CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Stabil kripto paraların patlama yılı 2020: 10 milyar dolar geçildi

kripto para haber coinajans

Bitcoin, nispeten 10 bin dolar seviyelerine yakın seyrederken toplam stabil kripto para arzı da ilk kez 10 milyar doları geride bıraktı.

Haberin yayına girdiği dakika itibari ile tüm stabil kripto paraların toplam arzı, 10.6 milyar dolar seviyesinde.

Alana, yüzde 85’in üzerinde piyasa payı ve 8.9 milyar dolarlık arzıyla Tether liderlik etmeye devam ediyor. Onu, yüzde 7.2’lik piyasa payıyla USDC izliyor.

2020 yılı stabil kripto paralar için çılgın bir yıldı. Şubat ayının başlarından bu yana pazar, yüzde 80 büyüme kaydetti. Öte yandan Tether’ın piyasa payı da Şubat başlarındaki yüzde 82’lik seviyeden yüzde 85’e çıktı.

Stabil kripto paralar, değeri sabitlemek ve kripto para piyasalarındaki aşırı fiyat oynaklığından etkilenmemek için kullanılıyor.

Binance tarafından yapılan, geçtiğimiz aylarda yayınlanan ve 100 bin dolar ile 25 milyon dolar arasında değişen portföy büyüklüklerine sahip 69 müşteriyi kapsayan bir araştırma, yatırımcıların yüzde 96’sının stabil kripto paraları kullandığını ortaya koydu. Müşterilerin yüzde 40’tan fazlası USDT’yi tercih ederken yüzde 19’u USDC, yüzde 13’ü PAX, yüzde 13’ü TUSD, yüzde 6’sı DAI, yüzde 3’ü BUSD, yüzde 2’si GUSD ve diğer yüzde 2’si de USDS’yi kullanıyor.

ABD Doları dışında farklı para birimleri ile desteklenen stabil kripto paralar da var. Örneğin, yakın zaman önce piyasaya sürülen ve Türk Lirası ile 1:1 oranında desteklenen BiLira (BTRY) bunlardan biri.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

DigiByte kurucusundan kripto borsalarına yaylım ateşi

Coin Ajans

Lisk ekibi, CoinMarketCap’te 500 milyon dolarlık hacimle listelenen borsaya karşı uyarıyor

40 Alman bankası kripto para hizmeti sunmaya ilgi duyuyor

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası