CoinAjans.com
Kriptopedia

Malezya’daki Nakit Sıkıntısı Kripto Kullanım Oranlarını Artırabilir

kripto para bilgi
fairspin_koinmedya

Malezya kripto kullanım oranlarını  istemeden de olsa artırabilir.


Malezya Kripto Kullanım Oranlarını Artırabilir mi?

Malezya Kripto kullanım oranlarını artırabilir. Malezya, halkına sermaye kontrolleri getiren uluslar listesine katılıyor. Ekonomik ve jeopolitik gerilimler, hükümetleri sınır ötesi para akışını kısıtlamaya zorluyor. Bu durum pratikte güçlü bir finansal kontrol mekanizmasının gelişmesi manasına geliyor. Mevcut gelişmeler bireysel kullanıcıya kriptodan başka seçenek sunmuyor.

Kripto Aşırı Nakit Kontrolleri

Yerel haber kaynaklarına göre, Malezya merkez bankası 25.000 RMC (yaklaşık 6.000 ABD Doları) tutarında ve üstünde transferler için nakit işlem limiti getirmeyi planlıyor. Banka Negara (BNM) yönetici yardımcısı ve Kara Para Aklama ile Mücadele Ulusal Koordinasyon Komitesi (NCC) başkanı Datuk Abdul Raşit Gafur, bu önlemlerin mal ve hizmet ödemeleri de dahil olmak üzere fiziksel olarak nakit bulunduran tüm işlemlere uygulanacağını söylüyor.  Bu önlemlerin temel amacının, yasadışı faaliyetler için kullanılan fiziksel nakitlerin kötüye kullanılmasını önlemeye yönelik olduğunu söylüyor.

Bireylerle olan ilişkilerimiz 25.000 RMB’den daha yüksek bir nakit para işlemi yapmalarının gerçekten alışılmışın dışında olduğunu ileri sürüyor. Abdül Raşit bu nakit ambargosunun, Malezya’daki Kara Para Aklanmasını ve Terör Finansmanı ile mücadele etmek gibi iki ana hedefi olduğunu söylüyor. Bu nedenle isimsiz işlemlerin tolere edilmeyeceğine dair bir mesaj göndermek olduğunu da ekliyor.

Başka bir millet halkının haklarına baskı yaptığında, sonuç olarak Kripto para biriminin kullanılmasında artış görülebilir. Daha önce görüldüğü gibi sermaye kontrolü uygulayan ülekerde Bitcoin ve Kripto kullanımı önemli ölçüde artış gösteriyor.

Henüz Bitcoin’e Hücum Yok

Coin.dance verilerine göre lokalbitcoins MYR paritesi işlem hacmi verileri aşağıda görülüyor. Bu zaman zarfında Bitcoin son derece şiddetli salınımlara sahne olsa da MYR üzerinden yapılan işlem sayısında BTC grafiği kadar keskin yükseliş ve alçalışlar görülmüyor.

crypto
LBC vol MYR – Coin.dance

Konuyla ilgili olarak Reddit’te yapılan bir paylaşımda, Kripto endüstrisindeki bir Malezyalıdan Bitcoin’e karşı büyük bir hücuma sebep olmayacağını öne sürüyor. Neden olarak ise ülkedeki insanların bütün transfer işlemlerinde hala bankalar aracılığıyla nakit para kullanabilmeleri olabilir. Bu sistem birçok ülkede halen uygulanıyor.

Malezya’da, nakit kullanan çok sayıda göçmen işçi bulunduğu biliniyor. Bu işçi potansiyeli Çin’de bol miktarda bulunan dijital ödeme sistemlerini geliştirmeye devam etmek için önemli itki gücü oluşturuyor. Ek olarak, ödemelerde Kripto kullanımı da çok düşüktür;

Kripto’ları kabul eden bir yere rastlamak zorunda değilim. Ve ben şehirde yaşıyorum. Buradaki çoğu Kripto hayranları da muhtemelen benim gibi – teknoloji hakkında da biraz bilgi sahibi olmamıza rağmen spekülasyon ve ticaret bölümüne daha fazla ilgi duyuyorum.

Rejim tarafından uygulanan sermaye kontrolleri dünya genelinde artmakta olsa bile buna bağlı olarak bir artış görülmüyor.

Kaynak

Kripto hakkında daha fazlası için tıklayın.

İlgili Haberler

Kripto Temel Analiz Nedir? (On Dördüncü Bölüm)

Coin Ajans

Bitcoin alım satım rehberi: Bitcoin nasıl ve nereden alınır, satılır? Bitcoin yatırımı ve gelecek beklentileri… TAKİP ET

Kriz zamanlarında kripto portföyünüzü güçlü tutmanın 10 altın kuralı TAKİP ET

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası