CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Telegram, iki yıldır merakla beklenen TON Blockchain projesine son veriyor

kripto para haber coinajans

Telegram’ın kurucusu Pavel Durov, uzun zamandır beklenen Telegram Open Network (TON) Blockchain projesinin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile süregelen yasal mücadeleden dolayı sonlandırılacağını açıkladı.

Durov, bugün yaptığı açıklamada, “Bugün bizim için üzücü bir gün. Blockchain projemizin sonlandırıldığını duyuruyoruz.” ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili detaylı açıklamada ise kararının nedeninin SEC’nin ihtiyati tedbir kararı aldırması olduğu belirtildi. SEC, bu yolla Telegram’ın TON Blockchain ağını faaliyete almasını ve gram token’larını piyasaya sürmesini engellemişti.

Durov’dan ABD’ye eleştiri

Durov, açıklamalarının devamında, ABD’nin dolar üzerindeki kontrolü ve küresel finansal sistem üzerindeki etkisinin ona büyük bir güç verdiğini vurguladı ve ülkenin Apple ile Google’ı TON uygulamalarını, mağazalarından kaldırmaya zorlayabileceğini ekledi. Daha sonra, Amerikan yönetimini eleştiren Durov, “Ne yazık ki biz, dünya nüfusunun başka bir yerde yaşayan yüzde 96’sı ABD’de yaşayan yüzde 4 tarafından seçilen karar vericilere bağlıyız.” dedi.

Proje için 1.7 milyar dolar toplanmıştı

Telegram’ın Blockchain platformu uzun zamandır bekleniyordu. Proje, ilk olarak 2018 yılında ortaya çıkmıştı. Aynı yıl projenin geliştirilmesi ve uygulamaya konulması için iki ayrı özel token satış oturumunda 1.7 milyar dolar toplanmıştı. Telegram, bu fonu gram token’ları karşılığında elde etmişti ve projenin yatırımcıları arasında Ribbit Capital’in yönetici ortağı Mayer Malka, ABBYY Lingvo’nun kurucusu David Yang’ın yanı sıra ABD’nin önde gelen yatırım fonları Kleiner Perkins, Fortress, Dragoneer, DRW Holdings, Draper Dragon ve Redpoint vardı.

Büyük potansiyel taşıyordu

Telegram’ın halihazırdaki geniş kullanıcı tabanı nedeniyle Blockchain platformu da büyük kullanım potansiyeli taşıyordu. Şifreli mesajlaşma uygulaması, Nisan ayında 400 milyon aylık aktif kullanıcı sayısına erişmişti. Şirketten, “Telegram’a her gün 1.5 milyon yeni kullanıcı kaydoluyor.” açıklaması yapılmıştı.

Telegram Open Network (TON) için hedeflenen ilk piyasaya çıkış zamanı 2019’un ilk yarısıydı. Bu hedef, daha sonra birtakım aksaklıklar nedeniyle ertelendi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

Bitcoin için 0.01 dolardan 18 milyon adet alım emri!

BtcTurk 1 milyon kullanıcıya ulaştı, 1 milyon Satoshi hediye etti

Juventus Taraftarları, Kulübün Yeni Gol Müziğini Socios’da Seçti

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası