CoinAjans.com
Ethereum Haberleri

Ripple fiyat hareketleri Bitcoin’den ne kadar bağımsız? TAKİP ET

Ethereum haberleri coinajans.com.jpg
huobi_koinmedya

Bitcoin ve Ripple fiyat hareketleri arasındaki korelasyon, 2018’den beri tartışılan bir konu. İkisi arasında nasıl bir ilişki var? XRP fiyat hareketleri Bitcoin’den ne kadar bağımsız? 


Ripple fiyat hareketleri Bitcoin’den ne kadar farklı? 

Son birkaç gün içinde fiyat volatilitesi ve hacmi önemli ölçüde düştüğü için, Bitcoin’de bir düzeltme bekleniyordu. Ancak halving öncesi bu denli büyük bir düşüş, piyasada şok etkisi yarattı.

Bitcoin’in yarılanma öncesi düşüşü tüm piyasayı da etkiledi. Bitcoin’in parabolik yükselişi sona erdi ve Bitcoinle birlikte tüm kripto paralar da çok fazla değer kaybetti. Hatta Ripple gibi, piyasanın hakiminden bağımsız hareket ettiği iddia edilenler bile.

Bitcoin, halving öncesi sadece bir günde %15 düştü. Ve BTC’deki çöküş, XRP dahil tüm kripto paralar üzerinde bir dalga etkisi yarattı.

ripple-fiyat-hareketleri-bitcoinden-ne-kadar

bybit_koinmedya

Dün sabah saatlerinde, Bitcoin (BTC) 9.600$‘dan 8.100$‘a düştü. En büyük kripto paranın ani düşüşü, Ripple fiyat hareketleri üzerinde de etkili oldu.

Örneğin; Ethereum, sadece birkaç dakika içinde 210$’dan 179$’a düştü. Toplu satış baskısı, daha önceleri Bitcoin’den bağımsız hareket ettiği iddia edilen XRP’yi de etkisi altına aldı. En büyük 3. token, BTC’nin çöktüğü saatlerde 0.214$’lık destek seviyesinden 0.177$’a çekildi.

XRP ve Bitcoin arasındaki korelasyon 

XRP’nin 0,20$’ın altına düşmesi, Bitcoin’den bağımsız hareket edemediğini gösteriyor. Ve aynı zamanda Ripple fiyat hareketleri ve Bitcoin arasındaki ayrışmanın henüz gerçekleşmediğini kanıtlıyor.

Coinpredictor ekibine göre, XRP ile Bitcoin arasındaki korelasyonun değeri 0.30‘dur. Bu değer -1 ve 1’lik bir ölçeğe göre belirlenmiştir. Buradaki ikinci değer (1), BTC ile en güçlü korelasyonu gösteriyor.

 Ripple fiyat hareketleri Bitcoin'den ne kadar bağımsız?

XRP henüz piyasadan bağımsız  hareket edemiyor

XRP ile ilgili değerden, havale piyasalarının gözde tokeninin, 0.84’lük bir değere sahip olan Tezos gibi diğer kriptolara kıyasla, Bitcoin ile daha az korelasyona sahip olduğu sonucuna varabiliriz.

Bununla birlikte, bu son düşten de anlaşılacağı üzere, XRP henüz Bitcoin’den ayrı hareket edemiyor.

(Yazımızı yayına hazırlarken, XRP %2,55’lik bir düşüşle 0.194$’dan işlem görüyor.)

Aslında Bitcoin ve Ripple fiyat hareketleri arasındaki korelasyon, 2018’den beri tartışılan bir konu. Mayıs 2018’de Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, CNBC’ye verdiği bir röportajda, iki varlık arasında yüksek bir korelasyon olduğunu söylemişti.

“XRP fiyat hareketleri ile Bitcoin fiyatı arasında çok yüksek bir korelasyon var. Ancak sonuçta bunlar, birbirinden bağımsız açık kaynaklı teknolojiler. Şu an çok erken; zamanla daha rasyonel bir piyasa ve bunu yansıtan fiyat hareketleri göreceksiniz.”

Aynı röportajda Garlinghouse, bu ikisi arasındaki korelasyonun yakında tamamen sona ereceğini ifade etmişti.

“Bunun olması an meselesi…  Çünkü insanlar, farklı dijital varlıklar tarafından çözülen problemleri görüyor. Ve farklı kullanım durumlarına sahip olduklarını artık daha iyi anlıyor.”

Bununla birlikte, ünlü CEO’nun CNBC röportajından bu yana neredeyse iki yıl geçti ve XRP henüz Bitcoin’den ayrılmadı.

Kaynak

İlgili Haberler

Western Union, Ripple’ın stratejik ortağını satın alıyor TAKİP ET

Analisti Ripple konusunda heyecanlandıran şey ne? TAKİP ET

Uzmanından sarsıcı Libra coin yorumu TAKİP ET

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası