CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Rus enerji devi Bitcoin madenciliği yapmaya başlıyor

kripto para haber coinajans

Dünyanın en büyük alüminyum ve güç üreticilerinden olan En+ şirketi şimdi de kripto para madenciliği işine yatırım yapmaya hazırlanıyor.

Şirketin finanstan sorumlu yöneticisi Mikhail Khardikov, firma sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada, son dönemde ciddi şekilde saha araştırması yaptıktan sonra bu alana yatırım kararı aldıklarını söyledi. En+, 3 yıl önce de Bratsk şehrindeki BitRiver adlı madencilik firmasına enerji satmış ve bu alanla ilk iletişimini sağlamıştı.

BitRiver şirketi, Sibirya’daki Bratsk hidroelektrik santralinin yakınındaki bir çiftlikte yaklaşık 100 megawatt değerinde ASIC makinelerini elinde bulunduran Rusya’nın en büyük madencilik tesisine sahip. Madencilik şirketi son dönemde Rusya’nın da verdiği destekle bölgede daha da büyümek istiyor ve En+ ile yapılan işbirliği de bunun bir parçası olarak görülüyor.

Kripto madencilik artık dev şirketlerde

Bilindiği üzere özellikle Bitcoin madenciliği artık evlerdeki bilgisayarlardan çıktı ve dev şirketlerin yaptığı bir iş kolu haline geldi. En+ şirketi Sibirya bölgesinde 4 hidroelektrik santraline sahip olan ve Rusya elektriğinin yüzde 7’sini üreten bir şirket konumunda…

Çin liderliği bitiyor mu?

Bitcoin madenciliğinde Çin’in liderliği herkesin bildiği bir konu ancak son dönemde ABD, Kanada, Rusya ve Kazakistan’ın bu konuda çok ciddi girişim ve yatırımları da mevcut. Sektöre dahil olan En+ şirketinin bu hamlesinin endüstrideki dengeleri değiştirebileceği belirtiliyor.

Dev ittifak!

En + ve BitRiver’ın kurduğu dev ittifakla birlikte yeni bir madencilik çiftliği kurulacak ve En+ yüzde 80, BitRiver ise yüzde 20’lik hisse payını elde edecek. Çiftlik, BitRiver’ın şu anki çiftliğinden çok uzakta olmayacak ve ASIC makinelerini burada tutmak isteyen madencilere de 10 megawatt’lık güç sunacak.

Mikhail Khardikov konuyla ilgili açıklamasında şu sözleri söyledi:

“Burada asıl yapmak istediğimiz, alüminyum üretimiyle elektrik üretimini birleştirmek. Bu da elektriği, şebeke aracılığıyla müşterilere satmak yerine, direkt olarak alüminyum üretiminde kullanmamızı sağlayacak. Özellikle madencilik çiftlikleri için elektriği bir ürüne çevirmek çok önemli”

Khardikov ayrıca, En+ şirketinin hem Rus hükumet yetkilileri hem de endüstrinin önemli katılımcıları ile sürekli görüşme halinde bulunduğunu ve ülkedeki kripto para regülasyonlarının, şirketler için daha verimli hale gelmesinin hedeflendiğini söyledi.

BitRiver CEO Igor Runets de ortaklık sayesinde firmalarının hedefledikleri büyüme rakamlarına çok daha hızlı ulaşacağını belirtti:

“Veri merkezlerimizi 2021 yılında önemli derecede büyütmeyi hedefliyoruz. Ülkedeki ve dünyadaki en büyük hidro-güç şirketlerinden biriyle iş birliği yapmak bu anlamda bizi hızlandıracak. En+ müşterisi olmaktansa, artık onlarla ortak duruma gelmek bizim harcamalarımızda da ciddi azalmalar yaratacaktır”

Firmanın en büyük hissedarı Rus milyarderi

Tüm bunların yanında En+ firmasının kripto para madenciliğine girişinin ayrı bir yönü de var. Şirketin en büyük hissedarı Oleg Deripaska, Rusya’nın 2. en büyük dolar milyarderi konumundaki kişi olarak görülüyor. Ülkenin 1 numaralı zengini konumundaki Vladimir Potanin de geçen yıl, şirketi Nornickel’in Rusya’da ürettiği metalleri tokenize etmeyi plânladığını duyurmuştu.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, 2018’de Deripaska’nın ABD yaptırımlarına maruz kalan işadamları listesine alındığını açıklamış, buna sebep olarak da, politikacılara yakınlığıyla birlikte Rusya’daki çürümüş sistemden yararlanan bir işadamı olmasını göstermişti.

Deripaska’nın hissedarı olduğu En+ firması da ABD yaptırımlarından nasibini almış ancak, Rus oligarkın şirket içindeki hisselerinde azalma olunca ABD En+ için uyguladığı yaptırımları kaldırmıştı. ABD Hazine Bakanlığı’nın açıklamasına göre Deripaska konusunda En+ taahhütte bile bulundu ve onun şirket içindeki hisselerinin azaltılacağının garantisini verdi. Derpaska şu an yüzde 45’lik hisseye sahip.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

BitMEX’in İlk Yatırımcılarından Biri, Borsayı Mahkemeye Verdi

Coin Ajans

Bitcoin ATM’sindeki sayısız olay, bakkalı bezdirdi: “Bu şeyi istemiyorum”

Çin’de bazı hükümet yetkililerine yerel dijital para (DCEP) dağıtılacak

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası