CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Suudi Arabistan ve BAE dijital para birimi hakkında açıklama

kripto para haber coinajans
fairspin_koinmedya

BAE Merkez Başkanı Mubarek Al Mansouri, Suudi Arabistan ve BAE dijital para birimi hakkında açıklamada bulundu. İki ülke ortak para birimi üzerinden ekonomik bir birlik oluşturuyor.


Suudi Arabistan ve BAE dijital para birimi

BAE ve Suudi Arabistan ortaklaşa dijital kripto para çıkarmayı planlıyor. İki ülke, çıkarmayı planladığı dijital parayı bankalar arası ve ülkelere arası fon transferlerinde kullanmayı düşünüyor. Suudi Arabistan’ın Arap Yarımadasında politik ve ekonomik müttefiki konumunda olan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile arasında ortak kripto para sayesinde finansal işlemlerin daha da hızlanacağı düşünülüyor.

BAE Merkez Bankası başkanı Mubarek Al Mansouri, BAE-Suudi Arabistan ortaklığınca çıkarılacak olan dijital paranın ülkeler arasındaki para transferi maliyetlerini ciddi biçimde düşüreceği belirtti.

Lütfen Bkz: Türkiye ulusal blockchain strateji belgesi

Suudi Arabistan ve BEA yıllık bankalar konferansında konuşan Al Mansouri, ortak dijital para biriminin ülkeler arasında reel ekonomik iş birliğini de arttıracağı illeri sürdü. İki ülke arasında Avrupa Ekonomik ve Para Birliğini andıran bir ekonomik entegrasyon bölgesi oluşuyor. Zamanla bu birliğe yeni körfez ülkelerinin de katılması beklenebilir. BAE ve Suudi Arabistan arasındaki yakınlaşmanın üç sac ayağı var: Ekonomi, İnsan kaynakları ve enformasyon, Güvenlik ve askeri. Bu entegrasyonda ise ortaklaşa çıkarılacak dijital para birimi katalizör vazifesi göreceğe benziyor.

BAE ve Suudi Arabistan ortak kripto para biriminin kullanımını desteklemek için ortak bir yatırım fonu da oluşturmayı planlıyor. Bu fonun orta ve küçük boyutta firmalara kredi vermek için de kullanılabileceği ileri sürülüyor. Ayrıca ülkeler arasında finansal regülasyon çerçevesinde eş güdümün sağlanması için ortak bir konsey de oluşturulacak. Bu konsey yabancı sermaye yatırımları ve sermaye hareketleri konusunda uyumlu politikaların geliştirilmesinde yardımcı olacak.

Lütfen Bkz: Almanya ulusal blockchain stratejisini açıkladı

BAE ve Suudi Arabistan’ın çıkaracağı dijital kripto para bir blockchain ağı üzerinde işlem görecek.

Kaynak

İlgili Haberler

Sıcak gelişme: Ripple mahkemeye ön savunmasını sundu

23 Aralık Ethereum ve Zcash fiyat analizi: ETH ve ZEC’te son durum

Son fiyat artışından sonra, bitcoin üretmek için gereken enerjiyle ilgili dikkat çekici detaylar

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası