CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Şanghay’dan sonra Şenzen yönetimi de kripto paralara savaş açtı

kripto para haber coinajans
fairspin_koinmedya

Çin’de kripto paralara savaş açan şehirlere bir yenisi daha katıldı. Şanghay’dan sonra Şenzen de kripto para borsalarını soruşturuyor. Çin yönetimini ise açık bir şekilde blockchain taraftarı olduğunu belirterek, kripto para ve özellikle de Bitcoin işlemlerini yasaklamaya devam edeceğini ifade ediyor.


Blockchaine kucak açan Çin, kripto paralara savaş ilan etti

Şenzen belediyesinin finans departmanı, denetim için ismi açıklanmayan 39 kripto para borsasından oluşan bir liste hazırladı. Bu konudaki bilgiyi Çin Komünist Partisi’nin Şenzen Komitesi’ne bağlı olmakla bilinen Şenzen Özel Bölge Gazetesi paylaştı.

Habere göre, bu soruşturmalara Çin merkez bankası Çin Halk Bankası (ÇHB) ve diğer yerel makamlar da eşlik edecek.

Yetkili makamlar, kripto para borsalarında yasa dışı aktivite olup olmadığına bakacak. Mesela kara para aklamak gibi. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in yakın zamanda blockchain teknolojisini benimseyecekleri açıklamalarından sonra ülkede kripto para spekülasyonları da yükselişe geçti.

İlgili – Çin haberleri sonrası Bitcoin 7000 dolara geriledi

Gazetenin haberinde şöyle deniliyor: “Operasyonlarda üç faaliyete odaklanılacak. Birincisi, Çin’de sanal döviz alım satım hizmetleri sağlamak veya sanal döviz alım satım yerleri açmak. İkincisi, yurtdışı sanal döviz alım satım yerleri için hizmet kanalları sağlamak, bunlara acente işlemleri de dahil. Son olarak ise token satışı, yatırımcılar için fon toplama ya da Bitcoin ve Ethereum gibi sanal para işlemleri yapmak.”

Çin medyası, ülkenin çıkaracağı ulusal kripto para için “dijital para” ifadesini kullanıyor. Bu haberlerde ise Bitcoin ve diğer kripto paralar için ise “sanal para” ifadesini kullanması dikkat çekiyor.

Yetkililerden bu denetleme ve soruşturmaların 25 Kasım’a kadar tamamlanması isteniyor. Eğer yasaları ihlal eden her hangi bir borsa tespit edilirse de kapatılacak.

İlgili – Çin Başkanı’nın TRON, NEO ve Ontology fiyatları üzerine etkisi

Daha geçen hafta Şanghay yönetimi şehirdeki kripto para borsalarını denetlemişti. Özellikle kripto para işlemleri yapan, token satan ve yurt dışı kaynaklı ICO dağıtımı gerçekleştiren işletmeler incelemeye tabi tutulmuştu.

Öyle görünüyor ki Çin yönetimi kripto para sektörü üzerinde yeni ve sıkı önlemler alıyor. Bu ayın başlarında Çin sosyal medyası Weibo, kripto para borsası Binance ve blockchain projesi Tron Vakfı’nın resmi hesaplarını kapatmıştı. Gerekçe olarak ise “kanun ve yönetmelik ihlalleri ve Weibo Topluluk Sözleşmesinin ilgili hükümlerini ihlal etmek” gösterilmişti. Buna rağmen OKex ve Huobi kripto para borsalarının hesaplarına dokunulmadı.

Kaynak

İlgili Haberler

Polkadot ve Uniswap fiyat analizi: Altcoinlerde son durum ve beklenen yön

Flaş gelişme: En büyük hedge fonlarından biri Bitcoin piyasasına giriyor!

Coin Ajans

Bu Bitcoin yatırımcısı, dün basit bir hatayla tam 1400 BTC kaybetti

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası