CoinAjans.com
Altcoin Teknik Analiz

Stellar XLM kar satışı baskısı altında

Altcoin Teknik Analizleri coinajans.com
fairspin_koinmedya

Stellar XLM kar satışı baskısından kurtulamıyor. Sürpriz bir şekilde gelen coin burn haberinden sonra ani yükselen XLM eski konumuna geri mi dönüyor?


Stellar XLM kar satışı devam ediyor

Stellar XLM coin son dönemlerin çokça tartışılan coinleri arasında. Proje yöneticilerinin ani bir kararla dolaşımdaki token miktarının yarısını yok etmesi farklı tepkilere neden oldu. Adımı olumlu bulanlar olaya yatırımcı açısından bakanlar. Zira elinizde XLM coin varsa dolaşımdaki miktarın azalması elinizdeki varlıkları daha değerli kılacaktır.

Coin yakma etkinliğine karşı çıkanlar ise sürdürülebilir olmayan arz fazlalığının, bu şekilde harici bir etki ile sınırlandırılmasını etik bulmadıklarını ifade ettiler. Kripto paralar kendi konsensüs modelleri çerçevesinde kendi değerini kendi üreten yapılardır. Bu yüzden whitepaper denilen kuruluş şartnamelerine aykırı hareket etmeleri doğru olmaz.

2008 yılında başlayan mortgage krizi tüm Dünya’yı sarsmıştı. Bu krizden çıkabilmek için ABD merkez bankasının 200 yıllık geçmişinde bastığı dolardan 3 kat daha fazlasını (sadece 2008 yılında) basıp dolaşıma soktuğunu biliyoruz. Küresel ekonomi toparlandıktan sonra bu dolarların bir kısmını piyasadan toplayıp yaktılar. Geçici sorunlara geçici çözüm üreterek sürdürülebilir bir sistem yaratamazsınız.

Coin Burn Etkisi

Esasen coin burn etkinliği kripto para ekosisteminde karşılaşmadığımız bir durum değil. En bilinen coin yakma etkinlikleri Binance Coin (BNB) tarafından her 3 ayda bir gerçekleştiriliyor. Ancak bu yakma etkinliği proje tasarlanırken ana parametreler arasına yerleştirildiği için sorun teşkil etmiyor. Binance ekibi  out-of-air olarak tanımlanan 200 milyon BNB’nin yarısını zaman içinde yok edeceğini zaten whitepaper’a yazmıştı.

Stellar XLM kar satışı

Stellar ekibi beklenmedik bir şekilde arzın yarısını bir gecede yakıverdi. Böyle olunca XLM coin pump yaparak 952 satoshiye kadar yükseldi. Kar satış baskısı ile 3 gün sonra 780 satoshiye geri düşse de yeniden bir yükseliş dalgası yakalayarak 940 satoshiye çıktı. Son bir haftadır kar satış baskısı yeniden güçlendi ve fiyat 823 satohiye kadar gerilemiş oldu.

Son düşüş dalgası dolar bazındaki grafikte açıkça görmek mümkün. Aşağıdaki grafik 4 saatlik. Yani her bir mum çubuğu 4 saatlik fiyat hareketini gösteriyor. Varlığın 0.088 dolara kadar pump yaptıktan sonra 0.070 dolar desteğine geri çekildiğini görüyoruz. Ancak destek son derece zayıf ve grafik açıkça alçalan üçgen oluşturuyor. Alçalan üçgenlerin genellikle aşağı yönlü kırılım yapması beklenir.

Stellar XLM kar satışı

Fiyat eğer mavi ile gösterilen alçalan trend çizgisini kıramazsa 0.064 dolar desteğine kadar çekilebilir. Bu ise coin burn etkinliğinden önceki fiyat seviyesi demek. Esasen fiyat bu seviyeye kadar gerilerse yatırımcının Stellar ekibine önemli bir tepki verdiği anlamına gelecek.

Yatırımcıya güven vermenin yolu beklenmedik jestler yapmak değil, uzun vadede sürdürülebilir dinamik bir sistem kurmaktır.

Stellar hakkında daha fazlası için Tıklayın

Not: Yazı yatırım tavsiyesi içermez.

İlgili Haberler

Ripple grafiğinde yükselen kama tehlikesi

Coin Ajans

Güncel WazirX WRX coin rehberi: WazirX coin yorum – haber ve fiyat tahmini TAKİP ET

Bitcoine yatırım yapmanın getirdiği 10 büyük risk ve korunma yolları TAKİP ET

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası