CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Rusya’da Kripto Para Yasağı Tasarısına Son İtiraz Adalet Bakanlığı’ndan

kripto para haber coinajans

Rus Adalet Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı’nın eleştirmesinden sadece bir hafta sonra aynı şekilde kripto para yasağı getiren yeni yasa tasarısına karşı çıktı. Tasarı Mart ayında milletvekilleri tarafından gündeme getirilmişti ancak yasaklama isteğinin arkasındaki gücün ise kriptoya yasakçı bir anlayışla bakan merkez bankası olduğu düşünülüyor. Tasarıya Rusya’nın kripto para topluluğundan da sert tepkiler gelmişti.

CoinDesk’in Rus gazetesi Izvestia’dan aktardığına göre; Adalet Bakanı yardımcısı Denis Novak, tasarı hakkında bakanlığın fikrini belirten dosyayı hazırladı ve önerideki tutarsızlıkları eleştirdi. Bakanlığın basın ofisi de Novak’ın cevabını doğrularken hükumetle birlikte çalıştığı belirtilen dijital ekonomi danışmanlar grubuna da bu cevabın iletildiği bilgisi verildi.

Tasarı, Rus vatandaşlarının ülke altyapısını oluşturan dinamiklerle kripto para içeren operasyonları yürütmesini yasaklıyor ancak bireylerin kripto paraları miras olarak ya da karşı tarafın iflasından dolayı elde edilecek varlık olarak kabul etmelerine de izin veriyor. Öte yandan Rusya’da mahkeme kararıyla kripto paralar, bir mal ya da mülk gibi ele alınabiliyor.

Adalet Bakanlığı aynı zamanda ele geçirilen kripto paralarla ilgili durumun açık olmadığına değindi. Normal şartlarda icra memurları tarafından açık artırmada satılması gerekir ancak tüm kripto para işlemleri yasa dışı sayılırsa bunun yapılması imkansız olacak. Zaten bakanlık da bu konuyla ilgili olarak bir hükumet kolunun seçilip Rus vatandaşlarının yurt dışında kripto para satabilmelerine yardımcı olmasını öneriyor.

Öte yandan tasarının baş savunucusu milletvekili Anatoly Aksakov, haber ajansı TASS’a verdiği bilgide tasarının dijital menkul kıymetler ile ilgili olan bölümünün son kontrollerinin yapıldığını ve geçmeye hazır olduğunu söyledi. Aksakov ayrıca kripto para işlemlerinin yasaklanması bölümünün ise zaman alacağını belirtti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

Blockchain.com borsası GBP sistemini başlatıyor

Coin Ajans

Binance Bir Bankaya Yatırım Yapmayı Planlıyor

Coin Ajans

Zcash (ZEC) büyük yatay direncin üstüne çıkmayı hedefliyor

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası