CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

Square 50 Milyon Dolarlık Bitcoin Alımı Yaptı – İşte Ayrıntılar

bitcoin haberleri coinajans.com

Kriptokoin – Ödeme şirketi Square, 50 milyon dolarlık bitcoin satın alımının sürpriz olarak ortaya çıkmasının ardından Perşembe günü gündem yarattı.

Ayrıntılarda Neler Var?

Ayrıntılar, Square’in yatırım tezi, satın alma sürecine nasıl yaklaştığı ve bu Bitcoin’leri güvende tutma yöntemiyle ilgili ayrıntılar sunan bir basın bülteninde yer aldı.

Bitcoin tutkuları hakkında hiçbir sır saklamayan bir şirketin yaptığı dikkate değer bir açıklama bu. Nitekim, Square, 2020’nin ikinci çeyreğinde Bitcoin satışlarından 17 milyon dolar brüt kar elde etti. Şirketin üçüncü çeyrek kazancı 5 Kasım’da açıklanacak.

Açıklamada Square, “büyük ölçüde ABD doları cinsinden bilançomuzu genişletmek ve Bitcoin’e anlamlı bir yatırım yapmak için şimdi doğru zaman olduğuna inanıyoruz” diyor.

Firma, “Bitcoin’i küresel ekonomik güçlenmenin bir aracı olarak görüyoruz; bu, dünyanın dört bir yanındaki bireylerin küresel bir para sistemine katılmaları ve kendi finansal geleceklerini güvence altına almaları için bir yol sunuyor” vurgusu yapıyor.

Bitcoin Alımı

Bu amaçla Square yaklaşık 4.709 BTC satın aldı. Şirketin ilk olarak Ağustos 2018’de açıkladığı bir yaklaşım olan “Cash App’ın Bitcoin ticaret ürününün bir parçası olarak şu anda kullandığımız bir bitcoin likidite sağlayıcısından” tezgah üstü olarak BTC satın alındı.

Square, süreci şu şekilde ayrıntılı olarak açıkladı:

“Maliyetle ilgili riskleri azaltmak için, halka açık bir bitcoin endeksinin üzerinde bir spread pazarlığı yaptık ve düşük beklenen fiyat volatilitesi ve yüksek piyasa likiditesi ile önceden belirlenmiş bir 24 saatlik süre boyunca Zaman Ağırlıklı Ortalama Fiyat (TWAP) kullanarak alım satım gerçekleştirdik. Likidite sağlayıcılarımızı seçerken değerlendirdiğimiz kriterler arasında fiyatlandırma, yıllık ticaret masası hacmi ve mevcut ticaret ve uzlaştırma raylarımızla entegrasyonlar yer alıyordu.”

Square, komisyoncunun kimliğini açıklamadı, ancak “geçmişte kullanılmış” dediği komisyoncuların bir listesini vurguladı. Liste, Cumberland, itBit, Genesis ve Circle gibi önemli kişileri içeriyor.

Bitcoin’ler Nerede Tutulacak?

Square ilk olarak 2018 sonbaharında Subzero adlı açık kaynaklı bitcoin saklama altyapısını tanıttı.

Subzero, Square’in GitHub sayfasında açıklandığı gibi, Donanım Güvenlik Modüllerinin (HSM’ler) kullanımına odaklanmıştır. Bunlar, özel anahtarları kurcalamaya dayanıklı bir şekilde saklamak için kullanılan fiziksel aygıtlardır. Birisi HSM’nin içinde bulunan özel anahtarla bir işlem imzalamak istediğinde, onu erişmek istediği bilgisayara bağlar. Esasen bu, bitcoin anahtarlarını tutmak için elde tutulan bir tür parola.

Square’in GitHub sayfası, Subzero’nun arkasındaki bazı ayrıntıları, fonları soğuk depolamadan – yani çevrimdışı depolamadan – nasıl taşımak için birkaç farklı tarafı içeren bir imza aşaması gerektirdiğini açıklıyor.

“Çevrimdışı HSM’ler iş mantığı kurallarını uygulayabilir, örneğin yalnızca Square’in sahip olduğu adreslere para gönderilmesine izin veririz. Böyle bir plana genellikle derinlemesine savunma modeli denir. Çevrimiçi / çevrimdışı yalıtımı şu şekilde sürdürürüz: Subzero’nun geliştiricileri, işlem meta verilerini içe aktarır ve imzaları QR kodlarını kullanarak dışa aktarır.”

Square 50 Milyon Dolarlık Bitcoin Alımı Yaptı – İşte Ayrıntılar 3

Square, Bitcoin varlıklarını denetlemek için Beancounter adlı ikinci bir araç kullanıyor.

Ekstra bir destek olarak, Square açıklamada fonlarının çalınması durumunda sigortaya da sahip olduğunu söyledi.

Firma, “Bu yatırım soğuk depoda tutulsa da, Bitcoin’lerimizi daha fazla korumak için Square, hem sıcak cüzdan hem de soğuk depolamada bitcoin iç veya dış hırsızlığına karşı koruma sağlamak üzere bir Suç sigortası poliçesi sürdürüyor” açıklamasında bulunuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

CryptoQuant, BTC vadeli işlemlerinin son derece temkinli yapıldığını açıkladı

Trump-Biden Tartışması Endişe Yaratırken Bitcoin ve Borsalar Nasıl Tepki Verdi?

Bitcoin 16 Bin Doları Geçerken Ethereum Neden Düşüyor?

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası