CoinAjans.com
Ripple Haberleri

Ripple rallisi en çok ona yaradı! TAKİP ET

ripple haberleri coinajans.com

Büyük kripto para işlemlerini takip eden XRPscan son 8 gün içinde, devasa miktarda XRP’nin piyasaya sürüldüğünü tespit etti.

Ripple kurucusu cüzdanını boşalttı!

XRPscan’den gelen veriler, geçtiğimiz sekiz gün içinde Jed McCaleb’in piyasaya 100 milyondan fazla XRP sürdüğünü gösteriyor!

Ripple Labs’ın kurucularından biri ve şirketin ilk CTO’su olan Jed McCaleb, 4 Nissan’dan bu yana 100.8 milyon XRP’yi piyasaya sürmek için cüzdanından çıkardı.

Ripple haberleri

Bu arada XRPscan verilerine göre; 6 Nisan’da McCaleb, Ripple’dan 364.768.757 XRP aldı. XRP’nin mevcut değerine göre bu miktar, 139.151.938$ gibi muazzam bir fona karşılık geliyor.

McCaleb’in cüzdanı boşalıyor!

XRPscan verileri, “tacostand” olarak adlandırılan Jed McCaleb’e ait cüzdandan toplam 100.8 milyondan fazla XRP’nin taşındığı 9 büyük işlem gerçekleştirildiğini gösteriyor.

“koinmedya_binance”
ripple haberleri Ripple rallisi en çok ona yaradı!

Jed McCaleb, 108,3 milyon XRP’yi nakite çevirdi. Toplam değeri 139.151.938$ olan bu işlemlerin her birinde 12 ila 8,4 milyon XRP taşındı. Bugün gerçekleştirilen son işlemde 8,4 milyon XRP taşındı.

4 Nisan’daki transferden önce ünlü kurucu, piyasaya XRP sürme işlemine bir ay ara vermişti. 9.713.398.410000 XRP’lik bir önceki satışını, 4 Mart’ta gerçekleştirmişti.

Bu arada popüler bir kripto para araştırmacısı, Ripple’ın kurucu ortağı Jed McCaleb’in, satış oranını artırmayı planladığını iddia ediyor.

Leonidas Hadjiloizou, bu hafta McCaleb’in günlük olarak 8,4 milyon XRP satmayı planladığını öne sürüyor. Ona göre; 18 Nisan’a kadar, McCaleb satışlarını günde 40 milyon XRP’ye kadar çıkarabilir.

Satışlara şu anki hızda devam ederse,  McCaleb bu yılın Ağustos ayına kadar sahip olduğu XRP’lerin tamamını bitebilir.

koinmedya_brave

Bununla birlikte, XRP miktarını 40+ milyona çıkarırsa, bundan daha da erken biter.

Şöyle ki; tacostand cüzdanındakiler dışında, Ripple Labs’ın eski kurucusunun, yaklaşık üç milyar tokeni olduğu düşünülüyor. Kripto topluluğu, Jed’in yaklaşık 3 milyar tokeni kaldığını ve bu yılın sonuna varmadan hepsini satacağını düşünüyor.

Peki ünlü kurucu neden XRP satıyor?

Aynı zamanda Stellar’ın kurucusu olan McCaleb, 2013 yılına kadar Ripple’ın kurucu ekibindeydi ancak 2014 yılında Stellar’ı geliştirmek üzere şirketle yollarını ayırdı. Daha sonra Ripple olarak yoluna devam eden OpenCoin’i kurarken üstlendiği rolden dolayı, XRP arzının bir kısmı kendisine tahsis edildi.

Hiçbir koşula bağlı olmaksızın sabit bir programa göre 9 milyardan fazla XRP’ye sahip oldu. Yani tek seferde olmamak şartıyla, bu tokenleri satabilir, hodl edebilir veya önceden izin almaksızın bu tokenleri bağış yapmakta kullanabilirdi. Satışların, XRP fiyatını etkilememesi adına şirketle XRP satışlarını sınırlayan 7 yılllık bir anlaşmaya vardılar. 

ripple haberleri

2016’da yapılan bu anlaşmaya göre McCaleb, XRP’nin ortalama günlük işlem hacminin %1’ini satıyor.  Yani kriptonun günlük işlem hacmindeki artışa göre, satacağı tokenlerin miktarını dilerse artırabiliyor.

Son olarak; McCaleb de Ripple’ın kurucu ortaklarından biri ve kayıtsız yatırım sözleşmeleri (tahvil satmakla suçlanan Larsen ve Garlinghouse gibi McCaleb de XRP satıyor. Ancak Ripple’ın kurucu ortağı olmasına ve XRP satmasına rağmen, kayıt dışı menkul kıymetlerin satışı ile ilgili davada henüz McCaleb’in adı geçmedi.

Kaynak

Ripple neden her ay 1 milyar tokenin kilidini açıyor?

Ripple, bu işlemi genellikle her ayın ilk gününde gerçekleştiriyor. Bu işlemde kısa bir süre sonra, serbest bırakılan XRP’nin (bazen tamamı) büyük bir kısmı emanet hesaba geri gönderilir.

Ripple ve XRP tokeni, 2012 yılında oluşturulan kripto para birimi alanındaki en eski projelerden biridir. Şirketin yerel tokeni olan XRP, düşük işlem ücretleri ve hızlı işlem süreleriyle rekabet ortamı yarattı.

Ripple haberleri: şirket kaç yıl boyunca XRP satacak?

Ancak bu avantajlara rağmen şirketin, bazı uygulamaları tokenin merkezsizliğine gölge düşürdü. Şöyle ki; İlk olarak 2017’de ekip, XRP’nin toplam arzının %55’ini almaya karar verdi. Bu tokenleri, piyasaya sürmek yerine, kurumlara karşı güven oluşturmak için kullanmayı düşünüyordu. Fakat Ripple, her biri 1 milyar XRP tutan escrow olarak bilinen 55 emanet hesabı oluşturdu. 

Ripple bu prosedürün, ekosisteminin gelişmesi için gerekli olduğunu ifade ediyor. Ve müşterilerine XRP sağlamak ve kripto borsalarında kripto paranın likiditesini desteklemek için bunu birkaç yıldır yapıyor.

XRP arzının büyük bir kısmının kilitlenmesi, uygulama sırasında fiyatlar üzerinde olumlu bir etkiye sahipti. Ancak giderek daha fazla tokenin kilidi açıldığı için, varlığın fiyatı olumsuz etkilendi.

Nitekim, önemli bir talep olmaksızın, her ay 1 milyar XRP’yi dolaşıma sokmak fiyatları olumsuz etkiler. Bunu telafi etmek için ise, Ripple, tokenlerin çoğunu emanet hesaba geri kilitler.

Ripple nedi? XRP nedir?

Ayrıca projenin CEO’su Brad Garlinghouse’un Financial Times’a verdiği bir röportajda da söylediği gibi; Ripple,  “nakit akışını pozitif” tutmak için XRP varlıklarından bir kısmını satmak zorunda.

Bu arada satışlar, dolaşımdaki arz üzerinde düzenli bir artışa yol açarak, yıllık bazda yaklaşık %6 enflasyona ulaştı. Hala Ripple’ın rezervlerinde yüksek mitarlarda XRP mevcut. Ve şirketin satışları mevcut hızında devam ederse; tüm bu tokenlerin emanetten çıkması uzun zaman alacak.

San Francisco merkezli blockchain devi, toplam XRP arzının yarısından fazlasını elinde bulunduruyor. Ve birden fazla platformda, kripto para biriminin benimsenmesi adına piyasaya sık sık yüksek miktarda XRP sürüyor.

Dahası Ripple’nin, çeşitli projelerini finanse etmek için kurumsal ve borsa kaynaklı müşterilerine büyük miktarda XRP sattığı artık herkes tarafından biliniyor. Hatta bu durum SEC tarafından açılan davaya da konu oldu.

Bu arada San Francisco merkezli sınır ötesi ödeme şirketi Ripple’ın 20 yıl boyunca XRP satışlarına devam edeceği tahmin ediliyor.

Ripple haberleri

Şöyle ki; 100 milyarlık toplam XRP arzının yarısından fazlasına sahip olan şirket, 2017’de satışlarını yönetmek için bir escrow programı oluşturdu. Hala, yüz milyar dolarlık XRP arzının yarısından fazlasına sahip ve bunun çok büyük bir kısmını esrow olarak bilinen bu emanet hesaplarda kilitli tutuyor.

XRPArcade tarafından yayımlanan bir rapora göre Ripple, 2017 yılının Aralık ayından bu yana ayda ortalama 200 milyon adet XRP sattı. Bu satış hızıyla, Ripple 20 yıl daha XRP satacak; yani Nisan 2041’e kadar satışlarına devam etmesi bekleniyor.

Sonuç olarak; dolaşımdaki arzın enflasyonu, talep yetersizliği göz önüne alındığında XRP fiyatlarını mevcut düşük seviyelerde tutmak için yeterli bir sebep.

Ripple haberleri: Borsalar yakında XRP’yi tekrardan listeleyebilir!

XRP’nin bazı kripto borsalarından çıkarılmasının ardından, devam eden kampanyalar, atılan adımlar ve son gelişmeler, dijital varlığın yakın gelecekte yeniden listelenebileceğini gösteriyor.

Şöyle ki; “XRP Ordusu” olarak anılan XRP savunucuları, borsalar üzerinde baskı oluşturan bir hareket başlattı. Ve Twitter’da birçok ülkede trend olan “#RelistXRP” etiketiyle kripto parayı yeniden listeletmek için harekete geçti.

Ripple nedi? XRP nedir?

Hareketin geçtiğimiz birkaç gün içinde yakaladığı coşku ve bunu destekleyen binlerce hesap, son zamanlarda XRP’nin yeniden listelenmesine yönelik artan talebin seviyesini gösteriyor. Esasen bu ilgi ve talep aynı zamanda, dijital varlığın değerini de olumlu yönde etkileyebilir.

Bu arada Amerikalı editör Michael Arrington Twitter’da birkaç gün önce, yasal savaşın Ripple lehine sonuçlanacağını ima etti. Ve Coinbase ve diğer platformların XRP’yi yeniden listelemelerinde herhangi bir risk bulunmadığını söyledi.

Ripple ve SEC arasındaki dava nasıl sonuçlanır?

2012’de piyasaya sürülen XRP, 24,45 milyar dolarlık mevcut piyasa değeri ile en büyük yedinci kripto para birimidir. 

Kripto para birimi hemen hemen piyasaya çıktığı günden bu yana zaten merkezi olduğu gerekçesiyle eleştiriliyordu. Eleştirilerin başında Ripple ağı (RippleNet) üzerinde değer transfer etmeyi sağlayan bu kripto paranın arzının yaklaşık %60’ının şirkete ait olması geliyor.

Geçen yılın sonlarında SEC, şirketin üst düzey iki yöneticisinin “kayıtsız, menkul kıymet satışı yoluyla 1.3 milyar dolarlık kazanç elde ettiğini iddia etti. Ripple Labs, SEC tarafından kendisine yöneltilen tüm iddiaları reddetse de aralarında Binance.US, Coinbase, Bitstamp, Crypto.com ve Bittrex’in de yer aldığı birçok kripto borsası XRP’yi delist etti.

SEC, XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu iddia ediyor. Bu nedenle XRP’nin Amerikalı yatırımcılara satılması, kayıtsız menkul kıymet satışı olarak görülüyor. Ve Ripple, üst düzey iki yöneticisi ile birlikte, kayıtsız tahvil satışı yapmakla yargılanıyor.

Ripple haberleri

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından açılan yasal savaşın ardından; pek çok kripto para platformu Ripple’a cephe alırken; şirketin yerel tokeni XRP bazı borsalardan çıkarıldı.

Ancak davanın ardından her platform, dijital varlığın satışı veya değişimi konusunda farklı parametreleri baz aldı. Bazı şirketler, XRP’yi yalnızca ABD platformlarından kaldırırken, bazıları ise küresel çapta bir delist işlemi gerçekleştirdi.

Ayrıca bazı kripto borsaları, tokeni listesinden çıkarırken, bir kısmı alım satım işlemlerini durdurdu, askıya aldı veya devre dışı bıraktı.

Coinbase, Beaxy, OSL, OKCoin, Ziglu ve iTrustCapital gibi platformlar ise, faaliyet gösterdikleri tüm ülkelerde Ripple tokeni için alım satım işlemlerini askıya aldı.

Bununla birlikte, son gelişmeler, dijital varlık için bu sürecin yavaş yavaş sona ermeye başlayacağına işaret ediyor. Artan propagandalar borsaların  kriptoyu yeniden listelemek zorunda kalacağını ve raporlar ise davanın Ripple lehine sonuçlanması gerektirdiğini gösteriyor.

Kaynak


 

Ripple nedir?

Ripple; finansal işlemleri daha hızlı, daha ucuz, ve daha şeffaf hale getirebilmek amacıyla ödeme ağ teknolojilerine odaklanan bir blockchain firmasıdır. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

XRP nedir?

XRP coin, bu platformda işlemleri kolaylaştırmak için, Ripple tarafından 2012 yılında piyasaya sürülen bir dijital para birimidir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Ripple XRP coin ile neyi amaçlıyor?

Geleneksel ödeme ve sınır ötesi para transfer sistemini kökten değiştirerek, daha hızlı ve ucuz hale getirmeyi amaçlıyor. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

XRP madenciliği nasıl yapılır?

XRP’nin, Bitcoin veya Ethereum gibi madenciliği yapılamıyor. Bu iki kriptodan farklı olarak, XRP’nin konsensüs tabanlı kayıt defterleri (ledger) tamamen şirket tarafından yönetiliyor. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Ripple 2020’de hala satın almaya değer mi?

Spark token airdropu sonrası yaşanan düşüş, XRP’yi dipten almak için bir fırsat olabilir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Ripple 2020’de yükselecek mi?

Bitcoin’deki yükeliş devam ederse; Ripple (XRP) fiyatı bir önceki zirveleri yeniden test edebilir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Ripple 2021’de yükselir mi?

Evet XRP, 2021’de yükselebilir. Uzmanların 2021 için fiyat tahminleri ilk etapta 1 dolar. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

10 yılda Ripple değeri ne olur?

Kripto para analistleri, Ripple’ın 10 yıl içinde 10 ila 14 dolara yükseleceğini tahmin ediyor. Daha fazla bilgi için tıklayınız

Paylaşım için teşekkürler

Paylaşımlarınız bize güç veriyor…

İlgili Haberler

Ripple XRP’nin ATH yapmasını bankalar mı engelliyor?

Coin Ajans

Güncel WazirX WRX coin rehberi: WazirX coin yorum – haber ve fiyat tahmini TAKİP ET

Ripple davasında yaşananlar XRP yatırımcılarını umutlandırdı! TAKİP ET

Coinajans.com

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası