CoinAjans.com
Ethereum Haberleri

Merkeziyetsiz Uygulamalar (dApps) Ne demek? TAKİP ET

Ethereum Teknik Analiz coinajans

Merkeziyetsiz uygulamalar (dApps) teknolojisi ile blockchain vasıtasıyla tanıştık. Bugünün websitelerinde kullanıcılar paylaştıkları bilgiler üzerinde tek başlarına bir kontrole sahip değiller. Merkeziyetsiz uygulama ile kullanıcılar kendi hesaplarının kontrolünü tamamen kendileri yapıyorlar.

Merkeziyetsiz Uygulamalar (dApps) Nedir?

Ethereum, kendi tasarımcılarının , internet tasarımının sorunlu bir parçası olduğuna inandıkları bölümleri düzeltmek için blockchaini ustalıkla kullanmaları açısından oldukça özel bir yapıda. Bugünün uygulamalarından farklı olarak (gmail veya Uberi düşünün), kullanıcının bilgilerini idare etmek yada çalıştırmak için bir aracı gerektirmeyen, herkesin kendi durmak bilmeyen uygulamalarını diğer adıyla merkeziyetsiz uygulamalar (dapps) yayınlayabilecekleri “decentralized appstore” merkeziyetsiz uygulama deposu gibi.

Merkeziyetsiz uygulamalar (Dapps),  kullanıcıları ve sağlayıcıları doğrudan buluşturan bir uygulama. Bu uygulamaya bir örnek  olarak sansüre karşı dirençli olan merkeziyetsiz bir Twitter için bu tasarımın kullanılmasını gösterebiliriz. Eğer blockchaine bir mesaj yayınlarsanız, hiçbir şekilde silinemez, hatta mikrobloglama sistemini oluşturan şirket bile silemez bunu:

koinmedya_brave

Yeni bir uygulama olmasına rağmen dapp için tek bir tanım yok. Bir çift öne çıkan özelliği var; açık kaynak olması ve merkezi bir arıza noktasına sahip olmaması.

 

Üç Tür

Bu yeni teknolojiyle, ethereum taraftarları “herşeyin” merkeziyetsiz olmasından rahatsız olabilirler. Ancak kullanıcıların bilgisayar ortamında oluşturabilecekleri uygulamalar biraz dar kalabilir.

(ethereum white paper) Ethereum beyaz kağıt dappsları üçe bölüyor: parayı yöneten appslar,paranın dahil olduğu appslar ( ayrıca başka bir parça daha ister) ve oylama ve yönetim sistemlerinin olduğu diğer kategorisi.

Birinci app türünde, bir kullanıcı, başka bir kullanıcıyla anlaşma yapmak için ethhere takas etmek isteyebilir,ve bunu bilginin dağıtımında kullanmak için internet ağının dağıtılmış bilgisayar nodlarını kullanarak yapabilir.

Merkeziyetsiz uygulamalar Merkeziyetsiz Uygulamalar (dApps) Ne demek?
Para uygulaması-Network-Kullanıcı takasları

İkinci tür blockchain dışındaki bilgiyi parayla karıştırır.

Mesela, dışarda hava durumuna bağlı bir ürün sigorta uygulaması. Çiftçinin bir çeşit ürün sigortalaması gibi.

Bu akıllı sözleşmeler dışardaki güncel bilgilerle uzmanlarca yeniden düzenleniyor.

Merkeziyetsiz uygulamalar Merkeziyetsiz Uygulamalar (dApps) Ne demek?
Sigorta Uygulaması-Ağ-Dış Uzmanlar

Eğer Bitcoin finansal yetkilileri bertaraf edebiliyorsa, aynısı şirketler ve diğer kurumlar içinde söz konusu olabilir mi? dersiniz.

merkeziyetsiz uygulamalar
Dao Uygulaması-Ağ-kullanıcı Kararı

Amaç lidersiz bir şirket oluşturmak, oyunun kurallarının ve şirket fonlarının nasıl kullanılacağının başta kullanıcıların oylarıyla belirlenmesi

Ayrıca Bakınız: DAO Nedir?

 

Paylaşım için teşekkürler

Paylaşımlarınız bize güç veriyor…

İlgili Haberler

Analistler ısrarcı Bitcoin sert fiyat hareketi kapıda! TAKİP ET

2 günde 2x: DOGE geri döndü! TAKİP ET

Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto kim? TAKİP ET

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası