CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

Macera filmi gibi! Bitcoin kodlarını 1000 yıllığına kutup dağlarına gömecekler

bitcoin haberleri coinajans.com
koinmedya_googlenews

Bitcoin kodlarını 1000 yıllığına kutup dağlarına gömecekler. Bu bir macera filminden bir alıntı değil. GitHub’ın böyle bir planı var ve bu ay gerçekleştirmeyi planlıyor.


Bitcoin kodlarını 1000 yıllığına kutup dağlarına gömecekler

GitHub, açık kaynak kodlu bir dizi kaynağı 1000 yıllığına yerin altına gömecek. Bunun için ise Norveç’teki bir dağ seçildi. Buzulla kaplı ve sadece kutup ayılarının yaşadığı bölgede. Peki, neden burası? Çünkü burada 250 metrelik bir terk edilmiş bir kömür madeni bulunuyor.

GitHub’ın yerin altına gömeceği açık kaynak kodlar arasına neler var? Bu kodlar arasında Bitcoin Core bulunuyor. Bitcoin Core, Bitcoin’in temel altyapısının en popüler kod uygulaması ve GitHub’da en çok kullanılan kodlardan.

Tüm bu kodların “anlık görüntüsü” film makaralarına kopyalanacak ve çelik bir kapta saklanacak. Bütün bunlar, söz konusu verilerin 1,000 yıllığına güvende tutmak amaçlı yapılıyor.

İlgili – Bu Bitcoin fiyat indikatörü artık çalışmıyor: Analist PlanB

GitHub ekibi şu an Arktik dağa gömülecek bu verileri hazırlıyor. Verilerin güvenli bir şekilde söz konusu yere konulması işleminin ise Nisan sonunda yapılması planlanıyor. GitHub sözcüsü bununla ilgili basına bilgi verdi.

Bu arada dağın altına gömülecek kodlar arasında sadece Bitcoin Core yok. GitHub’ta saklanılan kripto para projelerin çoğu da burada yer alacak. Bunlar arasında Bitcoin’in ileri görüşlü yazılımı olan Lightning Network de var. Ayrıca Ethereum ve Dogecoin gibi kripto paraların kodları da buraya dahil edilecek.

Kâr amacı gütmeyen dijital kütüphane İnternet Arşivi (Internet Archive) ve geleceğe bakan kültürel kar amacı gütmeyen Long Now Foundation gibi kuruluşlar bu çalışmayı destekliyor ve tarihçiler, antropologlar ve diğer bilim adamları bu projeye danışmanlık yapıyor.

İlgili – Lightning Labs Bitcoin işlemlerinde çığır açacak yenilik

Bitcoin ve Ethereum kodlayıcıları bu girişimi destekliyor. Onlara göre ne kadar çok yedekleme olursa o kadar iyi.

Bitcoin Core geliştiricilerinden Wladimir van der Laan şöyle konuştu: “Sanırım gelecekte bir noktada elektronik kayıt kaybolacak. Hepsi oldukça kırılgan. Basılı kopya üzerinde bazı şeyleri korumak kesinlikle tarihte bir delik oluşmasını önlemek için yardımcı olabilir.”

Kaynak

İlgili Haberler

Kanada Merkez Bankası Başkan Yardımcısı, Bitcoin hakkında çok sert konuştu: “Geleceğin parası olamaz”

Bitcoin cüzdanı, “Korkunç” kullanıcı deneyimini çözmek için adresleri gizleyecek

Coin Ajans

Başarılı Analist, Bitcoin’in 5 Haneli Rakamları Göreceği Tarihi Açıkladı!

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası