CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Rapor: Kripto kesinti ücretleri düşüyor

kripto para haber coinajans
fairspin_koinmedya

Kripto kesinti ücretleri düşüyor. Düşüş ise özellikle “işlem ücreti madenciliği” türü kesinti ücretlerinde yaşanıyor.


Kripto kesinti ücretleri düşüyor

İşlem ücreti madenciliği (transaction fee mining ya da trans-fee mining [TFM]), uzun süredir tartışılan bir konu. Kripto topluluğunda bununla ilgili uzun süredir devam eden eleştiriler var. Yeni çıkan bir rapora göre TFM yavaş yavaş düşüyor. CryptoCompare’in “Ekim 2019 Borsa İnceleme” başlıklı raporunda, TFM uygulayan kripto para borsalarında kesinti ücretlerinin Eylül ile Ekim arasında yüzde 3.8 düştüğünü bildiriyor.

Londra merkezli veri ve fiyat raporlama hizmeti veren şirket şöyle diyor: “Ekim’de tipik ücretler alan borsaların toplam borsa hacminde bu ücretler yüzde 66’ya tekabül ediyor. Trans-fee mining (TFM) uygulayan borsalarda ise bu oran yüzde 32 şeklinde.”

Kripto kesinti ücretleri düşüyor. Düşüş ise özellikle “işlem ücreti madenciliği” türü kesinti ücretlerinde yaşanıyor.

Kaynak: CryptoCompare | Başlıca ücret türüne göre toplam aylık işlem hacmi

İşlem ücreti alan kripto platformları Ekim’de 370.3 milyar dolarlık işlem yaparken, Eylül’den bu yana da yüzde 9.8’lik bir artış kaydetti. Diğer yandan ise TFM uygulayan borsalar ise 181.42 milyar dolarlık işlem yaptı ve burada Eylül ayından sonra yüzde 3.8’lik bir düşüş var. Rapora göre işlem hacminin geri kalanı ise kesinti ücreti almayan borsalarda gerçekleşti. Bu borsalardaki işlem hacmi ise 6.39 milyar dolar olarak görünüyor.

İlgili – Ethereum kesinti ücreti 30 dolara fırladı

Kripto kesinti ücretleri düşüyor. Düşüş ise özellikle “işlem ücreti madenciliği” türü kesinti ücretlerinde yaşanıyor.

Kaynak: CryptoCompare | Aylık işlem hacmi – İlk sıradaki TFM borsaları

İşlem ücreti madenciliği

TFM borsaları arasında ilk sırada BitForex yer alıyor ki Ekim’deki işlem hacmi 34.48 milyar dolar ve Eylül’den bu yana da yüzde 37.33 artış kaydetti. Bunu ise 32.96 milyar dolar ve bir ayda yüzde 19.65 artış ile CoinBane takip ediyor.

CryptoCompare ise daha önce şöyle bildirmişti: “Sıfır kesinti ücreti aşan borsalar ile birlikte işlem ücreti madenciliği (TFM) uygulayan borsalar konusunda, bunlara yönelik bilinen eleştirilerden dolayı, işlem hacminin yanı sıra fiyatlandırmanın meşru olup olmadığı konusunda soru işaretleri var.”

İlgili – Vietnam kripto borsası VinDAX hacklendi

CryptoCompare ayrıca TFM uygulayan borsaların bu işlem ücretlerinin yüzde 100’ünü kendi borsasının yerel tokeni şeklinde iade ediyor. Bu da sonuç olarak tradelere daha fazla işlem yapma ve daha fazla token alma şeklinde bir teşvikte bulunuyor. Burada ise “wash trading” diye tabir edilen bir etki ortaya çıkıyor.

Kaynak

İlgili Haberler

XRP ağında rekor üstüne rekor

Coin Ajans

Bitcoin’de tarihi zorluk seviyesine ulaşıldı

Bitcoin opsiyonlarında yatırımcılardan “50 bin dolar” bahsi

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası