CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Son “kale” düştü: Bithumb, gizlilik odaklı kripto paraları tamamen kaldırıyor

kripto para haber coinajans

Gizlilik odaklı kripto para birimi Monero’nun (XMR) Güney Kore’de listelendiği son borsa da platforma veda etti. Ülkenin en büyük borsalarından biri olan ve küresel çapta da faaliyet gösteren Bithumb, dün resmi olarak XMR’yi liste dışı edeceğini açıkladı.

Güney Kore’de Monero’ya büyüyen tepki

Yakın zaman önce Güney Kore’de büyük bir cinsel zorbalık skandalı patlak vermişti. Telegram üzerinde çeşitli sohbet kanalları oluşturulduğu ve binlerce üyeye sahip bu kanallarda genç kızlara şantaj ve tehditle çektirilen cinsel görüntülerin bulunduğu belirlenmişti. İlgili kanallara girişin ücretli olduğu, hatta buradaki parasal işlemlerde XMR kullanıldığı iddia ediliyordu.

Bu olayın ardından ülkede faaliyet gösteren kripto para borsaları XMR’yi liste dışı etme kararı almış, son kale Bithumb kalmıştı. Şimdi borsa, 1 Haziran itibari ile kripto para platformundan tamamen kaldıracak. Para çekme işlemleri de 29 Haziran’a kadar gerçekleştirilebilecek.

Bithumb’dan yapılan açıklamada, Güney Kore’de meydana gelen bu olayın kripto paranın kaldırılmasının tek nedeni olmadığı, ayrıca XMR’nin işlem hacimlerinin de azaldığı kaydedildi.

XMR, kullanıcılarına tam gizlilik sağlayan bir kripto para. Bu kripto para ile yapılan işlemlerde gönderilen miktar, gönderici ve alıcı adresler bütünüyle gizli tutuluyor.

XVG de borsadan çıkarılıyor

Bithumb, bir başka gizlilik odaklı kripto para Verge’ü (XVG) de liste dışı edeceğini bildirdi. XVG desteği de 1 Haziran’da sonlandırılacak ve çekme işlemleri 29 Haziran’a kadar yapılabilecek.

Bithumb’da son 24 saatte 275 milyon dolarlık alım satım gerçekleştirildi. Borsada XMR/KRW çiftinin aynı periyottaki işlem hacmi de 4.4 milyon dolar. XVG/KRW’deki hacim de yaklaşık 18 milyon dolar.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

Altın teminatlı DGX token Switcheo platformunda listelendi

Coin Ajans

ChainLink artık 5 devden biri! TAKİP ET

Bitcoin ABD-İran Geriliminden Nasıl Etkilendi?

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası