CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Tayland ve Hong Kong kripto işbirliği yapıyor

kripto para haber coinajans
fairspin_koinmedya

Tayland ve Hong Kong sınır ötesi token konusunda kripto işbirliği yapıyor. Anlaşılan o ki ülkelerhızlı ve ucuz ödeme sistemlerini sevmeye başladı.


Tayland ve Hong Kong bir başlangıç

Merkez bankaları dört gözle daha etkili ödeme sistemleri üzerine odaklanıyor ve kripto paralar bu boşluğu çok iyi şekilde dolduruyor. Tayland ve Hong Kong da ikili ticarette daha hızlı ödeme gerçekleştirecek bir kripto işbirliği yapıyor.

BKNZ:Cardano ödeme sistemi hayata geçti

Sınır ötesi kripto işbirliği

Merkez bankaları artık klasik ödeme sistemlerinin çok yavaş olduğunun farkına vardı. Birçok baş ağrıtıcı prosedür ve uzun bekleme süreleri ticareti sekteye uğratıyor. Evet SWIFT modelinin modasının geçtiğinden bahsediyoruz. Alternatifi olmaz denilen o eski ve yavaş sistemden. Kripto endüstrisinin muazzam yükselişiyle beraber sınır ötesi ödemelerin nasıl bu kadar güvenli, hızlı, kolay ve ucuz olduğuna herkes şaşkınlıkla şahit oluyor.

Özellikle Asya kıtasındaki ülkeler deniz aşırı veya sınır ötesi ticarette kripto paraların işleri nasıl kolaylaştırdığının farkında. Tayland ve Hong Kong da en son kripto işbirliği trenine katılanlardan. Raporlara göre iki ülke sınır ötesi ödemeler için prototip bir token çıkarma konusunda anlaştı. Bu anlaşmanın adı Project LionRock- Inthanon olacak ve ilk adımda sistemdeki bankalar kripto tokene uyumlu hale gelecek.

Hong Kong para işleri merkezine göre (HKMA) ikinci aşamada bankalar ticari işleri olan firmalara bu tokenlerden gönderecek. HKMA ve Tayland Bankası arasındaki bu protokol Mayıs ayında başladı. Ayrıca bu iki ülke arasındaki ticaret yıllık 20 milyar dolar seviyesinde. Kripto işbirliği sayesinde ikili ticaret enflasyonist etkilerden de arındırılacak ve daha rekabetçi olacak.

Project LionRock- Inthanon daha çok Tayland ve Hong Kong bankaları ve şirketleri arasındaki transfer işlerine yoğunlaşacak. Burada amaç kesinlikle kripto paranın ulusal paranın yerini alması değil. Bildiğiniz gibi Çin Merkez Bankası kripto parayı nakit yerine kullanmaya odaklanmıştı. HKMA yöneticisi Edmond Lau da bu konuda açıklamalarda bulundu:

‘Merkez Bankası kripto parasını perakende sisteminde kullanmak Hong Kong için pek uygun değil. Zaten bizim pek çok ödeme sistemimiz mevcut.’

Kripto işbirliği devam edecek

Lau 2020’nin ilk çeyreğinde ilerlemeye ilişkin yeni bilgileri paylaşacaklarını da dile getirdi. Bu arada Tayland Merkez Bankası Inthanon projesi kapsamında kendi kripto parası için çalışmalarını sürdürüyor. Bu girişimde HSBC, Standard Chartered ve Kasikorn Bank,  Krungthai Bank gibi Tayland bankaları da bulunuyor.

Kaynak

İlgili Haberler

Rusya’nın Blockchain tabanlı oy verme sistemine saldırdılar

2019’da 20 milyar dolarlık Bitcoin buhar oldu – Teşekkürler BitMeX!

Coin Ajans

Bitcoin Yukarı, Coinbase Aşağı: Kripto borsası kesinti sorununu araştırıyor

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası