CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Önemli gelişme – Alman bankaları Bitcoin depolama hizmeti verecek

Altcoin Teknik Analizleri coinajans.com
fairspin_koinmedya

Birçok ülke kripto paralar ile mücadele yolunu seçerken Almanya hazırladığı yasa tasarısı ile 2020 yılından itibaren bankalarda Bitcoin depolama hizmeti vermeye başlayacak.


Alman Bankaları Bitcoin depolama hizmeti verecek

Dünya devleri arasında ayrı bir yeri olan Almanya her zamanki gibi yeniliğe açık bir ülke olduğunu herkese gösterdi. Birçok Avrupa ülkesi finans dünyasındaki dengeleri altüst edecek endişesi ile kripto varlıkların ülkelerinde engellemeye çalışıyor. Almanya ise kripto paraların ülkede kabullenilmesi için yeni adımlar atıyor.

En son hazırlanan yasa tasarısı, vatandaşların bankalardan Bitcoin depolama hizmeti almasının doğal hakları olduğunu gösteriyor. Bu yönü ile Almanya, kripto paraların kabul edilmesi ve yaygınlaşması hususunda diğer ülkelere öncülük edecek gibi görünüyor. (Almanya resmi blockchain ağını tartışıyor)

Yakın zamanda yetkililer tarafından hazırlanan raporda, Alman hükumetinin kripto para sahibi vatandaşlar ve yatırımcılar lehine birtakım düzenlemeler getireceğine gönderme yapılıyor.  Bu yenilik çalışmalarından bir tanesi de 2020’de yürürlüğe girecek olan Bitcoin depolama hizmeti.

2020 yılı itibari ile uygulanmaya başlayacak olan bu hizmet ile finansal kurumlar, kripto para birimlerinin geleneksel varlıklarla benzer şekilde kullanılmasına izin verecekler. Yani, müşteriler hisse senetlerini ve bonoları bankacılık faaliyetlerinde nasıl kullanabiliyorsa kripto paraları da aynı şekilde kullanabilecekler.

Bunun yanında yeni uygulama ile müşteriler, Fiat paralar ile online olarak nasıl işlem yapabiliyorsa sahip oldukları kripto paralar ile de işlem yapabilecekler. Aslında yeni tasarı, bir önceki yönetmeliğin daha geniş ve ayrıntılı çalışılmış hali. Önceki yönetmelik genel olarak kara para aklama yollarını kapatmayı amaçlıyordu.

Tasarı hem destekleniyor hem de eleştiriliyor

Düzenleme nüfuz sahibi birçok kişi tarafından memnuniyetle karşılandı. Ünlü bir danışmanlık şirketinin başkanı olan Sven Hildebrandt, bu uygulama ile Almanya’nın bir kripto para cennetine döneceğini ifade etti.

BdB Bankacılık Birliği de düzenlemeyi destekleyen kurumlardan birisi. Kurum yetkilileri, yılların tecrübesine sahip olan finans kurumlarının Bitcoin depolama hizmeti verecek olmasının son derece doğru ve yerinde bir karar olduğunu belirttiler. Bu şekilde bankalar hem yatırımcılarını koruyabilir hem de kara para aklama ve terör finansmanının önüne geçebilirler.

Her demokratik ülkede olduğu gibi Almanya’da da bu tür radikal bir düzenlemeye karşı çıkan kurumlar olacaktır. Baden-Württemberg tüketici merkezi yetkilileri tasarıya muhalefet eden kurumlardan bir tanesi. Onlara göre, bankalar ve müşteriler ne olduklarını tam olarak bilmedikleri bir mecraya sürükleniyorlar. Bu durumda müşterilerin zarar etme riski çok yüksek.

Sonuç olarak, Her ne kadar Bitcoin depolama hizmeti yürürlüğe girmeden önce mecliste görüşülüp karara bağlanacak olsa da, bu gelişme kripto varlıkların yaygınlaşması için önemli bir adım.

Kaynak

İlgili Haberler

Telegram: Bizden Token Alıp Zengin Olmayı Beklemeyin

Coin Ajans

Brezilya merkezli kripto para borsası hizmetlerini sonlandırdı

Coin Ajans

NULS Ekibine Saldırıp 480 Bin Dolarlık Kripto Para Çaldılar

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası