CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

Satoshi Döneminde Çıkarılan 500.000 Dolarlık Bitcoin 10 Yıl Sonra Harekete Geçti

bitcoin haberleri coinajans.com

Kriptokoin.com – 2010 yılında çıkarılan 50 Bitcoin (BTC), popüler kripto para borsası Bitfinex’e ait gibi görünen sıcak bir cüzdana taşındı.

Yaklaşık 500.000 dolar değerindeki Bitcoin’ler, birkaç gün önce Bitfinex’in sıcak cüzdanlarından birine taşındı. Bu işlem sıradan bir işlem gibi görünse de, söz konusu BTC’nin Mayıs 2010’da çıkarılmış olması ve o zamandan beri dokunulmamış olması durumu değiştiriyor. O sıralar Bitcoin’in anonim yaratıcısı Satoshi Nakamoto hala aktifti.

Satoshi zamanından kalma 50 BTC hareket halinde

Birkaç gün önce heyecan verici bir işlem gerçekleşti. 1 Ekim 2020’de bir kişi, popüler kripto para borsası Bitfinex’e ait gibi görünen bir cüzdana, şu anda değeri 500.000 doların biraz üzerinde olan 50 BTC’yi gönderdi.

Bu, sıradan bir günlük işlem görünse de gönderen adrese daha yakından bakıldığında; bunun şimdiye kadar gerçekleştirdiği yalnızca ikinci işlem olduğu ortaya çıkıyor.

Adresin daha önce gerçekleştirdiği tek işlem 25 Mayıs 2010’daydı ve bir blok ödülüydü. Bu, adresin on yıl önce Bitcoin ağında blok madenciliğinden aldığı 50 BTC’lik ödül sonrası varlığa hiç dokunmadığı anlamına geliyor.

O zamanlar BTC neredeyse değersizdi, bu nedenle karşılığını fazlasıyla aldığı söylenebilir. Bu işlemin, Bitcoin ağının gizemli yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun hala aktif olduğu dönemlerde olması da ilginçtir. Popüler forum Bitcointalk’tan elde edilen veriler, Satoshi’nin en son Aralık 2010’da etkin olduğunu gösteriyor.

Bitcoin fiyatı sabit

Eski adreslerden gelen Bitcoin’lerin bir borsaya gönderilmesi bir ilk defa yaşanan bir durum değil. Bu yıl Mayıs ayında, bir kişinin 2009’da çıkarılan 50 BTC’yi bilinmeyen bir cüzdana gönderdiği bildirilmişti.

Pek çok topluluk üyesi Mayıs ayında gerçekleşen bu işlemin Satoshi tarafından yapılmış olabileceğini ve daha fazla dump’ın gelebileceğini düşünüp panik yaptığı için BTC fiyatı düşmüştü.

Bu sefer durum böyle olmadı. Konuyla ilgili yorum yapan Binance CEO’su Changpeng Zhao, “geçen sefer (5 ay önce) bu %7’lik bir düşüşle bağlantılıydı. Şimdiki, hiçbir şey. Korelasyon nedenselliği kanıtlamaz,” dedi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

Scott Melker “Uçacaklar” Dedi ve Bitcoin, Ripple, HOT ve 2 Altcoin’e Yönelik Tahminini Açıkladı

Coin Ajans

“Tarihi Zirveler Geliyor!”: Ünlü Yönetici Bitcoin ve Ethereum’un Göreceği Seviyeleri Açıkladı

JP Morgan, CME’nin yeni Bitcoin opsiyon sözleşmelerine büyük ilgi bekliyor

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası