CoinAjans.com
Bitcoin Bitcoin Haberleri

Norveç enerji devinden çok konuşulacak Bitcoin alımı TAKİP ET

bitcoin haberleri coinajans.com
koinmedya_telegram

Geçtiğimiz 6-8 aylık süreç, kurumsal firmaların Bitcoin’e olan ilgisinin tavan yaptığı bir dönem olarak karşımıza çıkıyor. Kurumsal yatırımcıların son Bitcoin alış seviyesi kripto piyasası için oldukça umut verici.


Norveç’li firmadan dev Bitcoin alımı

Norveç enerji ve yatırım firması Bitcoin ve kripto para girişimleri için 58 milyon dolar ayırdı.

Norveç menşeili Aker ASA firması, bünyesinde, bilançosunda Bitcoin bulunduracak ve kripto alanında iş yapan şirketlere yatırım yapacak yeni bir şirket kurdu.

Oslo borsasında listelenen Aker ASA 6 milyar dolarlık bir holding. Holdingten pazartesi yayımlanan bir basım duyurusu ile holding bünyesinde, Seetee AS isimli Bitcoin yatırım şirketi kurulduğu ilan edildi.

“daisyturkiye”
Aker ASA - Wikipedia

Yeni kurulan Seetee, kripto alanında farklı ortaklıklara ve özellikle de Bitcoin madenciliğine girmeyi hedefliyor. Öte yandan, Seetee’nin Blockstream ile çoktan bir anlaşmaya vardığı da bildiriliyor.

Blockstream CEO’su Samson Mow, Bitcoin altyapı firmasının BTC madenciliği ve farklı bazı diğer konularda Seetee ile yakın bir şekilde çalışacaklarını açıkladı.

“daisyturkiye”

Öte yandan bilindiği üzere Norveç hükumeti, Kasım 2018’te ülkede Bitcoin madenciliğine uygulanan sübvansiyonları kaldırdı. Bununla birlikte, ucuz elektrik fiyatları nedeniyle, Norveç, küresel hash oranı dağılımına önemli katkıda bulunmaya hala devam ediyor.

Aker holding, varlıklarının tamamını BTC olarak tutması beklenen şirket için 500 milyon Norveç kronu, yaklaşık 58 milyon ABD doları sermaye ayırdı.

Bununla birlikte, Seetee resmi twitter hesabından cuma günü atılan bir tweetle, 1170 BTC satın alındığı ilan edildi.

Aker holding CEO’su Oyvind Eriksen, yeni oluşumla ilgili şunları söyledi;

Seetee’nin piyasaya sürülmesiyle birlikte, Aker Group, yazılım ve finetek konusunda yeni bir adım daha atmış oluyoruz. Bitcoin ve blockchain teknoloji ile ortaya çıkacak endüstriyel fırsatlar konusunda çok heyecanlıyız; ve bu çabaya güçlü bir şekilde katkıda bulunmak istiyoruz.

Böylelikle, Aker Group, global anlamda, MicroStrategy, Tesla gibi şirketler kervanına katılarak, kripto alanına girişini yaptı.

Kaynak

Hong-Kong menşeili firmadan tarihi BTC ve ETH alımı

Hong-Kong menşeili teknoloji firması Meitu bugün yaptığı açıklamada, şirketin toplam 40 milyon dolar değerinde, Bitcoin ve Ethereum satın aldığını duyurdu.

Meitu’dan Hong-Kong Menkul Kıymetler Borsasına yapılan açıklamada şirketin, 05.03.2021 tarihinde BTC ve ETH alımı yaptığı ilan edildi.

Böylelikle Meitu, kripto para yatırımı yapan halka açık ilk Çin firması oldu.

Meitu, 15.000 adet ETH ve 379,12 adet BTC satın aldı. Satın alımın toplam olarak 40 milyon dolar değerinde olduğu duyuruldu.

Meitu office

Öte yandan, Hong Kong borsasında işlem gören büyük bir firmanın halka açık bir şekilde Bitcoin satın alması şüphesiz kendi başına kayda değer bir gelişme olsa da, Meitu’nun kurucusu Cai Wensheng‘in kripto paraya olan ilgisi yeni değil. Wensheng, uzun zaman önce “Bitcoin’in geleceğini gördüğünü” ve 2018’de 10.000 BTC’ye (504M $) sahip olduğunu açıkladı.

Meitu’dan yapılan açıklamanın devamında, şirketin mevcut nakit rezervlerinden finanse edilmek üzere 100 milyon dolara kadar kripto para satın alabileceği bildirildi.

Meitu bu alımla birlikte, Square, Tesla ve MicroStrategy‘nin de aralığında buluğunu, Bitcoin’i rezerv yönetim stratejisi olarak satın alan firmalar arasına katılmış oldu.

Kaynak

JP Morgan’dan Bitcoin hakkında müthiş iddia!

Haberimizin içeriğine geçmeden önce bazı istatistikleri paylaşmak istiyoruz:

  1. 2019 yılı verilerine göre küresel toplam finansal varlığın değeri 400 trilyon dolar.
  2. ABD’nin 2019 yılı Gayri Safi Yurtiçi Hasılası (GSYIH) 21.43 trilyon dolar.
  3. Dünyanın 2019 yılı Gayri Safi Yurtiçi Hasılası (GSYIH) 87.55 trilyon dolar.

Yani toplam küresel finansal varlığın değeri ABD ekonomisinin yaklaşık 19 katına dünya ekonomisinin ise 4.5 katına denk geliyor. Aşağıdaki grafikte küresel finansal varlığın değerindeki değişimi görüyoruz.

kurumsal yatırım Norveç enerji devinden çok konuşulacak Bitcoin alımı

Şimdi gelelim JP Morgan’ın Bitcoin hakkındaki müthiş iddiasına! JP Morgan, küresel yatırımcıların portföylerinin %1’ini Bitcoin ve sanal varlıklara ayırabileceğini iddia ediyor. Yani 2019 yılı verilerine göre 400 trilyon dolarlık fonun %1’i Bitcoin ve kripto paralara dağıtılabilir.

JP Morgan’ın ileri sürdüğü oranın karşılığı ise 4 trilyon dolara denk geliyor. Bitcoin’in 58 bin dolarlık rekoru kırdığı dönemde Bitcoin’in toplam piyasa büyüklüğü 1 trilyon dolara ulaştı. Toplam kripto para piyasası büyüklüğü ise 1.7 trilyon doları buldu. Yani JP Morgan’ın iddiasına göre 1.7 trilyon dolarlık piyasa büyüklüğü 4 trilyon dolara kadar çıkabilir.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Son dönemde Tesla gibi kurumsal firmaların Bitcoin alarak portföylerini çeşitlendirdiğine şahit oluyoruz. Hatırlanacağı üzere Tesla 1.5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldı. Yine benzere şekilde önemli yatırım şirketlerinin de Bitcoin ve Ethereum gibi dijital varlıklara yatırım yaptığına şahit oluyoruz.

Eğer bu trend devam ederse JP Morgan’ın öngörüsünde olduğu gibi sanal varlıkların toplam piyasa büyüklüğü 4 trilyon dolara ulaşabilir.

Kaynak

İsviçre bankasından kripto servisi

İsviçre’nin önde gelen bankalarından biri şimdi kripto trade servisi sunuyor.

177 Yıldır faaliyet gösteren, İsviçre temelli Bordier & Cie bankası dijital varlık bankası Sygnum ile işbirliğine giderek kripto para servisi açtı.

Sygnum’un ile yapılan anlaşma ile, Bordier müşterileri Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Bitcoin Cash (BCH) ve Tezos (XTZ) alabilecekler.

Bordier & Cie (Singapore) | LinkedIn

Bordier yönetim ortaklarından Evrard Bordier konuyla ilgili şunları söyledi:

Sygnum Bank ile ortaklık kurarak, müşterilerimize, tek noktadan entegre bir çözüm sağlayarak, bu yeni ve büyüme oranı yüksek varlığa yatırım imkanı sunuyoruz.

Bordier, bankanın bu hamlesinin, portföylerini çeşitlendirmek isteyen müşterilerin talepleri doğrultusunda geldiğini belirtti.

Firma, kripto para birimi ile ana akım finans piyasaları arasındaki korelasyon eksikliğini vurgulayarak, kripto varlıkları “çeşitliliği artırmak ve riske göre ayarlanmış üstün getiri elde etmek için güçlü bir araç” olarak nitelendirdi.

Bordier & Cie, 1844 yılında, Cenevre‘de Bordier ailesi tarafından kurulmuş özel bir banka. Bankanın kripto ile tanışması, 2021 yılının kripto para dünyasının geleneksel finans kurumlarıyla entegrasyonun bir başka adımı olarak kayıtlara geçmiş oldu.

İlgili: Bitcoin dom teknik analizi: Altcoin boğa koşusu ne zaman?

Kaynak

Dubai şirketinin olağanüstü Bitcoin planı

Dubai‘li iş adamı yeni şirket stratejisi olarak, 4,8 milyar dolar değerinde, 100,000 BTC alım sözü veriyor.

Böyle bir alım şimdiye kadar görülmemiş bir yatırım miktarı olabilir.

Şirket sözünü tutar ve alım gerçekleşirse, Elon Musk’ın BTC yatırımı gölgede kalabilir.

https://twitter.com/Bloqport/status/1363207832221462534

Yatırımın arkasındaki kişi, Dubai menşeili, IBC Group Başkanı Khurram Shroff. Shroff, uzun soluklu bir kripto para taraftarı. Shroff’un Ethereum 2,0 taraftarı olduğu ve kasım ayında yapılan Beacon Chain lansmanına, ETH stake ederek katkıda bulunduğu da biliniyor.

kurumsal yatırım Norveç enerji devinden çok konuşulacak Bitcoin alımı
Dubai IBC Group Başkanı Khurram Shroff

Khurram Shroff Bitcoin yatırımı ile ilgili şunları söylüyor:

Tarihteki en büyük Bitcoin yatırımını yaparak şehirlerin blockchaini benimsemelerine katkıda bulunmak, [Bitcoin’in] yaygın olarak benimsenmesini mümkün kılacak kilit unsur olarak görüyoruz.

IBC Group’un Bitcoin yatırım projesi, ABD‘nin Miami kentinde 1 milyar dolara yakın gayrimenkul yatırımı olan Burkhan World Investment şirketinin teklifiyle ortaya çıktı.

Bilindiği üzere, Miami Belediye Başkanı Francis Suarez, bir süre önce Bitcoin’i, kentin günlük hayatına katma konusunda girişimlerde bulunacaklarını duyurmuştu. Bu noktada Miami 2,0 Blockchain Strateji Vakfı kurulmuş ve faaliyetlere başlamıştı.

Atılan adımların Bitcoin ve kripto dünyasına neler katacağını hep birlikte göreceğiz.

Convertible Debt (Dönüştürülebilir Borc) nedir?

Convertible Debt, finansman sağlamanın bir yoludur. Kendi öz kaynakları olmayan girişimcilerin, düşük faiz oranları ile borçlanmalarına imkan sağlayan bir yöntemdir. Borç alan şirket dilerse borcunu hisse karşılığı ödeyebilir. Bu yöntemle borç veren kişi ya da kurum, borç alan şirketin hissedarı durumuna geçer.

Kaynak

En fazla Bitcoin sahibi halka açık şirketler

1-MicroStrategy inc. 40,824 BTC
2-Galaxy Digital Holdings 16,651 BTC
3-Square inc. 4,709 BTC

Kaynak

Kurumsal yatırımcılar kimlerdir?

Dünyanın dev fonları, büyük yatırım şirketleri kurumsal yatırımcılar olarak bilinir.


Bitcoin’e yatırım yapan fonlar hangileri?

Bitcoin’e yatırım yapan dev fonlardan bazıları; GrayScale, BlackRock, MicroStrategy, Coinshares, Square


Bitcoin’e en fazla yatırım yapan kurumsal firma hangisi?

Bitcoin’e en fazla yatırım yapan kurumsal firma yaklaşık 600.000 BTC ile tüm Bitcoinlerin % 2,85’e sahip olan GrayScale.


Kurumsalların toplam Bitcoin’i ne kadar?

20 Kasım 2020 itibari ile kurumsal firmaların 842,228 Bitcoini var. Bu rakam toplam Bitcoin’in %4,54’dür.

Paylaşım için teşekkürler

Paylaşımlarınız bize güç veriyor…

İlgili Haberler

Mt. Gox Alacaklılarının Bitcoin Ödemeleri İçin Bu Hafta Toplanılacak

Coin Ajans

Hong Kong’un İlk Regüle Bitcoin Fonu Başlatıldı

Coin Ajans

Anthony Pompliano Son Yükselişi Değerlendiriyor: Bitcoin’den Daha İyisi Yok!

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası