CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

Rekor teşvik paketi sonrası dolar değer kaybetmeye başladı: Bitcoin için fırsat mı?

bitcoin haberleri coinajans.com

Koronavirüs pandemisi sebebiyle ihtiyaç sahibi bireylere ve işletmelere yardımcı olmayı amaçlayan rekor teşvik paketi sonrasında aşırı oynaklık seviyeleri ABD dolarını da vurmaya başladı. Rezerv para birimi değer kaybediyor. Peki bu durum Bitcoin için bir fırsat mı?

Artan enflasyon ve endişe sürerken kripto para birimi topluluğu, dolaşımdaki fiat parasının sürekli artmasına alternatif olarak Bitcoin’in kıtlığını öne sürüyor.

Koronavirüs sebebiyle küresel piyasalar büyük darbe aldı

Yeni koronavirüs, sadece sağlık için değil aynı zamanda finans için de katalizör gibi görünüyor. İnsan sağlığı üzerindeki ölümcül etkisinin yanı sıra küresel ekonomiye de zarar veren salgın sebebiyle pek çok işletme kapandı, vatandaşlar evlerine kapandı ve borsalar düştü. Önde gelen finans piyasası Wall Street rekor kıran kayıplarla karşılaştı.

Doğal olarak, Federal Rezerv müdahale etmek zorunda kaldı. Tarihi çöküşlere faiz oranlarını düşürerek yanıt verdi ve ticari bankaların şirketlere, şehirlere ve eyaletlere borç vermeye devam etmesini sağladı. Bir sonraki önlem ise 6,2 trilyon dolarlık rekor teşvik paketi oldu.

Ancak bu rekor teşvik paketi sonrasında dolar sarsılmaya başladı. Yılda 75.000 dolardan daha az kazanan Amerikalılar 1.200 dolarlık yardım alıyor ancak bu para yakında çok daha değersiz bir hale gelebilir.

Rekor teşvik paketi doları vurdu

Teşvik paketi imzalandıktan kısa bir süre sonra, USD çoğu para birimine karşı değer kaybetmeye başladı. Avro ve Kanada doları ile karşılaştırıldığında Amerikan doları %4 düştü. İngiliz sterlini karşısında ise %7’lik bir düşüş söz konusu.

Rekor teşvik paketi sonrası dolar değer kaybetmeye başladı: Bitcoin için fırsat mı? 2

Amerikalı popüler ekonomist ve Euro Pacific Capital CEO’su Peter Schiff kısa süre önce hükümetin eylemlerini eleştirdi. Schiff, nispeten kısa bir sürede bu kadar büyük miktarda para basmanın doların değerini düşüreceği konusunda uyardı. Hiperinflasyondan da bir olasılık olarak söz etti:

Hiperenflasyon çok kötü bir senaryo. Ve şimdi, en muhtemel senaryo halini aldı. Bu elbette kesin değil ama aşırı enflasyondan kaçınmak için işler gerçekten çok ama çok kötü olacak.

Koronavirüs, Bitcoin için bir yükseliş fırsatı mı?

Dolaşımdaki fiat para miktarının artmasıyla, kripto para topluluğu bunu Bitcoin’in parlaması için bir fırsat olarak görmeye başladı. Son mali kriz sırasında yaratılan Bitcoin, kıt bir dijital varlık: Toplam 21 milyon tane üretilebiliyor. Hiçbir hükümet ya da herhangi bir merkezi otorite figürü, onun adına daha fazla “baskı” yapmaya karar veremez.

Ayrıca her dört yılda bir, halving adı verilen bir olay, üretilen BTC miktarını yarıya indiriyor. Bir sonraki yarılanma iki aydan daha kısa sürede gelmiş olacak ve blok ödülü blok başına 6,25 BTC’ye düşecek. Daha az Bitcoin üretileceğinden, önceden programlanmış enflasyon oranı zamanla azalacak.. Bugün, bu oran yaklaşık %3,7 ve halving’den sonra %1,8’e düşecek.

Morgan Creek Digital’in kurucu ortağı ve popüler kripto para birimi savunucusu Anthony Pompliano da BTC alternatifini sundu:

Fiat para miktarı gittikçe artıyor. Bitcoin gittikçe azalıyor. Kendini geliştir. Kendin hariç kimse buna senin için dikkat etmeyecek.

cryptopotato

Veteran yatırımcıdan umutları yeşerten Bitcoin tahmini: Rekor geliyor!


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Buraya tıklayarak Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açabilirsiniz!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


İlgili Haberler

Bir şirketten daha Bitcoin fonu haberi geldi: 100 milyon dolarlık BTC alacaklar!

Boğalar Kilit Desteği Savunmaya Çalışırken Bitcoin “Yaşam Desteğine” İhtiyaç Duyabilir

Kraken yöneticisi için hedef: Bitcoin 100 bin dolar

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası