CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

“Petrol Şirketleri 5 Sene İçinde Bitcoin Madenciliğini Domine Edecek”

bitcoin haberleri coinajans.com

Kriptokoin – Bitcoin (BTC) madenciliği çoğu zaman fahiş güç kullanımı nedeniyle eleştirildi. Ancak podcaster Marty Bent, petrol ve gaz (O&G) sektöründeki atığı gerçekten azalttığını söylediği bir çözümü benimsedi.

15 Nisan tarihli bir blog yazısında Bent, geçen yıldan bu yana Great American Mining (GAM) şirketi ile Bitcoin’i, madencilik yağının bir yan ürünü olarak oluşan aşırı gazı kullanarak teçhizata güç verdiğini açıkladı.

GAM, ilk küçük madencilik operasyonlarını geçen Aralık ayında petrol sahasında bir nakliye konteyneri şeklinde dağıttı. Bent, O&G üreticilerini “Bitcoin ağındaki en büyük madencilerden bazıları” olmaya teşvik etmenin ilk adımı olduğunu söyledi.

Bir podcast’de konuyu daha da detaylandıran Bent, “Great American Mining şirkitinde yapmaya ve uygulamaya çalıştığımız şey, bu petrol ve gaz şirketlerinin ‘aha’ anına sahip olmaları ve buna yatırım yapmaları ve kendi alanlarında bir madencilik altyapısı inşa etmeleri gerektiğini fark etmeleri. Böylelikle boşa giden gazları ile daha verimli olabilirler … ve genel olarak uzun vadede Bitcoin’e yardımcı olmakla birlikte aynı zamanda Bitcoin’i korumaya da yardımcı olacağını ve Bitcoin’i madencilik perspektifinden daha da dağıtacağını” ifade ediyor.

“Petrol Şirketleri 5 Sene İçinde Bitcoin Madenciliğini Domine Edecek” 3

Kavram

Bitcoin madencileri ucuz ve bol enerji kaynakları ararken, O&G şirketleri mümkün olduğunca verimli ve kârlı olmaya çalışıyor. GAM normalde atık bazlı yan ürün olarak atılan veya bazen bir kripto madenciliği enerji kaynağı kaybıyla satılan gazı kullanıyor.

“Doğru tasarlanırsa, Bitcoin madencileri ile dolu konteynerler, gazı satmak için bir boru hattına göndermekten çok daha üstün çalışma süresine sahiptir ve ortalama olarak 5 kat daha kârlıdır.”

Bent, sıradan nakliye konteynırlarının yapacağı zaman Bitcoin’i çıkarmak için depo kullanmaya veya çelik yapılar inşa etmeye gerek olmadığını söylüyor:

“Artık merkezi konumların bile benimsediği bir eğilim görüyorsunuz. Büyük bir depo gibi inşa etmek ve tüm altyapıyı yapmak yerine, konteyner modelini yerinde inşa etme yolu olarak kullanıyorlar … bir yıl kadar önce, durum böyle değildi. Ve şimdi çok, çok büyük yerler görüyorsunuz, bilirsiniz, 40, 50, 60 konteyner istifleyin … bunu bu şekilde yapmak daha ucuz. ”

Konsept daha popüler hale geliyor. Winklevoss kardeşler, atıkları fazla doğal gazdan kripto para birimlerine dönüştüren bir Texas şirketi olan Crusoe Energy Systems’a yatırım yaptı. Kanada’da petrol madenciliği şirketi Black Pearl Resources operasyonel maliyetleri dengelemek için Bitcoin madenciliği yapıyor. Başka bir Kanada merkezli şirket Upstream Data, aynı amaçla O&G üreticilerine mobil madencilik ekipmanları satıyor ve kiralıyor.

ABD’de Çok Fazla Madencilik Altyapısı Yok

Şu anda Çin, endüstriyel ölçekli kripto para madenciliği tesisleri için gidilecek yer. Uygun maliyetli enerji maliyetleri ile ülke, dünya çapında madencilikten kaynaklanan enerji tüketiminin yaklaşık % 60-70’ini oluşturmaktadır.

Bugün itibariyle, Bitcoin ağının tahmini yıllık elektrik tüketimi 73.374 TWh’dir. Madencilik zamanla daha pahalı hale geldiğinden, enerji tüketimi de artacaktır, bu da girişimcilerin alternatif çözümler aramasına yol açacak.

Bent, Bitcoin madenciliğinin coğrafi olarak daha fazla dağıtılması gerektiğine inandığını söylüyor. Zira Çin şu anda kripto para biriminin madenciliğine hakim. Bitcoin madenciliğinin ABD Petrol ve Gaz endüstrisi için büyük bir ekonomik fırsat olduğunu söyledi:

“Bu oyunda ve GAM’daki kişisel yolculuğumuzda hala çok erkeniz, ancak bu vizyonun önümüzdeki beş yıl boyunca gerçekleşeceğini göreceğiz. Kesinlikle başarısız olabiliriz (hükümet bitcoin madencilerini kurtarmaya başlamadığı sürece), ama kesinlikle deneyeceğimizden eminiz.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

İlgili Haberler

Bitcoin fiyat tahmini: CNN spikerinin ağzı açıkta kaldı! TAKİP ET

Coinajans.com

Binance Visa ve Mastercard Kapsamından Türkiye Dahil 21 Ülkeyi Çıkardı

Coin Ajans

Borsalardaki Bitcoin Rezervleri Düşüşte: Bu Durum Balina Birikimine mi İşaret?

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası