CoinAjans.com
Cardano Haberleri

Şok! Japonya Dijital Yen’e geçiyor – İşte ayrıntılar… TAKİP ET

cardano haberleri coinajans
huobi_koinmedya

Japonya Dijital Yen’e geçmeye hazırlanıyor! Hükümet yetkilileri, Merkez bankası destekli bir dijital para birimi (CBDC) çıkarma planı kapsamında önemli çalışmalar yürütüyor. 


Japonya Dijital Yen’e ne zaman geçecek?

Japonya hükümetinin, merkez bankası destekli bir dijital para birimi (CBDC) çıkarmayı düşündüğü yönünde ciddi söylentiler var.

Japonya’nın en büyük finans gazetesi Nikkei, salı günü yaptığı haberin açıklamasında, hükümetin CBDC planını bu yıl politika çerçevesine dahil edeceğini söyledi.

Rapora göre, böyle bir planın, hükümetin çalışmalarının kapsamına dahil edilmesi resmi hükümet politikası haline gelmesini sağlayacak.

koinmedya_brave

Şok! Japonya Dijital Yen'e geçiyor

Peki tam olarak CBDC nedir?

CBDC, herhangi bir ülkenin fiyat parasının dijital forma dönüştürülmüş şeklidir. Yasal düzenlemelerle uyumlu olarak çıkartılır.

Merkezi otoritenin kontrolünde olan bir elektronik para olarak düşünülebilir. Fiziksel olarak basılan paralardan farklı olarak; Merkez Bankası tarafından elektronik bir para olarak piyasaya sürülür ve bu para tamamiyle ülke hükümetinin desteğini alır.

Rapora dönecek olursak; Japonya, ABD ve Avrupa ülkeleri gibi başka ülkelerle koordineli olarak CBDC çıkarma ile ilgili araştırmalar yapmak istiyor.

koinmedya_brave

Haber, Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) fizibilitesini teknik açıdan kontrol etmek için, bir CBDC ile test yapacağını açıkladıktan sonra gündeme geldi.

Zaten Japonya’nın bir süredir CBDC konusunu araştırdığı biliniyordu. Ocak ayında Japonya Merkez Bankası, dijital para birimlerini araştırmak için beş büyük merkez bankası olan İngiltere Merkez Bankası, Kanada Merkez Bankası, Avrupa Merkez Bankası, Sveriges Riksbank (İsveç) Merkez Bankası ve İsviçre Ulusal Merkez Bankası ile ortaklık kurdu.

Fakat daha önce Japonya Dijital Yen çıkarma konusunda yakın vadeli bir planı olmadığını söylemiş olsa da son haberler aksini gösteriyor.

Zira bazı yetkililer, Çin’in dijital para birimi “neredeyse hazır” olduğu için, bu konunun aciliyet arz ettiğini ifade ediyor. Nitekim daha önce de bir Japon milletvekili, Japonya’nın Çin’in dijital yuanının potansiyel etkisini azaltmak için ABD’nin desteğine ihtiyaç duyacaklarını söylemişti.

Ayrıca KoinMedya olarak Japonya dış ilişkilerden sorumlu bakan yardımcısı Norihiro Nakayama’nın konuya ilişkin açıklamalarına yer vermiştik.

“Çin, Dijital Yuan için ciddi çalışmalar yürütüyor. Bizim de bu yönde benzer çalışmalara başlamamız gerekiyor.”

Japonya Merkez Bankası dijital parası için hazırlanan yasa tasarısı ise eski ekonomi bakanı Akira Amari tarafından yönetilen bir ekip tarafından hazırlanmıştı.

Bu arada Amari, fiat paraların piyasadan tamamen silineceğini düşünmüyor. Ancak; gelecekte dijital para ve nakit paranın ortak kullanılacağı bir ekonominin olacağını ileri sürüyor.

Kaynak

Paylaşım için teşekkürler

Paylaşımlarınız bize güç veriyor…

İlgili Haberler

Kripto para piyasında düşen kama grafiği, fiyatı hangi yöne kırar? TAKİP ET

Güncel VeChain/VET coin fiyat tahmini 2020-2025-2030 TAKİP ET

Kripto dünyasında bir ilk! Mastercard ile kripto para harcama dönemi başladı TAKİP ET

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası