CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Milyon dolarlık kripto para fonu, 16 aylık büyük çıkışa rağmen hâlâ su altında

kripto para haber coinajans

Üç Brezilyalı bankacı tarafından yönetilen bir kripto para serbest fonu, son 16 ay içinde olumlu performans sergilemesine rağmen değerinin yarısını kaybetti.

CoinDesk‘e göre, Sao Paulo merkezli BLP Asset Management’ın kripto varlık serbest fonu Genesis Block Fund, kuruluşundan bu yana değerinin yüzde 56.3’ünü yitirdi. Bu kaybın en büyük sebebi ise 2019’da yüzde 35, Ocak 2020’den Mayıs ayına kadar da yüzde 47 yükselen fonun, ilk yılı olan 2018’de yüzde 78 değer kaybetmesi.

BLP Asset Management’ın geri dönüşleri ise kripto para fonlarının 2018’de nasıl bir darbe aldığının göstergesi durumunda. 2017’deki müthiş kazanımların ardından piyasalar 2018’de büyük çöküş yaşamıştı ve o kayıplar hala telafi edilemedi.

“Fonu başlattıktan hemen sonra kış geldi!”

Bir dönem, Banco Santander’in Brezilya şubesinde kurumsal müşteriler için düzenli gelir satışları departmanı yöneticisi olan BLP ortağı Axel Blikstad, “1 Ocak 2018’de fonumuzu başlattık ve hemen sonrasında piyasaya kış geldi!” dedi. Blikstad fonu, bir dönem Brezilya’daki Credit Suisse Asset Management’ta çalışan Glauco Bronz Cavalcanti ve Banco Pine’de hazineden sorumlu olan ve yine Credit Suisse’in eski çalışanı olan Alexandre Vasarhelyi’yle birlikte kurmuştu.

BLP Genesis Block için 2018 kayıplar yılı olsa da 2019’da ve sonrasında fon, kendisine hedef olarak belirlediği Bloomberg Galaxy Kripto Endeksi’ni geçmeyi başardı.

Bilindiği üzere, Bloomberg Galaxy Kripto Endeksi, piyasa değeriyle üst sıralarda olan en iyi kripto paraları izleyen bir Galaxy Digital endeks fonu.

En çok kaybı Nisan 2018’de yaşadı

Yatırımcıların BLP’ye katılımları için en az 100 bin dolar koymaları gerekiyor ancak paranın bir bölümü ya da hepsi ayda bir kez açılan bir fırsat ile çekilebiliyor. Genesis Block Fund’un değerinin en çok düştüğü tarih yüzde 38 ile 1 Nisan 2018. En çok arttığı zaman ise yüzde 59 ile Mayıs 2019.

Net varlıkları yüksek olan bireyler ve kurumsal müşterilerle çalışan BLP Genesis Block Fund hakkında Blikstad, şu anda 5 milyon dolarlık bir fona ek olarak, Brezilyalı yerel müşterilerden gelen 2 milyon dolarlık bir fonu da yönettikleri bilgisini verdi.

Blikstad ayrıca, karmaşık riskten korunma araçlarının 2018’de zor piyasa koşullarını ortadan kaldırmış olabileceğini, ancak BLP Asset Management’ın sadece “yükseliş getiren” bir kripto fonu olduğunu belirterek “Bir varlığa gerektiğinden fazla ya da az girebiliriz ancak hiçbir zaman zararına satmayız. Herhangi bir türev kullanmıyoruz ya da varlıklarımızı ekstra kazanç elde etmek için borç vermiyoruz. Token stake’i yapabiliriz ancak bunu borç olarak vermiyoruz” dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

AB kara para aklama yasasından dolayı iki kripto firması daha kapanıyor

Coin Ajans

Bitfinex’ten dikkat çeken sosyal ağ hamlesi: Karşınızda Pulse

Ethereum DeFi’lerinde  patlama yaşıyor: İşte Aave ve UMA’nın yükseliş nedenleri

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası