel Analiz kitabımı incelemek veya almak için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

Kripto Temel Analiz Nedir? (On Üçüncü Bölüm)

Coin Ajans

İstanbul Blockchain Women, Şubat ayında özel bir meet-up ile yine ekosistemi bir araya getiriyor.

Coin Ajans

Haftanın önemli Tezos haberleri: XTZ’de beklentiler, yorumlar, analizler ve Tezos (XTZ) fiyat tahminleri TAKİP ET

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası