CoinAjans.com
Kriptopara Haber

R3 CEO’sundan Facebook Libra eleştirileri

kripto para haber coinajans
fairspin_koinmedya

Facebook Libra Eleştirileri ardı ardına geliyor. Facebook’un Libra’sı, Blockchain firması R3 CEO’su David Rutter tarafından sert bir şekilde eleştirildi. Rutter, Facebook’un henüz piyasaya sürülmemiş Libra stablecoin’i piyasaya sürme yöntemini gülünç buluyor.


Facebook Libra Eleştirileri

Facebook’un Libra’sı, Blockchain firması R3 CEO’su David Rutter tarafından eleştiriliyor. Rutter, Facebook’un henüz piyasaya sürülmemiş Libra stablecoin’i piyasaya sürme yöntemini gülünç buluyor.

19 Kasım tarihli Financial News haberine göre; Kurumsal yazılım firması R3 CEO’su David Rutter, bu yaz Libra duyurusunun “gülünç derecede aptalca” olduğunu söyledi. Rutter’in açıklamasından sonra, Facebook’un piyasaya süreceği Libra stablecoin’ini çevreleyen şüphecilik bulutu artarak büyümeye devam ediyor.

David Rutter, Londra’da katıldığı bir şirket konferansında Facebook’un yeni para birimi Libra hakkındaki görüşlerini beyan etti.

Facebook’un kendi kripto para birimini yayınlama planlarını kabul ettiğini, ancak bunun kanun yapıcı ve mali denetleyiciler tarafından blockchain ve kripto para birimi uygulamalarının incelenmesi sürecini hızlandırdığını belirtiyor.

Ancak Rutter, Facebook’un, piyasa katılımcılarının yıllardır üzerinde çalıştığı finansal sistemler dünyasına girme konusundaki tutkusunun “gerçekten saflık” olduğunu sözlerine ekliyor.

Rutter kendi sözleriyle: “Yaptıklarının gülünç ve aptalca olduğunu düşünüyorum. Ortaya koyma şekilleri… Evet, bilirsiniz işte böyle… Sadece suratına fırlatmak gibi oldu. Bir anlayış eksikliği var.” diye ifade ediyor.

Rutter sözlerine şöyle devam etti:

“Facebook’un bir para sepeti oluşturmaktan bahsettiği görüyoruz ama bunu dünya para birimlerine çevirmek istediğimizde bu işlem söylendiği gibi basit olmuyor. […] Böyle düşünmek çok saf ve gülünçtür.”

Facebook’ta ödemelerdeki son başarılar

Global düzenleyiciler Libra’nın uygunluğunu tartışmaya devam ederken, bu konuda ortak bir noktaya ulaşmaya çalışırken, Libra Derneği, Libra ağını geliştirmeye devam ediyor.

Derneğin son iki ay boyunca Libra ağında 30’dan fazla proje ve 51.000 işlem gerçekleştirdiği bildiriliyor.

Dahası,  Libra derneği önümüzdeki aylarda bir dizi yeni özellikler getirmeyi planlıyor.

Örneğin, Katılımcı Lisans Sözleşmelerini tamamlamak için yeni bir sürecin başlatılması ve Teknik Yönlendirme Komitesi kurulması gibi.  Bu komitenin kurulmasıyla, Libra ağının teknik tasarım ve gelişimini dernek üyeleri adına denetlemesi ve yönetilmesi hedefleniyor.

Ayrıca, Facebook, Facebook Pay adlı yeni fiat ödeme sisteminin başladığını duyurdu. Ödeme sistemi, Facebook, Messenger, Instagram ve WhatsApp’taki ödemeleri kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Bu hizmeti kullanarak kişileri sosyal medya üstünden arkadaşlarına, sevdiklerine para gönderebiliyor, alış-veriş yapabiliyor yada bağışta bulunabiliyor.

Libra hakkında daha fazlası için tıklayınız.

Kaynak

İlgili Haberler

Justin Sun ve Charlie Lee’den “Gizli” Buluşma

Coin Ajans

DeFi’nin 1 milyar dolar barajını aşması neden önemli?

Coin Ajans

Brave, Binance ve Coinbase linkleri nedeniyle topa tutuluyor

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası