CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

Rapor: Bitcoin fiyatının düşmesinde etkili olan iki faktör

bitcoin haberleri coinajans.com

LongHash tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre yüksek riskli kaldıraç ve yaygın tasfiyelerin birleşimi, geçen hafta Bitcoin fiyatındaki çöküşe katkıda bulunmuş olabilir.

1- Yüksek riskli kaldıraçlar, Bitcoin fiyatını etkiledi

Rapora göre yatırımcılar yüksek kaldıraçlarla işlemler gerçekleştirerek 12 Mart’ta kripto para piyasasının çökmesine yol açtılar ve bu sırada Bitcoin fiyatları 4.000 dolara kadar düştü.

Kaldıraç, müşterilerin gelecekteki Bitcoin fiyatı için borçlanılmış sermaye ile yatırım yapmalarını sağlayarak potansiyel kazançları artırır. Ancak piyasanın hareketine tepki olarak bir trader’in pozisyonu kapatıldığında, daha yüksek bir tasfiye riski söz konusu olur

LongHash, kripto piyasalarında fazladan kaldıraç gücünün arttığını, bazı platformların işlemlerde 100 kat kaldıraç sağladığını, bunun da 12 Mart’taki çöküş için gerekli koşulları yarattığını söyledi.

Raporda konuyla ilgili şu ifadeler yer alıyor:

Bu kayıplar pazarü üzerinde daha geniş ve büyük bir etkiye sahip olabilir. 100x’te 1.000 dolar işlem yapan bir trader, 100.000 bin değerinde Bitcoin ticareti yapıyor. Yüksek marjlarda nispeten az miktarda para ticareti yapan birkaç trader, böylece Bitcoin’in fiyatını düşüren büyük kayıplar yaratabilir.

2- Tasfiyeler

Raporda, günlük hacimde 2 ila 4,5 milyar dolar işleyen kripto para borsası BitMEX’in Bitcoin fiyatı üzerindeki etkisi vurgulandı. BitMEX, kısmen müşterilere 100x kaldıraç sağlayan ve bitcoin için batma fiyatına katkıda bulunan 12 Mart’ta 1.4 milyar dolardan fazla tasfiyeye tanık oldu.

LongHash, tasfiyelerin fiyat düşüşünü nasıl sürdürdüğünü de açıkladı:

Asıl sorun, Bitcoin fiyatı 5.000 doların altına düştüğünde ortaya çıktı. Fiyat düşüşü o kadar yoğundu ki, BitMEX’teki sipariş defterini neredeyse boş bıraktı. Lowstrife olarak bilinen bir kripto para tüccarının işaret ettiği gibi, Bitcoin fiyatı 4.000 dolar olduğunda 18 milyon dolarlık satın alma teklifi vardı. Ancak, tasfiye motorunda yaklaşık 200 milyon dolarlık satış emri kalmıştı.

Rapor, “sağlıksız kaldıraçın” kripto piyasalarını, koronavirüs tarafından üretilen ekonomik belirsizlik gibi yaklaşmakta olan bir krize karşı oldukça savunmasız bıraktığı sonucuna vardı.

cryptoglobe

Güney Kore’den kripto para sektörü için çok önemli gelişme!


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Buraya tıklayarak Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açabilirsiniz!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


İlgili Haberler

Türk Bitcoin Piyasasında Bir İlk Yaşanıyor: Koineks’ten Büyük Haber!

Coin Ajans

Bitcoin’de Yükseliş Mi Geliyor? İşte Tüm Endişeleri Dağıtacak BTC Tahmini

Coin Ajans

Bitcoin tüm zamanların rekorunu ne zaman kırabilir?

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası