CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

SEC Başkanı Clayton’ın Görevinden Ayrılacağı Açıklandı: Bitcoin İçin Ne Anlama Geliyor?

bitcoin haberleri coinajans.com

Kriptokoin.com – ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton, bu yılın sonunda görevinden ayrılacak.

Pazartesi günü bir basın bülteninde açıklananlara göre Clayton, 3,5 yıl boyunca; SEC’in “tarihi üretkenlik ve benzeri görülmemiş zorluklar dönemi” olarak adlandırdığı süreç boyunca ABD düzenleyicisine liderlik etti. Clayton duyuruda, “Çeşitli ve kapsamlı SEC ekibinin sıkı çalışması sayesinde, yatırımcı korumalarını iyileştirdik; küçük ve büyük işletmeler için sermaye oluşumuna teşvik ettik ve pazarlarımızın daha şeffaf ve verimli işlemesini sağladık” dedi.

Kripto topluluğunda Clayton, Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonları (ETF’ler) konusundaki temkinli duruşuyla da tanınıyor. Liderliği altında SEC, dolandırıcılık ve piyasa manipülasyonu ile ilgili endişeler nedeniyle bir Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) için sunulan teklifleri sürekli olarak reddetmişti. Bununla birlikte, son zamanlarda Clayton, tokenize edilmiş bir ETF fikrine açık olduğunu ifade ederek bu duruşunu yumuşattı.

Dijital varlıklar alanındaki rolüyle ilgili olarak, 2019’da bir Senato komitesine SEC’in “yatırımcıları ve pazarları korurken yeniliği ve sermaye oluşumunu teşvik eden ölçülü; ancak proaktif bir düzenleyici yaklaşım” benimsediğini söylemişti.

SEC, gözetimi altındaki ICO projelerine karşı çok sayıda önlem aldı, ancak token ihraçlarının, kurallara uyulduğu sürece fon toplamanın etkili bir yolu olabileceğini söyledi. Clayton’ın istifa kararı, Beyaz Saray’daki başkanlık yönetimindeki değişikliğin öncesinde geldi.

Başkan seçilen Joe Biden henüz SEC başkanı rolü için bir isim önermemiş olsa da, geçiş ekibi üyeleri arasında Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) eski başkanı Gary Gensler de yer alıyor ve bu da Biden’ın liderliği altında daha sıkı bir düzenleyici gözetim görüleceği olasılığını öne sürüyor.

Jay Clayton’ın SEC’ten ayrılmasıyla Bitcoin ETF’lerine yeşil ışık yakılabilir mi?

Galaxy Digital’in CEO’su ve Bitcoin yatırımcısı Mike Novogratz, daha önce verdiği bir röportajda SEC’in şimdiye kadar hiçbir ETF başvurusunun kabul olmamasını Clayton’a bağlayıp, gitmesi durumunda ETF’lere yeşil ışık yakılabileceğini söylemişti. Ayrıca CrunchBase ve TechCrunch kurucusu Michael Arrington, attığı bir tweet’te şu ifadeleri kullanmıştı:

“Ne olursa olsun, Jay Clayton’ın SEC’ten ayrılması kripto dünyası için bir kazanç olur.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

Demeester: “Bitcoin 5000 doları görmeden düşüş döngüsü sona ermez”

Coin Ajans

Bitcoin korku ve açgözlülük endeksi BTC yatırımı için sinyal veriyor

10.000 ve 12.000 Doları Bildi! Analist, Şimdi Bitcoin’de Bu Seviyelerin Müjdesini Verdi

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası