CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

Square’den Bitcoin Madenciliğini Çevre Dostu Hale Getirmeye Yönelik Büyük Adım

bitcoin haberleri coinajans.com

Kriptokoin.com – Salı günü, ödeme devi Square, 2030 yılına kadar karbon nötr duruma geçme yönünde büyük bir hamle yaptığını duyurdu.

Girişimin bir parçası olarak Square, “Bitcoin ekosistemi içinde yenilenebilir enerjilerin benimsenmesine ve verimliliğine yardımcı olan şirketleri desteklemeyi” amaçlayan Bitcoin Temiz Enerji Yatırım Girişimi’ne (Bitcoin Clean Energy Investment Initiative) 10 milyon dolar ayıracak.

Square, CashApp’ın arkasındaki firma. Kullanıcılarına kripto para hizmeti sunan büyük bir firma. Bugünkü duyurusunda Square, Bitcoin’i “Square’in ayak izinin benzersiz bir parçası” olarak tanımladı. Hem Square hem de Twitter’ın CEO’su olan Jack Dorsey şunları söyledi:

“Kripto para biriminin sonunda tamamen temiz enerji ile destekleneceğine, karbon ayak izini ortadan kaldıracağına ve küresel olarak yenilenebilir enerjilerin benimsenmesini sağlayacağına inanıyoruz.”

Bitcoin ağının karbon ayak izi, yıllar boyunca büyük tartışmalara konu oldu. 2019’da yapılan bir çalışma, BTC’nin toplam karbon üretimini bazı küçük ülkelerinkiyle karşılaştırılabilir miktarda olduğunu tahmin etmişti. Geçen hafta yapılan bir araştırma da bu rakamlara benzer sonuçlar sunuyor.

Tartışmayı karmaşıklaştıran şey, BTC madenciliği için tüketilen özel güç kaynaklarıdır. Ağın madencilik endüstrisi daha rekabetçi hale geldikçe, büyük madenciler, kar marjlarını en üst düzeye çıkarmak için zaten fazla enerji üreten alanlara akın ediyor. Hidro ve nükleer santrallerin bulunduğu yerler, popüler yerler. Son tahminler, madencilerin büyük çoğunluğunun, yenilenebilir enerji kaynaklarına bağlı olduğunu söylüyor.

Ayrıca Square, diğer girişimlerin yanı sıra, kripto için bir patent grubu oluşturuyor. Coinbase birkaç gün önce bu gruba katıldı.

Ayrıca Square’in 4.709 Bitcoin’i olduğunu da belirtmek gerekir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

Piyasayı Sarsan İddia: Çinli Balina, Bitcoin’deki Çöküşün Ortasında İntihar Etti!

Coin Ajans

İşte Efsane Analistten “Tüm Endişeleri Dağıtacak” Bitcoin Tahmini

Coin Ajans

73 Milyar Doları Yöneten Şirket Bitcoin’e Yatırım Yapmaya Başladı!

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası