CoinAjans.com
Bitcoin Teknik Analiz

Tarihi negatif petrol fiyatının Bitcoin fiyatına etkisi ne olur?

bitcoin teknik analiz coinajans.com
huobi_koinmedya

Tarihi negatif petrol fiyatının Bitcoin fiyatına etkisi tartışılıyor. Yüksek kaliteli ham petrolü ifade eden West Texas Intermediate (WTI) Crude Mayıs 2020 vadeli işlemler sözleşmesi Pazartesi günü %100’den fazla düşmüştü. En kötüsü de, fiyat negatif 37.63 dolara ulaştı. Bu, daha önce hiç olmamış bir fenomen.


 

Bitcoin fiyatına etkisi Tarihi negatif petrol fiyatının Bitcoin fiyatına etkisi ne olur?WTI Mayıs vadelileri grafiği

Sona erme tarihi 19 Mayıs olan Haziran WTI sözleşmesi de yaklaşık %20 düşerek 20.43 dolara ulaştı. Barclays IPATH ETN (OIL) 3.50 dolara düştü.

Bitcoin fiyatına etkisi Tarihi negatif petrol fiyatının Bitcoin fiyatına etkisi ne olur?Petrolün 3.50 dolara düşüş grafiği

1 aydan daha kısa bir süre önce, OPEC VE Rusya, aralarındaki petrol savaşlarını sonlandırarak Mayıs ayından itibaren günlük üretimde 9.7 milyon kesintiyi öngören bir anlaşma imzaladılar. Fakat bu noktada, muhtemelen buharlaşan anlaşma herhangi bir güven vermiyor.

Son 3 haftada Dow ve S&P 500’de görülen güçlü geri dönüşe rağmen, bu hızlı çöküş global ekonominin frajil yapısını ortaya koyuyor. Petrol vadelilerindeki çöküş, petrolün hava endüstrisi, nakliye ve inşaat projeleri başta olmak üzere herşeyi durma noktasına getiren önemini ve Coronavirus pandemisinin etkisini de vurguluyor.

Bakınız:Türk filmi gibi! Vicdanlı hızsız çaldığı kripto paraları geri gönderdi

Durum, ticaret yapanların aşırı arz durumunda depolama alanına sınırlı erişiminin olduğu korkusunu  pompalayan üreticilerce daha da kötüleştiriliyor. Hatta daha endişe verici olan, Mayıs ve Haziran sözleşmeleri arasındaki genişlik. Ve bazı analistler, gelecekte ham petrolü koyacak bir yer bulamamaktan korkan tüccarlar nedeniyle bunun bir düşüş sinyali olarak yorumlanabileceğini söylüyorlar.

WTI vadelilerinde bugünkü çöküş şok edici ve beklenmemiş olsa da, Haziran WTI sözleşmesi ve Brent ham petrol 20 doların üzerinde kalmaya devam etti. Bu arada geleneksel marketler Pazartesi günü kırmızı renkte kapandı. Fakat saatler sonra Dow ve S&P 500 vadelileri sırasıyla %0.52 ve %0.58 değer kazanarak pozitife döndü.

Bitcoin fiyatına etkisi ne?

Bitcoin fiyatına etkisi Tarihi negatif petrol fiyatının Bitcoin fiyatına etkisi ne olur?BTC/USD günlük grafik-petrol fiyatlarındaki düşüşün Bitcoin fiyatına etkisi

Düşüşün Bitcoin (BTC) fiyatına etkisi gecikmedi ve BTC, WTI vadelileri çökerken doğrulama yaptı. Yazı hazırlanırken %3.98 kayıpla 6,918 dolardan işlem görüyordu. Petrol fiyatlarında düşüş başladığında, hafta sonu 7,277 dolar direncinin üstüne çıkmayı başaramayan  Bitcoin fiyatı da 7,200 doların altına düştü.

Bitcoin, 7,000 dolar kulpunu kaybettikten sonra, şimdi 6,850 dolar desteğinden güç alarak bu seviyenin üzerinde tutunmaya çalışıyor. 6,850 dolar-6,625 dolardaki yüksek volümlü VPVR nodunun altına bir düşüş, fiyatı, 6,300 doları yeniden ziyarete götürebilir.

Petrol fiyatlarındaki çöküş ve Bitcoin fiyatına etkisi, Twitter kripto kullanıcılarını tutuşturdu. Meme ve açıklamalarla FED’in şu anki rahatlatıcı politikalarıyla, OPEC’in sınırlı talebe ve aşırı arza rağmen petrol pompalamaya devam etme planı karşılaştırılarak tartışılıyor.

Pek çok kripto savunucusu, Bitcoin’in sınırlı arzının sınırsız basılan US dolar ve sürekli çıkarılan petrol ile karşılaştırıldığında ortaya çıkan benzersiz avantajından bahsediyor.

Kaynak

İlgili Haberler

BTC haftalık fiyat tahmini – Bitcoin desteğe doğru çekiliyor

Coin Ajans

Analistlerin Bitcoin fiyat tahminleri ve fraktal analizleri

Coin Ajans

Bitcoin 2020 yükselişini 2019’daki 14 bin dolar yürüyüşü ile karıştırmayın!

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası