CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Tether en popüler stablecoin olmayı nasıl başarıyor?

kripto para haber coinajans
fairspin_koinmedya

Tamamı ile Tether Inc tarafından desteklenmemesine ve iFinex borsası hakkındaki olumsuz eleştirilere rağmen Tether en popüler stablecoin olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Peki, Tether (USDT) bunu nasıl başarıyor olabilir?


2019 Tether için altın yıl oldu

Pazar payı yüzde 97’lere varan Tether kripto para yatırımcılarının en çok tercih ettiği stablecoin. Birçok stablecoin Tether ile rekabete girmeyi göze almasına rağmen birebir fiat para tarafından desteklenen stabilcoinlerin arz tedariklerinde zamanla azalma olduğu gözleniyor. Bu sebeple Tether ile rekabet etmeleri şuan için pek mümkün görünmüyor.

Tether ise arz dengesini son derece iyi yönettiği için birçok kişinin büyük bir düşüş beklediği geçen sene Ekim ayında başlayan çöküşte ancak 0,85 dolara düştü. Sonrasında başlayan ralli ile birlikte Tether toplam arzını 2019 yılında 2 milyar dolardan 4,108 milyar doların üzerine çıkarmayı başardı.

Hatta Tether bu sene içinde Omni-Layer protokolü ile tokenlerini Ethereum ağına taşıdı. Böylelikle yatırımcılar Tether stabilcoinlerini ERC tokeni şeklinde hem daha ucuza satın almaya, hem de daha kolay bir şekilde transfer etme imkanına kavuştu.

Aslında her bir USDT birimi Tether Limited’in stoklarında tutulan bir ABD doları ile destekleniyor. Bu sayede USDT tokenleri Omni-Layer protokolü ile etkinleştirilmiş olan herhangi bir cüzdanda depolanabilir ve birçok kripto para borsasında alınabilir ve satılabilir. (Tether (USDT) nedir?)

Tether en popüler stablecoin olmayı nasıl başarıyor?

Tether en popüler stablecoin olma başarısını biraz da 2019 yılında gerçekleştirdiği atılımlar sayesinde başardı. USDT, bu sene kendine yol haritası olarak birkaç kripto borsaya odaklanmak yerine birçok kripto para borsasında listelenmeyi seçti.

Bu yayılma girişimi sayesinde yatırımcılar birçok borsada kolaylıkla arbitraj yapabiliyor. Bununla birlikte Tether, başlangıçta kendisine şüphe ile bakan birçok yatırımcıya ve son zamanlarda yaygınlaşan vadeli işlemler tehdidine rağmen bu zamana kadar ayakta kalmayı başardı.

Kripto para piyasası tarafından hızla kabul görmeye başlayan Tether stablecoini, yakın zamanda NiceHash tarafından iç ticaret işlemlerinde de kullanılmaya başlandı. Ayrıca Tether, neredeyse bütün piyasalarda aktif olarak kullanılmasına rağmen volatilite bakımında diğer kripto paralara göre daha istikrarlı bir tablo ortaya koyuyor.

Her ne kadar Tether Inc’in USDT’yi kullanarak piyasada manipülasyon yaptığına dair hakkında iki ayrı davası olsa da Tether en popüler stablecoin olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.  USDT’nin kripto para piyasalarındaki manipülasyondan az etkilenmesi, yatırımcılar tarafından daha fazla tercih edilmesinin yolunu açıyor.

Öte yandan, Dünyanın en güçlü iki ekonomisinden birisi olan Çin’in, Tehter’a olan ilgisi de göz önünde bulundurulması gereken başka bir konu. Tether, Çin’in sahip olduğu büyük fonların sınırlama veya sansür olmaksızın taşınmasına aracı olabilir. Çin’in Tehter’a sağlayacağı muhtemel bir arz talebi USDT’nin küresel çapta kabulünü hızlandırabilir.

Kaynak

 

İlgili Haberler

Justin Sun Yeni Tron Projesini Açıkladı!

Coin Ajans

Memleket Hareketi’ni başlatan Muharrem İnce’den kripto para vurgusu

Brave tarayıcı indirme sayısı 40 milyona ulaştı

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası