CoinAjans.com
Ripple Haberleri

Ripple’dan XRP Ledger’ı Merkez Bankalarına açacak kritik adım! TAKİP ET

ripple haberleri coinajans.com
koinmedya_telegram

Ripple, XRP Ledger’ı merkez bankalarının kullanımına sunmak için harekete geçti!

Ripple haberleri: Ripple, merkez bankalarını cezbetmeye kararlı!

Ripple, merkez bankalarının XRP Ledger (XRPL) üzerinde stabilcoin çıkarabilmeleri için harekete geçti! CBDC Private Ledger olarak adlandırdığı, özellikle merkez bankalarının kullanımına sunmak için özel bir Ledger geliştirdi.

Ripple Labs, yenilikçi bir yaklaşımla tasarlanan ve orijinal ledgerle aynı blockchain teknolojisine dayanan bu çözümü, merkez bankalarının kullanımına sunmaya hazırlanıyor.

Ripple nedi? XRP nedir?

Küresel blockchain ödeme şirket, 3 Mart’ta yayınladığı bir makalede, CBDC’ler (merkez bankası dijital para birimlerini ) çıkarmak üzere XRP Ledger’in özel bir sürümü olarak tasarladığı CBDC Private Ledger’ı test ettiğini açıkladı.

Açık kaynaklı sürümde (XRP Ledger) olduğu gibi, CBDC Private Ledger, farklı para birimleri arasında köprü oluşturmak için kullanılan XRP gibi dijital varlıklar çıkarabilir. Ayrıca şirket, ödemeleri kolaylaştırabileceğini ve potansiyel olarak saniyede “yüz binlerce” işlemi idare edebileceğini iddia ediyor.

“daisyturkiye”

Ve yeni ledger, bu para birimlerini çıkaran kurumlar için, stabilcoinler de dahil olmak üzere herhangi bir dijital varlığı oluşturmayı, düzenlemeyi ve yönetmeyi kolaylaştıran basit; fakat aynı zamanda zengin bir yönetim işlevselliği sağlayabilir

Raporda son olarak şirket, CBDC’ler çıkarma planı kapsamında zaten merkez bankalarıyla bağlantı kurduğunu ekliyor.

CBDC’ler küresel finans sistemini kökünden değiştirebilir!

Ripple CBDC’lerin, küresel ödeme sisteminin dönüşümünde çok önemli bir rol oynayacağını düşünüyor.

Bu nedenle hızlı, düşük maliyetli işlemler ve yüksek ölçeklenebilirlik için açık standartlar ve köprü para birimi olarak ise, XRP gibi tarafsız varlıkların kullanılması gerektiğine inanıyor.

Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) gündem

Ripple daha önce, websitesinde yayınladığı bir makalede, 2021’in bu dönüşümde kilit bir yıl olacağına inandığını belirterek, CBDC’lerin de gelecekte ticari ödemelerde çok önemli bir role sahip olacağını vurguladı.

“daisyturkiye”

Ayrıca CBDC’lerden en iyi şekilde yararlanmak için dünya genelinde merkez bankalarının çoğunluğunun (yaklaşık %80) böyle önemli bir konuda, birlikte hareket etmesinin gerekli olduğunu söyledi. 

Yine 2021’nin başlarında San Francisco, New York ve Londra’daki ofislerine, merkez bankası teknik ortağı olarak görev alacak yeni yöneticiler aradığını duyurmuştu.

Bu yeni pozisyonları kimin doldurduğu veya dolduracağı henüz bilinmiyor. Fakat bilinen o ki; bu kadroda görev alacak yöneticiler, merkez bankaları tarafından çıkarılacak dijital para birimleri (CBDC) ile ilgili projeleri tasarlamak ve uygulamakla görevlendirilecek.

Kaynak

Ripple haberleri: Dev ortaklık sona erdi!

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından açılan yasal savaşın ardından; pek çok kripto para platformu Ripple’a cephe alırken; şimdi de blockchain şirketinin en büyük ortağı, Ripple’dan vazgeçiyor!

Ripple haberleri

SEC davası, MoneyGram ile Ripple arasındaki 2019 yılına dayanan bir ortaklığı sona erdirdi. MoneyGram, Ripple ile arasındaki ortaklığı dava nedeniyle askıya aldığını açıkladı.

Bu duyuruya kadar, küresel para transferi ve ödeme devi MoneyGram, San Francisco merkezli kripto ve fintech şirketi ile kurduğu stratejik bir ortaklığın parçası olarak, Ripple’ın ödeme protokolünü kullanıyordu. 2019’da başlayan ve 2023’e kadar sürmesi planlanan ortaklık, şu anda devam eden yasal sorunlar nedeniyle vaktinden önce sona eriyor.

Ripple yatırımcılarına SEC davasından kötü haber!

MoneyGram tarafından yapılan duyuruda, SEC davasına ilişkin belirsizlik nedeniyle şirketin, Ripple’ın platformundaki işlemlerini askıya aldığı açıklandı.

Ripple Moneygram ortaklığı nasıl başladı?

Bu ortaklık, MoneyGram 2018 yılında para transferlerinin maliyetini azaltmak amacıyla, Ripple’nin dijital tokeni XRP’yi test etmek için imza attığında başladı. 

Haziran ayında Ripple, para transferi devinin XRP’yi sınır ötesi ödemeler için kullanması karşılığında, iki yıllık ortaklığın bir parçası olarak, 30 milyon dolar değerinde MoneyGram hissesi satın almaya karar verdi. Anlaşmaya göre Ripple, hisse başına minimum 4,10 dolardan 20 milyon dolarlık daha satın alabilecek ve toplamda 50 milyon dolarlık yatırım yapabilecekti.

Nitekim XRP’nin arkasındaki şirket kasım ayında, MoneyGram’a 20 milyon dolarlık ilave yatırımla, daha önce yapılan anlaşma doğrultusunda taahhütte bulunduğu 50 milyon dolarlık yatırımı tamamlamıştı.

Ripple’nin MoneyGram’a yaptığı 50 milyon dolarlık yatırımın ardından, Moneygram havale ödeme sisteminde XRP’nin kullanımını artırmıştı.

Şöyle ki; Ripple’in ortağı MoneyGram, havale ağının en önemli kullanıcısı olmaya devam ederek, ABD-Meksika işlemlerinin yaklaşık %10’unu bu platformu kullanarak gerçekleştiriyordu.

Ve 2020’nin son çeyreğinde Ripple, MoneyGram’a piyasa geliştirme ücretleri adı altında 8,5 milyon dolar daha ödedi. Şimdi ortaklık sona erdiği için MoneyGram, Ripple’ın piyasa geliştirme ücretlerinden daha fazla yararlanmayı planlamadıklarını belirtti.

Kaynak

Ripple haberleri: SEC, Ripple’ın kirli çamaşırlarını böyle ortaya döktü!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, blockchain devi Ripple ve şirketin iki CEO’su aleyhinde açtığı dava kapsamında düzenlediği ilk şikayetini, mahkemeye sundu.

Kripto sektöründe büyük yankı uyandıran davada SEC, şimdi de somut bilgiler eklediği şikayet dilekçesi ile, davalıları XRP’nin kayıtsız menkul kıymet olarak satılmasında önemli bir rol oynamakla suçladı.

SEC yeni raporda, “satışların yöneticiler tarafından tokenin performansını manipüle etmek için kullanıldığı” yönündeki iddiayı destekleyen birden fazla durumu belgeledi.

Örneğin; Nisan 2016’da CFO, Larsen ve Garlinghouse’a “XRP fiyatı üzerindeki aşağı yönlü baskı” ile ilgili bir e-posta gönderdi. Mesajda, Regülatörlerin, “istikrarı ve XRP fiyatının yükselmesini önemsediğimizi görmeleri için, birkaç günlüğüne net satış hedefimizi biraz düşürelim” şeklinde bir öneriye yer veriliyor.

Garlinghouse, para kaşılığında borsalara XRP’yi listeletti

Ripple haberleri

Ayrıca rapor, Garlinghouse’un XRP’yi ABD ve yurt dışındaki kriptopara platformlarında listeletmek için özel bir çaba harcadığından da bahsediliyor.

Aralık 2016’da Garlinghouse, XRP’yi yine bir A Platformu’nda listeletmeye çalıştı. 1 Aralık 2016 tarihli bir e-postada, uluslararası transferlerde XRP’nin kurumsal olarak benimsenmesini artırma çabalarının yanı sıra, Ripple’ın 2017 teşvik programında da “[Platform A] traderleri için fırsatı artırın” şeklinde bir ifade geçiyor.

Ayrıca patformun, XRP’yi kısa vadeli öncelikler listesine dahil etmesi karşılığında, aylık garantiler sunulacağından bahsediliyor.

Ripple haberleri

Yine adı belirtilmeyen bir kripto para platformuna gönderilen bir e-postada Garlinghouse borsaların, menkul kıymet statüsü ile ilgili endişeler nedeniyle XRP’yi listelemeyi kabul etmediğini belirtiyor.

Bu arada Larsen Ripple’ın yönetim ekibinde yer almadığı zamanlarda bile, borsaların XRP’yi listelemeleri için aktif çaba göstermiş.

Örneğin bir türev borsası, yasal belirsizlik nedeniyle XRP’yi listelemeyi reddettiğinde, hayal kırıklığını Garlinghouse’a aktarıyor. Ve Garlinghouse da buna karşılık, Ripple Agent-1’den, hem kendisini hem de Larsen’i bu konuda bilgilendirmeye devam etmesini istiyor. 

SEC Ripple'a yüklü bir miktar ceza kesebilir. Ripple hangi ölçütlere göre bu cezayı alabilir?

Garlinghouse ve Larsen satışlarda ABD borsalarını kullandı

 Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu iddia ediyor. Bu nedenle XRP’nin Amerikalı yatırımcılara satılması, kayıtsız menkul kıymet satışı olarak görülüyor. Ve Ripple, üst düzey iki yöneticisi ile birlikte, kayıtsız tahvil satışı yapmakla yargılanıyor. 

SEC tarafından güncellenen davada, Garlinghouse’un ve Larsen’in kişisel XRP satışlarının bir kısmının, ABD sınırları içinde gerçekleştiğine de değiniliyor. Esasen bu önemli bir konu. Çünkü eklenen yeni bilgiler, SEC’in iddialarını güçlendirecek cinsten.

Ripple haberleri

Rapor, Garlinghouse’un satışlarını, (A ve B Platformları dahil) ABD merkezli en az iki ve yurtdışı kaynaklı (ancak New York’ta bulunan) çeşitli dijital varlık alım satım platformlarında gerçekleştirdiğini ortaya koyuyor.

Bu arada Garlinghouse, Nisan 2017’den Ekim 2019’a kadar 159 milyon doların üzerinde XRP sattı. Ve Larsen ise eşi ile birlikte, 2015’ten Mart 2020’ye kadar ise 450 milyon dolardan fazla net kar elde etti.

Kaynak

Ripple haberleri

Kaynak

RippleNet Cloud ne işe yarar?

Ripple’ın ana ürünü olan RippleNet ve bulut tabanlı çözümü, nihayet SOC 2 sertifikasını alarak, önemli bir aşama daha kaydetti.

Bu sertifika, bağımsız bir CPA tarafından geliştirilen bir ürünün yüksek güvenlik seviyesini onaylayan bir dizi rapora karşılık geliyor.

Bu raporlar sayesinde kullanıcılar bir ürünü kullanırken, ürüne ilişkin riskleri ölçebilir. Dolayısıyla bu sertifika hizmet sağlayıcıya duyulan güveni ortaya koyar.

ripple haberleri Ripple’dan XRP Ledger’ı Merkez Bankalarına açacak kritik adım!

Bu arada 2020’de gerçekleşen lansmandan bu yana kırktan fazla bankacılık kurumu ve ödeme servisi RippleNet Cloud’a katıldı. Artık ürün, gizlilik ve güvenlik konusunda böyle bir onayı aldığı için, bu ağdaki tüm Ripple müşterileri, gönül rahatlığıyla ürünü kullanmaya devam edebilecek.

Ripple’ın bulut tabanlı ağına, en son Birleşik Arap Emirliği (BAE) ve Hindistan arasında bir havale koridoru oluşturan BAE merkezli LuLu borsası katıldı.

Ripple, mevcut ve potansiyel müşterileri için geliştirdiği bulut tabanlı bu ödeme seçeneği ile bankaların ve finans kurumlarının ek donanım veya personel için masraf yapmadan, Ripple Net’e bağlanmalarına yardımcı olmayı hedefliyor.

RippleNet Cloud, müşterilerin RippleNet üzerindeki tüm müşteriler arasında tek bir entegrasyon ve ortak bir Ripple Ödeme Çözümü (RPO) ile ödeme yapmasına olanak sağlar. Bu sayede müşteriler ölçeklemeye hazır olduğunda daha az sorunla karşılaşır.

Ayrıca RippleNet Cloud, finansal kuruluşların ODL (İsteğe Bağlı Likidite) aracılığıyla alternatif çözüm eklemelerini kolaylaştırır. Dahası bulut müşterileri, tüm RippleNet bağlantılarına tek bir API aracılığıyla daha kolay yeni bağlantılar ekleyebilirler. 

Ripple, SOC 2 sertifikasını aldıktan sonra, 2021’de çok daha fazla müşterinin RippleNet Cloud’a katılacağına inanıyor. 

Ripple haberleri: XRP hangi kripto borsalarında delist edildi?

Ripple haberleri

Her platform, dijital varlığın satışı veya değişimi konusunda farklı parametreleri baz aldı. Bazı şirketler, XRP’yi yalnızca ABD platformlarından kaldırırken, bazıları ise küresel çapta bir delist işlemi gerçekleştirdi.

Ayrıca bazı kripto borsaları, tokeni listesinden çıkarırken, bir kısmı alım satım işlemlerini durdurdu, askıya aldı veya devre dışı bıraktı.

Popüler kripto analisti Leonidas Hadjiloizou da XRP ile ilgili bu kayıtsız tahvil iddialarına karşılık, varlığı platformundan kaldıran 26 şirketin yer aldığı bir liste yayınladı.

XRP’yi delist eden ya da platformundaki XRP işlemlerini askıya alan kripto para borsaları:

Buna göre; Bitstamp, Abra ve eToro ile birlikte kripto platformu B2C2, yalnızca ABD’de XRP alım satım işlemlerini askıya aldı. Kripto borsası Stex de yalnızca ABD’de XRP alım satımını devre dışı bıraktı.

Coinbase, Beaxy, OSL, OKCoin, Ziglu ve iTrustCapital gibi platformlar ise, faaliyet gösterdikleri tüm ülkelerde Ripple tokeni için alım satım işlemlerini askıya aldı. Jump Trading ve Galaxy Digital gibi büyük şirketler de aynı yaklaşımı benimsedi.

XRP’yi ABD’de tamamen delist eden kripto platformları ise şöyle:

  •  BinanceUS
  • CrossTower
  • Crypto.com
  • Bittrex
  • Kripto cüzdan Swipe

Bununla birlikte, XRP’yi küresel ölçekte listeden çıkaran tek borsa, Eobot oldu.

Varlık yöneticisi 21shares ve Sarson Funds da kriptoyu küresel olarak delist etti. Dahası Sarson Funds, kripto varlık yöneticisi Bitwise ile birlikte XRP pozisyonlarını da kapattı.

Ripple haberleri

Bunların yanı sıra, Kripto ödeme şirketi Simplex, XRP işlemlerini küresel olarak engellerken, popüler bir ödeme şirketi olan Wirex yalnızca ABD’de XRP ödemelerini devre dışı bıraktı.

Brokers Genesis Trading ve Bitcoin Suisse ise, XRP desteğini tamamen kaldıran platformlar arasında yer aldı.

Bu arada bazı kripto platformları ise, tahvil iddialarının odağındaki dijital varlığa yönelik geçmişte verdikleri destek nedeniyle, yasal savaşa dahil oldu.

Örneğin; Coinbase’e, XRP satışı yaptığı gerekçesiyle dava açıldı. Kayıtsız bir tahvil olduğunu bilmesine rağmen, Coinbase’in XRP sattığı iddia ediliyor.

Ripple haberleri

Ripple nedir?

Ripple; finansal işlemleri daha hızlı, daha ucuz, ve daha şeffaf hale getirebilmek amacıyla ödeme ağ teknolojilerine odaklanan bir blockchain firmasıdır. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

XRP nedir?

XRP coin, bu platformda işlemleri kolaylaştırmak için, Ripple tarafından 2012 yılında piyasaya sürülen bir dijital para birimidir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Ripple XRP coin ile neyi amaçlıyor?

Geleneksel ödeme ve sınır ötesi para transfer sistemini kökten değiştirerek, daha hızlı ve ucuz hale getirmeyi amaçlıyor. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

XRP madenciliği nasıl yapılır?

XRP’nin, Bitcoin veya Ethereum gibi madenciliği yapılamıyor. Bu iki kriptodan farklı olarak, XRP’nin konsensüs tabanlı kayıt defterleri (ledger) tamamen şirket tarafından yönetiliyor. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Ripple 2020’de hala satın almaya değer mi?

Spark token airdropu sonrası yaşanan düşüş, XRP’yi dipten almak için bir fırsat olabilir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Ripple 2020’de yükselecek mi?

Bitcoin’deki yükeliş devam ederse; Ripple (XRP) fiyatı bir önceki zirveleri yeniden test edebilir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Ripple 2021’de yükselir mi?

Evet XRP, 2021’de yükselebilir. Uzmanların 2021 için fiyat tahminleri ilk etapta 1 dolar. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

10 yılda Ripple değeri ne olur?

Kripto para analistleri, Ripple’ın 10 yıl içinde 10 ila 14 dolara yükseleceğini tahmin ediyor. Daha fazla bilgi için tıklayınız

Paylaşım için teşekkürler

Paylaşımlarınız bize güç veriyor…

İlgili Haberler

Ripple yorum: Garlinghouse açıklamalarını itiraf olarak mı anlamalıyız? TAKİP ET

Coinajans.com

Ripple’dan Güneydoğu Asya’da gücüne güç katacak hamle! TAKİP ET

Coinajans.com

SEC-Ripple davasını yerinden oynatabilecek önemli gelişme TAKİP ET

Coinajans.com

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası