CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

“Kurumsal Yatırımcılar Kripto Biriktirmeyecek Ancak Alanın Büyümesine Yardımcı Olacak”

bitcoin haberleri coinajans.com

Kriptokoin – Kurumsal oyuncular kripto ekosistemine geliyor, ancak endüstriyi nasıl etkileyecekler? Fiyatı arttıracaklar mı yoksa çökertecekler mi?

Dünya ekonomisinin durumu, kurumsal yatırımcıları alternatif yatırım yöntemleri aramaya itti. Gitgide Bitcoin (BTC) böyle bir araç haline geliyor.

Ağustos ayından bu yana iş zekası şirketi MicroStrategy, toplam 425 milyon dolar değerinde BTC satın aldı. Aynı zamanda, dijital varlık yöneticisi Grayscale Investments bu yılın hem birinci hem de ikinci çeyreğinde rekor miktarda para topladı (toplamda 1,4 milyar dolar).

Ama kurumsal yatırımcıları kripto paranın “kurtarıcıları” olarak kutlamalı mıyız? Yoksa tam tersine, dijital varlık endüstrisinin çöküşüne yol açacak olanlar onlar mı?

Güvenli Varlıklar Dünya Çapında Bir Krizde

Yukarıdaki soruları cevaplamadan önce, kurumların kripto ile ilgilenmesinin ana nedenine bakalım. Geleneksel piyasanın güvenli varlıklarından getiri elde etmek söz konusu olduğunda dünya çapında bir kriz var. Tasarruf hesapları ve ABD Hazineleri gibi yüksek kaliteli tahviller gibi düşük riskli araçlar, son yıllarda minimum getiri sağlıyor. Bu varlıkların getirileri o kadar düşüktür ki, enflasyon genellikle karı tüketiyor ve yatırımcılara negatif bir yatırım getirisi bırakıyor.

Ayrıca, Danimarka, İsviçre ve Japonya gibi bazı ülkeler ekonomiyi canlandırmak için negatif faiz oranları kullanıyor. Deflasyonla savaşmanın iyi bir yolu olsa da, negatif ve düşük faiz oranları, insanları güvenli varlıklara yatırım yapmaktan caydırıyor. Ancak bu, geleneksel enstrümanların yatırımcılarda başarısız olduğu anlamına gelmiyor. Bunun yerine, dünya ekonomisinin gelişiminde, düşük riskli yatırımların henüz yatırımcılara makul getiri sağlamadığı bir aşamadan geçiyoruz.

Bununla birlikte, bu durum, küresel ekonomi geleneksel varlıkların tekrar iyi performans göstermeye başladığı bir aşamaya ilerleyene kadar kripto para birimlerine olan ilgiyi artıracak. Genel piyasa ile karşılaştırıldığında, dijital varlık endüstrisi çok daha hızlı bir şekilde gelişiyor ve bu olgunun arkasında birçok neden var. Piyasayı çevreleyen düzenleyici inceleme sınırlı ve kripto projeleri farklı bir zihniyete sahip. Ayrıca, mevcut teknoloji seviyesi, alandaki işletmelerin yenilik yapmasına izin veriyor ve bunu teşvik ediyor.

Sonuç olarak, kripto para birimleri, yatırımcılara mükemmel getiri sağlama geçmişine sahip olgunlaşan bir endüstri haline geldi. Dahası, küresel bir ekonomik krizin ortasında bile, Bitcoin’in volatilitesi rekor düşük seviyelerde. Ve bir varlık ne kadar az volatil ise, yatırımcılar için riskler o kadar düşük oluyor.

Yukarıdakiler kriptoyu bireyler için cazip hale getirirken, mevcut dijital varlık piyasası kurumsal yatırımcılara yatırımcılarının yatırım getirisi beklentilerini karşılamanın bir yolunu sunuyor. Riskler yüksek ve Bitcoin’e çok iyi bir sebeple bakıyorlar.

Son Kurumsal Artışın Kripto Üzerindeki Etkisi

Kriptodaki insanlar genellikle kurumsal yatırımcıların bir sonraki Bitcoin patlamasının ana kolaylaştırıcıları olacağını düşünüyor. Ancak, burada durum tam olarak bu değildir. Ve bunun tersi de doğru değil. Yani kurumların balina büyüklüğündeki yatırımlarıyla kripto piyasasını bozacağı  da doğru değil.

Kurumsal yatırımcılar, kripto para piyasasını “yok etmek” veya Bitcoin’i “aya kadar” çıkarmak yerine, kripto piyasasının olgunlaşmasına yardımcı olarak daha verimli hale getiriyor. Örneğin, BTC düşük seviyede fiyatlandırıldığında, bu verimsizliği onu artırmak için kullanırlar ve dijital varlık aşırı fiyatlandırıldığında onu düşürürler.

Kurumsal yatırımcılar, geniş para piyasası deneyimine sahip tecrübeli yatırımcılar oldukları için, risklerini sınırlandırmak ve getirilerini maksimize etmek için yukarıdaki uygulamaları takip ederler. Bu, durum volatiliteyi azaltır ve piyasanın likiditesini artırır. Bununla birlikte, Bitcoin’in benimsenme oranı ve mevcut makroekonomik durum gibi faktörler, kurumsal yatırımcılardan daha uzun vadeli BTC fiyat hareketi üzerinde daha önemli bir etkiye sahiptir.

Öte yandan, daha olgun bir piyasa, kripto yatırımlarından elde edilecek potansiyel kazançların da azalacağı anlamına geliyor. Ancak bu durum, dijital varlık endüstrisinin çöküşüne yol açmayacak. Bu gelişme, tüm yeni piyasaların kitlesel benimseme aşamasına girdiklerinde geçirdikleri doğal gelişimin bir işaretidir. Daha olgun, daha istikrarlı ve daha az volatil bir kripto para birimi sektörü ile sonuçlanacağı görülecek.

Bununla birlikte, MicroStrategy’nin son zamanlarda yaptığı gibi, kriptoda güçlü pozisyonlar almak, kripto para birimini ciddi bir varlık sınıfı olarak görecek diğer kurumsal yatırımcılara bir satın alma sinyali sağlıyor. Firmanın Nasdaq borsasında işlem gören halka açık bir şirket olduğu düşünüldüğünde, MicroStrategy’nin Bitcoin ile ilişkisinin büyük önem taşıdığını belirtmek gerekiyor.

Bu nedenle, hissedarlarına mali özen gösterilmesi için katı gerekliliklere sahiptir. MicroStrategy, önemli miktarlarda BTC satın alarak, bu hareketin hisse fiyatı veya kurumsal sosyal sorumluluk üzerinde olumsuz etkileri olmayacağına inanıyor.

Özel bir işletme – ne kadar büyük olursa olsun – kriptoda aynı pozisyonu alsaydı, bu MicroStrategy’ninki gibi büyük bir haber olmazdı.

Kurumsal Yatırımcılar İle Kripto Alanı Daha Parlak Bir Geleceği Dört Gözle Bekliyor

2017’de kripto para piyasasında çok fazla kurumsal yatırımcımız yoktu. Kaçırmaktan, aldatmalardan, dolandırıcılıktan ve siber tehdide çok fazla korkuyla, spekülasyon, ilk kripto para teklifi çılgınlığı ve aşırı boğa piyasasını yönlendiren ana güçtü.

Birden fazla yargı alanında gerçekleşen etkin düzenleme ve kurumsal yatırımcıların piyasayı daha etkili hale getirmesiyle, kripto alanı her zamankinden daha olgun hale geldi. Daha az risk ve iyi getiri, Bitcoin’i kurumlar için çekici bir alternatif yatırım haline getiriyor. Ve şimdi, sektöre çok sayıda kurumla geliyorlar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

Herkes yeni ATH’yi beklerken o uyardı: “Bitcoin parabolik yükselişini sonlandırmak üzere!”

Öncü Bitcoin Borsası BtcTurk Bankalara TL Çekmede İşlem Ücretlerini Askıya Alıyor

Coin Ajans

Bitcoin işlem ücretleri son 10 ayın zirvesine çıktı!

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası