CoinAjans.com
Ripple Haberleri

Ripple’dan XRP’yi merkezsizleştirecek kritik hamle! TAKİP ET

ripple haberleri coinajans.com
koinmedya_brave

Ripple, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun (SEC) açtığı dava ile uğraşırken, merkezilik eleştirilerini azaltmak adına önemli bir adım geldi.

Ripple haberleri: XRP, yeni validatör ile daha merkezsiz hale geliyor!

ABD merkezli blockchain şirketi PAC Global, XRP Ledger üzerindeki işlemleri doğrulamak için artık kendi düğümünü çalıştırdığını duyurdu.

Bu yeni bir validatör (doğrulayıcı), XRP’nin daha merkezsiz hale gelmesini sağlıyor.

Ripple nedi? XRP nedir?

San Francisco merkezli blockchain şirketi, eş zamanlı büyük bir ödeme sistemi (RTGS), para borsası ve gönderi networku olarak hizmet veriyor. İşlem kayıtlarını sürekli karşılaştıran ve bağımsız bir şekilde onaylayan serverlere sahip bir network ve genel bir Ledger kullanıyor.

XRP Ledger, ağdaki işlemleri gerçekleştirmek için güvenilir validatörlerden oluşan benzersiz bir düğüm listesi (UNL) tarafından çalıştırılır, burada en önemli amaç çift harcamaları önlemektir.

Bitcoin gibi Proof of Work algoritmasını kullanan kripto paraların aksine XRP, ledger adı verilen blockchain tabanlı defterlerinin tamamen şirket tarafından yönetildiği, madenciliği yapılmayan bir kripto para birimidir. 

Yatırımcının gözdesi Bitcoin değil Ripple! eToro’nun son verileri böyle bir veri ortaya koyuyor. Platform üzerinden XRP yatırımı olan kullanıcıların oranı BTC’nin açık ara önünde.

Şöyle ki; XRP transferleri gibi tüm Ripple işlemleri XRPL olarak adlandırılan kayıt defterlerinde (ledger) tutuluyor. Bu kayıtlar, ledgerdeki tüm işlemleri sürekli olarak birbiriyle kıyaslayan bağımsız validatörlar, yani doğrulama düğümleri, tarafından yönetiliyor.

“sportsbet”

Yani “node (düğüm)”, ağın korunmasına yardımcı olan bir bilgi işlem cihazı olarak tanımlanabilir. 

Burada herkes validatör olarak hangi düğümlere güveneceğini kendisi seçebilir. Ancak Ripple müşterilerine, işlemlerin doğrulanmasında güvenilir bir katılımcı listesi olarak Unique Node List’i (UNL) kullanmayı tavsiye ediyor. UNL, network kurallarını kontrol eder ve diğer taraftan problemli onaylayıcılara karşı koruma sağlar.

Şu anda, 150’den fazla validatör ledger da faaliyet gösteriyor. Üniversiteler, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar ve bankalar kendi düğümlerini yönetebilirler.

Örneğin, 2019’un sonlarında işlemleri doğrulamaya başlayan Tokyo Üniversitesi, Ripple’dan milyonlarca fon alan University Blockchain Research Initiative (UBRI)’in bir parçası.

Ayrıca mevcut UNL’de, Coil, Bitso, Bithomp ve Ripple gibi validatörler yer alıyor. PAC Global de, Ripple tarafından finanse edilen blockchain projesi Flare Networks’ün ortağıdır.

Ripple artık bu doğrulayıcıların çoğunu yönetmese de hala önerdiği kendi UNL‘sini yayınlıyor. Bu da zaten ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından açılan davaya konu olan bir gerçek.

Sorun şu ki; mevcut doğrulayıcılar içindeki en büyük paya sahip düğümler, hala Ripple tarafından finansal olarak destekleniyor. Şirket, kötü niyetli oyuncuların işlemleri sansürlemek için işbirliği yapmasını engellemeyi amaçlıyor. Fakat Ripple’ın desteği olmadan bu validatörerin düğümlerini çalıştırmaya devam edip etmeyeceği sorusu merak konusu olmaya devam ediyor.

Kaynak

Ripple çıkış arıyor: Bu strateji doğru olabilir! (19 Mart 2021)

“Öldürmeyen acı güçlendirir” özdeyişi Ripple için de geçerli olacak mı? Hatırlanacağı üzere ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple’ı piyasaya illegal biçimde menkul değer sürmek suçlaması ile mahkemeye verdi. Bu olayın ardından ABD merkezli birçok kripto para borsası Ripple’ın XRP’sini liste dışı bıraktı.

Mahkeme kararının etkisi ile Ripple, 2020-2021 döneminde yaşanan boğa sezonunu değerlendiremiyor. Ethereum ve Bitcoin rekordan rekora koşarken XRP’nin 2018 yılının rekorunu aşması neredeyse imkansız gibi. Ripple şirketinden yapılan açıklamalarda ise Ripple’ın şimdiden mahkemeden gelecek olumsuz haberi kabullenmiş oldukları anlaşılıyor. Ripple’ın CEO’su Brad Garlinghouse’un geçtiğimiz günlerde “Ripple çekip gitse bile XRP yoluna devam eder açıklamasını birçoğumuz itiraf olarak anladık.

Lütfen Bkz: XRP fiyat tahminleri

Ripple, alternatif açılımlarla mahkemeden gelecek olumsuz haberin yıpratıcı etkilerine şimdiden ön almaya çalışıyor. Bu noktadan sonra en mantıklı politika ABD piyasalarına değil de alternatif piyasalara odaklanmak olacaktır. Zira Ripple da bunu yapıyor. Ripple Avrupa ve Uzak Doğu piyasalarına açılıyor. Bu sayede ABD piyasasındaki kayıplarını bir nebze azaltabilir.

“daisyturkiye”

Ripple Uzak Doğu Asya piyasaları için profesyonel bir ismi işe aldı ve görevlendirdi. UBER’in eski yöneticilerinden Brooks Entwistle, Ripple’ın Uzak Doğu Asya sorumlusu olarak görev yapacak. Böylece Ripple, Asya piyasalarına daha da odaklanmış olacak.

Entwistle UBER’in başındayken şirketi uluslararası bir marka haline getirdi. UBER’deki vizyonunu Ripple’a aktarabilirse XRP, ilk 3’te olmasa dahi ilk 10’daki iddiasını sürdürebilir.

Aşağıdaki grafikte XRP fiyatlarının son dönemdeki performansını görüyoruz.

ripple haberleri Ripple'dan XRP'yi merkezsizleştirecek kritik hamle!

Kaynak

ripple haberleri Ripple'dan XRP'yi merkezsizleştirecek kritik hamle!

Hatırlarsanız geçtiğimiz ay Ukrayna Merkez Bankası dijital parası için XLM’i seçtiğini duyurmuş ve XLM’de eşine az rastlanır bir pump hareketi yaşanmıştı. Benzer şekilde Fransa Merkez Bankası’ndan yapılacak resmi bir Ripple açıklaması, XRP’yi öngörülemez bir yükseliş furyasına sokabilir.


Ripple nedir?

Ripple; finansal işlemleri daha hızlı, daha ucuz, ve daha şeffaf hale getirebilmek amacıyla ödeme ağ teknolojilerine odaklanan bir blockchain firmasıdır. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

XRP nedir?

XRP coin, bu platformda işlemleri kolaylaştırmak için, Ripple tarafından 2012 yılında piyasaya sürülen bir dijital para birimidir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Ripple XRP coin ile neyi amaçlıyor?

Geleneksel ödeme ve sınır ötesi para transfer sistemini kökten değiştirerek, daha hızlı ve ucuz hale getirmeyi amaçlıyor. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

XRP madenciliği nasıl yapılır?

XRP’nin, Bitcoin veya Ethereum gibi madenciliği yapılamıyor. Bu iki kriptodan farklı olarak, XRP’nin konsensüs tabanlı kayıt defterleri (ledger) tamamen şirket tarafından yönetiliyor. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Ripple 2020’de hala satın almaya değer mi?

Spark token airdropu sonrası yaşanan düşüş, XRP’yi dipten almak için bir fırsat olabilir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Ripple 2020’de yükselecek mi?

Bitcoin’deki yükeliş devam ederse; Ripple (XRP) fiyatı bir önceki zirveleri yeniden test edebilir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Ripple 2021’de yükselir mi?

Evet XRP, 2021’de yükselebilir. Uzmanların 2021 için fiyat tahminleri ilk etapta 1 dolar. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

10 yılda Ripple değeri ne olur?

Kripto para analistleri, Ripple’ın 10 yıl içinde 10 ila 14 dolara yükseleceğini tahmin ediyor. Daha fazla bilgi için tıklayınız

Paylaşım için teşekkürler

Paylaşımlarınız bize güç veriyor…

İlgili Haberler

Ripple teknik analizi: XRP fiyatı 1 dolar, boğalar yoluna devam eder mi? TAKİP ET

Coinajans.com

Ripple teknik analizi: XRP yükselişe geçebilir! İşte nedeni TAKİP ET

Coinajans.com

İşte, balinaların ısrarla yükselttiği 3 coin! TAKİP ET

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası