CoinAjans.com
Altcoin

Stabil coin işlem hacmi 2020’nin ilk çeyreğinde rekor kırdı

Stabil coin işlem hacmi 2020’nin ilk çeyreğinde rekor kırdı 1
koinmedya_googlenews

Kripto para piyasalarında stabil coin‘lerin yıldızı gittikçe parlıyor. Stabil coin işlem hacmi 2020’nin ilk çeyreğinde rekor kırdı.


Stabil coin işlem hacmi rekor kırıyor

Stabil coin (İstikrarlı Coin) değerini dolar ya da euro gibi fiat paralar ya da bir grup para birimine sabitlemiş kripto paralar olarak tanımlanıyor. En bilindik stabil coin’ler: Tether (USDT-ETH, USDT-TRX), PAX, TUSD, USDC ve DAI. Facebook’ın çıkarmayı planladığı Libra ve Telegram’ın Gram para birimleri de bir çeşit stabil coin olarak tanımlanabilir.

Lütfen Bkz: Telegram token mahkeme engeli ile karşılaştı

İlerleyen yıllarda isimleri çokça duyacağımız merkez bankaları dijital para birimleri de özünde bir stabil coin özelliği taşıyor. Ülkeler kendi çıkaracakları ulusal kripto paraların değerlerini kendi ulusal para birimlerinin değerlerine bire bir eşitleyeceklerdir.

The Block’un hazırladığı rapora göre 2020 yılının ilk çeyreğinde stabil coin işlem hacmi, son 9 çeyrek dönemin en yüksek hacmine ulaştı. 2020’nin ilk çeyreğinde elde edilen işlem hacmi 90 milyar doları geçiyor.

2020’nin ilk çeyreğinde sağlanan işlem hacmi, tek başına 2018 yılının tamamında gerçekleşen işlem hacmine yaklaşıyor. Aşağıdaki tabloda çeyrek dönemler halinde stabil coin işlem hacmini görüyoruz.

Stabil coin işlem hacmi Stabil coin’ler içerisinde en yüksek hacme ulaşan coin, Ethereum destekli Tether (USDT-ETH). İkinci sırada ise Tron destekli Tether yer alıyor (USDT-TRX). Aşağıdaki grafikte işlem hacminin stabil coin’lere göre dağılımını görüyoruz.

stabil coin işlem hacmi Stabil coin işlem hacmi 2020’nin ilk çeyreğinde rekor kırdı2019 yılında stabil coin’lerin toplam hacmi 271 milyar doları buluyor. Aynı yıl PayPal işlem hacmi ise 712 milyar dolar civarında. 2021 yılında stabil coin’lerin işlem hacmi PayPal’ı geride bırakabilir.

Lütfen Bkz: CNBC’de sahte Bitcoin işlem hacmi tartışılıyor

The Block ve CoinMarketCap işlem hacmi verilerinde ciddi fark dikkat çekiyor. Yazının kaleme alındığı saatte CoinMarketCap verilerine göre 24 saatlik Tether işlem hacmi 40 milyar dolara yaklaşıyor. Borsalar kendi işlem hacimlerini yüksek göstermek için robotik yazılımlar sayesinde sahte işlem hacmi oluşturabiliyor. Bu nedenle CoinMarketCap işlem hacmi şişirilmiş hacim olarak biliniyor.

Kaynak

İlgili Haberler

Bloomberg En İyi Kripto Paraları Açıkladı: Bu Altcoin, Bitcoin’i Bile Solladı!

Coin Ajans

Bitcoin, Ripple ve Ethereum Şahlandı! Bu İki Neden Fiyatları Pump’lıyor

Coin Ajans

Ethereum Classic 2017’deki boğa döngüsünü tekrarlayabilir

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası